rodzaje blogów
w

Rodzaje blogów, czyli o czym warto pisać w internecie

Jeśli chcesz założyć bloga, ale nie masz konkretnego pomysłu, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się, czego ma on dotyczyć. Rodzaje blogów mogą być bardzo różne i obejmować szeroki zakres tematów. Aby blogowanie przyniosło Ci jak najwięcej korzyści, musisz więc planować z wyprzedzeniem i wybrać odpowiednią niszę. A jakie możliwości masz do dyspozycji?

Blogi modowe i beauty

Jedną z najpopularniejszych kategorii blogowych jest ta związana z wyglądem i urodą. Bardzo wiele osób interesuje się nowinkami z zakresu mody, technikami makijażu czy zabiegami kosmetycznymi. Tworząc bloga w tej tematyce masz więc możliwość dotarcia do dużej grupy odbiorców. W przyszłości masz także szanse na to, by zarabiać na blogu chociażby poprzez influencer marketing, który szczególnie sprawdza się w branży modowej.

Fit blogi

Jedne z najpopularniejszych kategorii blogów to także te związane ze zdrowym stylem życia. Zarówno jeśli chodzi o dietę, racjonalne odżywianie czy różnego rodzaju aktywności fizyczne – blog z tej tematyki ma szansę na stanie się popularnym w sieci. Przykładem jest chociażby blog CodziennieFit, który obecnie czyta kilkadziesiąt tysięcy osób. Równie dobrze sprawdzą się także blogi ze zdrowymi przepisami – na przykład wegańskimi ciastami czy zdrowszą wersją znanych potraw.

Blogi kulinarne

A skoro o jedzeniu już mowa, inne cieszące się zainteresowaniem rodzaje blogów to te związane z jedzeniem. Najczęściej opierają się na recenzjach restauracji w danych miastach. Świetnie sprawdzą się także praktyczne wpisy dotyczące poszczególnych rodzajów kuchni czy wskazówek, jak znaleźć idealną restaurację w nowym mieście. Blog kulinarny to także miejsce, w którym możesz dzielić się swoimi własnymi przepisami.

Blogi podróżnicze

Jeśli lubisz podróżować, poprzez bloga możesz dzielić się swoją pasją z innymi. W erze tanich podróży i wielu możliwości dojazdu nawet w odległe miejsca ludzie podróżują chętniej i częściej. Blog podróżniczy daje Ci ogromne pole do popisu. Możesz skupić się na mniej komercyjnych wakacyjnych celach albo pokazać znane turystyczne destynacje z zupełnie innej strony. Na blogu podróżniczym warto też zamieszczać wskazówki dotyczące organizacji podróży czy lokalnej kultury. Niektórzy blogerzy decydują się także z bloga zrobić swój podróżniczy dziennik, w którym relacjonują kolejne etapy wyprawy .

Blogi lifestyle

Jedną z największych kategorii blogów w internecie są te z zakresu lifestyle. Głównie dlatego, że stwarzają naprawdę wiele możliwości. Na blogu lifestyle możesz skupiać się na konkretnym aspekcie swojego życia czy dzielić się swoimi poglądami czy ideami. Popularne są także blogi lifestyle, na których opisywane są z pozoru zwyczajne sytuacje w niesamowity czy śmieszny sposób, co doskonale robi chociażby Janina na swoim blogu JaninaDaily.

Blogi DIY

A może masz jakieś nietypowe hobby? Własnoręcznie ozdabiasz porcelanę albo robisz kartki na różne okazje? DIY jako biznes z niskim wkładem obecnie również cieszy się dużym zainteresowaniem, a rodzaje blogów z rękodziełem są naprawdę różne – od rzemiosła artystycznego, przez obróbkę drewna po szycie. Blog DIY to miejsce, w którym nie tylko podzielisz się swoją pasją. Blog może stać się sposobem na zdobywanie szerszego grona odbiorców i reklamowanie sprzedawanego przez Ciebie rękodzieła.

Blogi biznesowe

No właśnie, jeśli chodzi o biznes, to wiele osób nie wie, jak zacząć. Wątpliwości mogą budzić kwestie podstawowe takie jak założenie własnej strony internetowej, pozyskanie pierwszych klientów czy kreowanie świadomości marki. Potencjalni czytelnicy mogą też szukać pomocy także w zakresie księgowości przepisów prawa czy budowania relacji biznesowych. Blog poruszający tę tematykę może więc zdobyć szerokie grono odbiorców, szczególnie jeśli skupisz się na budowaniu relacji i pisaniu postów, które odpowiedzą na najczęściej zadawane przez nich pytania. Prowadząc bloga biznesowego masz też szanse na łatwe zdobywanie odbiorców – wielu ludzi marzy o własnym biznesie i szuka informacji na ten temat.

Blogi parentingowe

Ogromną grupą odbiorców są także rodzice. Właśnie dlatego blog parentingowy może być świetnym pomysłem. Tutaj również masz wiele możliwości. Możesz pisać zarówno o sposobach na zabawę z dzieckiem, przydatnych gadżetach, recenzować konkretne produkty czy tworzyć posty z praktycznymi poradami. Albo łączyć wszystkie te kwestie, jak robi to blog Świat Dzieciom.

Rodzaje blogów: przy wyborze nie kieruj się tylko zyskiem

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że rodzaje blogów powinny być wybierane ze względu na Twoje pasje czy zainteresowania. Obojętnie, o czym chcesz pisać, masz szansę na znalezienie swojej grupy odbiorców i tworzenie wartościowych treści w tym temacie. Nie wybieraj jednak tematyki tylko ze względu na szanse zaistnienia w sieci. Jedynie pisząc o tym, co naprawdę znasz albo co naprawdę Cię interesuje będziesz w stanie tworzyć wartościowe treści i zachować entuzjazm do pisania. A wtedy blog z pasji może przekształcić się w dobry biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dropshipping w firmie

Dropshipping w sklepie internetowym: czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

zarabianie na hobby

Poświęcasz wolne chwile na swoje hobby? Może czas zacząć na nim zarabiać?