zarabianie na blogu
w ,

Jak czerpać zyski z blogowania: 7 sposobów zarabiania na blogu

Jeśli masz bloga, który rozwija się i zdobywa coraz większe grono czytelników, możesz wykorzystać swoje zasięgi, by zwiększyć dochody. Wiele blogerów połączyło przyjemność z pisania i dzielenia się swoją wiedzą z czerpaniem zysków, tym samym z blogowania robiąc swój zawód. Zarabianie na blogu nie jest trudne, a co najważniejsze – masz do dyspozycji wiele możliwości.

1. Linki afiliacyjne

Jedną z najbardziej popularnych metod na zarabianie na blogu jest program afiliacyjny. Zasada działania jest bardzo prosta – zamieszczasz na blogu link z produktem czy usługą i zarabiasz na każdym kliknięciu lub każdej sprzedaży, w zależności od modelu rozliczenia. Masz też dużą dowolność w reklamowaniu produktów lub usług i to od Ciebie zależy w jaki sposób zachęcisz swoich czytelników do zakupu. Popularną metodą są wpisy w formie poradników albo recenzji.

2. Posty sponsorowane

Na podobnej zasadzie co program afiliacyjny możesz wykorzystać posty sponsorowane, by zwiększyć swoje dochody. Pamiętaj jednak, by nawiązywać współpracę z markami, które wpasowują się w tematykę Twojego bloga. Dzięki temu czytelnicy będą bardziej ufać Twoim rekomendacjom. W ten sposób będziesz też mieć okazję, by napisać post, który nie jest tylko jedną wielką reklamą. Łatwo będzie stworzyć wartościowe treści z wplecionym w nie lokowaniem produktu.

3. Zarabianie na blogu poprzez płatne reklamy

Możesz pomyśleć także o zamieszczeniu na swoim blogu płatnych reklam. Najlepiej, by były one dopasowane do treści, które prezentujesz. I to z dwóch powodów – po pierwsze istnieje większa szansa, że czytelnicy klikną w reklamę, po drugie, nie będzie to wyglądało jak reklamowanie pierwszego lepszego produktu i zasypywanie bloga mnóstwem przypadkowych grafik czy linków

4. Wykorzystaj bloga jako kanał sprzedaży

Zarabianie na blogu nie musi koniecznie oznaczać reklamowania produktów czy usług innej marki. Możesz też stworzyć swoje własne produkty i oferować je na blogu. W ten sposób blog z pasji może przekształcić się w pełnoprawny biznes. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że dzięki niemu możesz uzyskać znacznie większe dochody niż w ramach współpracy z zewnętrzną firmą, od której otrzymujesz konkretną kwotę czy procent od sprzedaży. Tutaj praktycznie całe zyski będą natomiast trafiać do Twojej kieszeni. Jest jeszcze jedna zaleta. O ile lokowanie produktów na blogu przestało kogokolwiek dziwić i większość blogerów korzysta z takiej możliwości, czytelnicy często patrzą mniej przychylnie. Są zmęczeni ciągłym promowaniem produktów czy usług innych marek. Jeśli natomiast oferujesz coś swojego, nie budzi to takiego sprzeciwu. Co więcej – jest naturalnym uzupełnieniem wartościowych treści prezentowanych na blogu.

5. Kursy i konsultacje

A skoro już o własnych produktach mowa, świetnym sposobem na zarabianie na blogu jest także oferowanie różnego rodzaju kursów. Jeśli masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie, stwórz kurs i buduj w ten sposób dochód pasywny. Możesz zaoferować także konsultacje 1:1, w których udzielisz praktycznych porad. Dobrym sposobem na zarabianie na blogu będzie także organizowanie płatnych webinariów w określonym temacie – na przykład poszerzających treści zamieszczane na blogu.

6. A może własny podcast?

Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział, czym właściwie jest podcast. Teraz coraz więcej osób słucha podcastów na rozmaite tematy, spacerując, sprzątając czy nawet ćwicząc. Obecnie mnóstwo blogerów wykorzystuje potencjał podcastów. Dlaczego więc Ty masz nie zrobić tego samego? Na podcastach możesz zarabiać chociażby poprzez tworzenie odcinków sponsorowanych. Do dyspozycji masz jednak także inne opcje – na przykład stworzenie strony członkowskiej podcastu za pomocą wtyczki Ultimate Member.

7. System darowizn

Jeśli masz grupę odbiorców, która chętnie wesprze rozwój Twojego bloga albo planujesz jakiś szczególny projekt, skorzystaj z możliwości donacji – na przykład na Patronite. Możesz też dać swoim czytelnikom coś w zamian. Częstym pomysłem jest oferowanie dostępu premium do treści zamieszczanych przez Ciebie na blogu. Czytelnicy, którzy wesprą Cię finansowo, w zamian otrzymają wiele wartościowych treści, które nie są dostępne dla wszystkich. Mogą to być dodatkowe informacje uzupełniające treść blogowych wpisów, praktyczne poradniki czy filmy instruktażowe. To, co możesz zaoferować swoim czytelnikom w ramach konta premium, zależy od Twojej pomysłowości i od tematyki Twojego bloga.

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Skomentuj

    łąka zamiast trawnika

    Łąka zamiast trawnika: to ma sens

    zdobywanie lojalnych klientów

    Zdobywanie klientów to jedno, ale trzeba też umieć ich przy sobie utrzymać. Jak zyskać lojalność klientów?