Gdy postanowisz, że zaczynasz blogować, najbardziej oczywistym wyborem wydaje się WordPress. Korzystają z niego zarówno przedsiębiorcy prowadzący blogi firmowe, jak i osoby blogujące dla samej przyjemności. A jak założyć bloga na WordPress? To nic trudnego – wystarczy kilka kroków.
Spis treści:
Zacznij od hostingu
Jeśli nie masz jeszcze witryny WordPress, musisz ją utworzyć, a jeszcze wcześniej – zadbać o hosting. To miejsce, w którym będzie przechowywana twoja witryna. W zależności od dostawcy hostingu, którego wybierzesz, możesz korzystać z podstawowego pakietu lub z wielu dodatkowych usług. Wybór ofert jest naprawdę duży, dlatego na początek musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
- Ile wsparcia potrzebujesz?
- Jakiego ruchu się spodziewasz?
- Czy oczekujesz dodatkowych funkcji, na przykład tych charakterystycznych dla e-commerce?
Tutaj wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb Jeśli masz niewielkie doświadczenie w blogowaniu, najlepiej skorzystaj z oferty tego dostawcy, hostingu, który cieszy się opinią dającego duże wsparcie na start. To pozwoli Ci skupić się na samym blogowaniu, bez myślenia o kwestiach technicznych.
Wybierz nazwę domeny
Gdy hosting jest już wybrany, czas na nazwę domeny, którą możesz wybrać po zarejestrowaniu się w planie hostingowym. Tutaj wystarczy pamiętać o stosowaniu się do kilku zasad. Nie ma jednej właściwej drogi – w sieci funkcjonują różne rodzaje blogów i w zależności od ich przeznaczenia inna nazwa może być właściwa. Przykładowo, wiele osób decyduje się na nazwę domeny będącej ich imieniem i nazwiskiem. Jeszcze inne wybierają nazwy abstrakcyjne. Zdarzają się też nazwy opisowe, czyli ściśle odnoszące się do treści prezentowanych na blogu. Obojętnie jednak, na które rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj, by nazwa domeny:
- Zapadała w pamięć
- Najlepiej, by była pozbawiona polskich znaków – dzięki temu istnieje mniejsza szansa, że ktoś błędnie ją wpisze
- Była pisana razem, bez „-„ oddzielających poszczególne słowa (np. mojblog.pl, a nie moj-blog.pl) – to nie tylko wygląda nieprofesjonalnie, ale też utrudnia wpisywanie adresu i wyszukiwanie bloga.
Zainstaluj WordPress
Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak założyć bloga na WordPress i ustawić wszystkie dodatkowe funkcje, musisz go zainstalować. Na szczęście nie jest to nic trudnego. Wystarczy wejść na stronę wordpress.org, i pobrać najnowszą wersję. Po zakończeniu pobierania wystarczy już tylko rozpakować plik i utworzyć bazę danych dla WordPress na swoim serwerze, przesłać go na serwer, a następnie rozpocząć instalację. Po wykonaniu tych kroków zyskasz dostęp do pulpitu administracyjnego, co pozwoli Ci rozpocząć blogowanie.
Wiesz już, jak założyć bloga na WordPress? Czas rozpocząć blogowanie!
Właściwie już na tym etapie możesz rozpocząć wstawianie pierwszych postów. Wystarczy, że w panelu wybierzesz „dodaj nowy”. Wówczas otworzy się panel z oknem tekstowym. W tym miejscu możesz nie tylko pisać poszczególne akapity, ale dodać obrazek wyróżniający, grafikę w tekście czy wybrać słowa kluczowe, które pozwoli Ci lepiej pozycjonować wpis.
Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał WordPressa, możesz skorzystać także z dodatkowych funkcji. Przede wszystkim zadbaj o wygląd bloga. WordPress oferuje wiele darmowych motywów, spośród których możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Oprócz tego warto dodać do swojego bloga wtyczki, dzięki którym blogowanie będzie łatwiejsze i bardziej efektywne. Najbardziej popularną wtyczką jest Yoast SEO. Wprawdzie nie doradzi Ci, jak dopierać słowa kluczowe, ale za to dostarczy wielu przydatnych wskazówek dotyczących nasycenia frazą tekstu, tworzenia tytułu SEO czy adresu URL. Yoast SEO pomoże Ci także zadbać o lepszą czytelność tekstu.
Inne dodatkowe wtyczki, z których możesz skorzystać, to chociażby Google Analytics. To narzędzie sprawdzi się przede wszystkim, jeśli chcesz monitorować ruch na swoim blogu, sprawdzać, jakie wpisy cieszą się największą popularnością, czy jakie preferencje mają odwiedzający Cię użytkownicy. Tę wiedzę możesz następnie wykorzystać w przyszłości, tworząc wpisy lepiej dopasowane do grupy Twoich odbiorców, a tym samym – zwiększać zasięgi i kto wie, być może odkryjesz, że blog z pasji może przekształcić się w dobry biznes.
Wtyczek jest oczywiście znacznie więcej. Aby zainstalować wybrane z nich, wystarczy przejść w panelu administratora do opcji „dodaj wtyczkę”. Wtedy wyświetli się okno z najpopularniejszymi wtyczkami oraz wyszukiwarką, która pozwoli Ci na szybkie znalezienie interesującej Cię pozycji. Potem wystarczy już tylko wybrać „zainstaluj” i cieszyć się dodatkowymi funkcjami WordPress.