jak pisać bloga
w

By być świetnym blogerem nie musisz mieć wybitnego warsztatu pisarskiego. Jak tworzyć treści, które przyciągną tłumy?

Nie ma co ukrywać – jeśli piszesz bloga, chcesz, by ludzie go czytali. Obojętnie czy liczysz na zrobienie kariery blogera, czy też dodawanie postów ma Ci umilić popołudnia – zainteresowanie czytelników na pewno jest dla Ciebie cenne. Wiadomo, że aby zostać świetnym pisarzem, znaleźć swój styl i zgrabniej formułować zdania, potrzeba czasu, a przede wszystkim praktyki. Na szczęście blogowanie nie wymaga jedynie umiejętności pisarskich. Wiele zależy od tego, o czym i jak piszesz. A jak pisać bloga, którego ludzie chcą czytać?

Oczywiście popularność możesz zyskać, dbając o widoczność swojego bloga w internecie. Możesz to zrobić między innymi, troszcząc się o pozycjonowanie. Już sama wiedza, jak dobierać słowa kluczowe i umiejętnie wplatać je w tekst może sprawić, że Twój blog stanie się bardziej widoczny. Oprócz tego możesz też zainwestować w płatne reklamy, rozpocząć współpracę z influencerem czy promować swoje wpisy w mediach społecznościowych. W tym poradniku skupimy się jednak nie na kwestiach technicznych i przyciągnięciu czytelników, ale na tym, jak sprawić, by Cię pokochali. Innymi słowy – jak pisać bloga, by wpisy porywały tłumy, wzbudzały emocje i sprawiały, że ludzie będą do nich wracać.

Poznaj swoich odbiorców

Może nie marzy Ci się zarabianie na blogu, a przynajmniej nie rozważasz tego w tym momencie. Na pewno jednak zależy Ci na tym, by zyskać stałych czytelników. Żeby tak się jednak stało, musisz poznać odbiorców swojego bloga – to będzie Twoja grupa docelowa. Wybierz niszę, w której chcesz się poruszać, zbierz pomysły, ale zanim zaczniesz cokolwiek pisać, zastanów się, czy takie wpisy rzeczywiście przyciągną czyjąś uwagę. Czy szukając bloga o tej tematyce, Twoją uwagę przyciągnęłyby te konkretne tematy czy zagadnienia? W ten sposób dokonasz selekcji. Najlepiej jednak zasięgnij opinii dalej. W końcu swoim czytelnikom dasz wartość, pisząc o rzeczach, o których to oni chcą wiedzieć, a nie o takich, o których Ty chcesz powiedzieć im. A jeśli nie masz kogo zapytać, pomocny okaże się internet – zbadaj, które słowa kluczowe generują duży ruch.

Tekst zaczyna się od tytułu

Z postem na blogu jest trochę jak z tekstami sprzedażowymi. Masz tylko chwilę, by przyciągnąć uwagę czytelników i przekonać ich do siebie. Jeśli nie wiesz, jak pisać bloga, który porwie tłumy, w pierwszej kolejności skup się na tym, by w ogóle zachęcić czytelników do czytania. Tworzenie świetnej treści będzie dopiero następnym krokiem. Tytuł powinien przyciągać uwagę, intrygować, a jednocześnie odnosić się do treści. Czytelnicy nie lubią bowiem czuć się oszukiwani i mogą Ci nie wybaczyć, jeśli spróbujesz zachęcić ich do kliknięcia w post przekłamanym tytułem. Pamiętaj jednak, że tytuł jest naprawdę ważny. To na jego podstawie większość czytelników wyrabia sobie opinię. A pierwsze wrażenie może mieć duży wpływ na odbiór całego tekstu. Mimo że zgodnie z nagłówkiem tego akapitu „tekst zaczyna się od tytułu”, to nie traktuj tego dosłownie przy tworzeniu postu. Początkowo możesz mu nadać tylko tytuł roboczy i zając się pisaniem. Istnieje duża szansa, że chwytliwa fraza przyjdzie do Ciebie dopiero po stworzeniu całej treści. Nieraz okaże się, że wystarczy wziąć gotowe zdanie ze stworzonego posta i tylko nieco je przerobić, by zyskać świetny tytuł.

Jak pisać bloga, by inni chcieli go czytać?

Po tytule czas na samą treść. Tutaj trudno wskazać na konkretny sposób, w jaki musisz pisać. Znani blogerzy mają swój własny niepowtarzalny styl pisania i istnieje szansa, że z czasem Ty też go zdobędziesz. To, o czym musisz pamiętać na początku, to by nie używać frazesów, ale barwnego języka, bawić się słowami i czerpać przyjemność z pisania. Unikaj jednak wielokrotnie złożonych zdań i skomplikowanych sformułowań. Takie treści ciężko się czyta, a jeśli długie, zawiłe zdania nagle pojawiają się w tekście, wybijają czytelnika z rytmu. Wyobraź sobie, że prowadzisz rozmowę z osobą siedzącą przed ekranem. Opowiadaj jej o swoim hobby, dziel się swoją wiedzą, ale rób to tak, jak przy rozmowie z przyjacielem. A skoro mowa już o rozmowie, to dobrym pomysłem może być także tworzenie kolejnych postów jako rozbudowanych odpowiedzi na zadane w komentarzach pytania. W ten sposób będziesz mieć pomysły na dalsze teksty, a czytelnicy dostaną dokładnie to, czego potrzebują. Być może dzięki temu będą Ci też bardziej ufać i czuć do Ciebie większą sympatię. A to z kolei sprawi, że na pewno chętniej wrócą na Twojego bloga i przeczytają kolejne posty.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  reakcja na stres

  Nasza reakcja na stres – spożywamy więcej słodyczy i napojów gazowanych

  dochód pasywny

  Dochód pasywny – 4 rodzaje