zarabianie na hobby
w ,

Poświęcasz wolne chwile na swoje hobby? Może czas zacząć na nim zarabiać?

Każdy ma jakieś hobby albo rozrywki, którym poświęca większość wolnego czasu. A gdyby tak połączyć przyjemność z pracą? Wydaje się, że „praca marzeń” jest dostępna tylko dla wybranych, ale to nieprawda. Zarabianie na hobby jest możliwe i wcale nie jest trudne. Jeśli posiadasz jeden z poniższych talentów, możesz monetyzować swoją pasję.

Zarabianie na hobby na 7 sposobów

Jak możesz zarabiać na hobby? Właściwie niezależnie od Twoich zainteresowań w praktycznie każdym przypadku znajdzie się sposób, by czerpać zyski ze swojej pasji. Najbardziej popularne pomysły dające wiele możliwości to:

 • Pisanie;
 • Obrazy i grafika
 • Fotografia
 • Muzyka
 • DIY
 • Gotowanie
 • Granie.

Pisz i bogać się

Lubisz pisać? Masz lekkie pióro? W takim razie przed Tobą jest naprawdę wiele możliwości. Twoje hobby może szybko przemienić się w pracę czy pozwolić Ci na dalszy rozwój kariery. Copywriting staje się coraz popularniejszym zawodem. Tym bardziej, że możliwości jest naprawdę sporo – od tekstów blogowych czy wpisów na fanpage aż po teksty marketingowe dla wielkich marek. Możesz też wykorzystać pisanie w inny i pomyśleć o zarabianiu na blogu stworzonym przez Ciebie. Dzieląc się na nim swoją wiedzą czy podejściem do życia masz szansę na zyskanie dużego grona odbiorców, zwiększenie rozpoznawalności w sieci i z czasem także nawiązanie współpracy.

Rysuj i projektuj

Inny popularny sposób na zarabianie na hobby związany jest z umiejętnościami plastycznymi. Może chcesz tworzyć ilustracje do ogłoszeń czy bajek albo posiadasz zdolności graficzne, które sprawdzą się przy działaniach marketingowych? A może tworzysz nietypowe portrety lub abstrakcyjne obrazy? Możliwości jest naprawdę wiele. Nie zawsze musisz posiadać nawet niesamowite zdolności plastyczne. Proste ozdabianie porcelany czy acryling pouring to nie tylko wciągające hobby, ale i sposób na dorobienie do wypłaty. Z czasem może przerodzić się nawet w pełnoprawny biznes i stać się Twoją jedyną pracą.

Uchwyć chwilę w obiektywie

A może wszędzie chodzisz z aparatem, a rodzina i przyjaciele proszą Cię o fotografowanie każdej uroczystości? Jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt i wiesz, jak go używać, zarabianie na hobby jest na wyciągnięcie ręki. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz monetyzować swoją pasję. Możesz stać się fotografem okolicznościowym. Jeśli będziesz dobrze wykonywać swoją pracę, kolejne polecenia zapewnią Ci stały dostęp klientów. Dobrym pomysłem jest także fotografia kulinarna czy produktowa, na którą obecnie jest duże zapotrzebowanie. Wreszcie możesz też tworzyć artystyczne zdjęcia albo wręcz przeciwnie – komercyjne fotografie, na które będziesz udzielać licencji.

Zaczaruj muzyką

Praktycznie wszyscy znani obecnie artyści zaczynali od prób w garażu czy graniu na ulicy. Niektórzy z nich wrzucali też filmy na Youtube albo brali udział w telewizyjnych programach wokalnych. Jeśli uwielbiasz muzykę, jesteś w tym samym miejscu, gdzie oni byli kiedyś. I z czasem możliwe jest, że Twoje hobby zacznie przynosić zyski. Możesz nagrywać własne piosenki i albumy i sprzedawać je na w internecie, reklamować się i stopniowo zdobywać popularność. Albo tworzyć ścieżki dźwiękowe do wykorzystania w reklamach, klipach czy do innych celów i udzielać licencji na ich wykorzystywanie.

DIY

Jesteś fanem rękodzieła? Obojętnie czy jest to biżuteria, naczynia, ubrania, a może jeszcze coś innego – to świetny pomysł na zarabianie na hobby. I to podwójnie, bo możesz nie tylko sprzedawać tworzone przez Ciebie rzeczy, ale także stworzyć bloga czy kanał na Youtube z praktycznymi poradami, jak doskonalić się w danym rzemiośle. Jeśli więc po ciężkim dniu lubisz usiąść i wyrzeźbić coś w drewnie albo w wolnych chwilach własnoręcznie przygotowujesz kartki na różne okazje, może to być dobry pomysł na biznes.

Zarabiaj z kuchni

Być może uwielbiasz też przygotowywać różne potrawy czy desery. A może posiadasz zdolność tworzenia posiłków ze wszystkiego, co akurat znajdziesz w kuchni? W takim razie masz naprawdę wiele możliwości. Jeśli dobrze czujesz się przed kamera, załóż kanał kulinarny. Wykorzystaj do tego YouTube i pokazuj, jak gotować prościej czy szybciej albo dziel się własnymi przepisami. Alternatywą może być własny blog kulinarny albo nawet ebook. Wykorzystaj też Instagrama do reklamowania swojego talentu. Przykuwające uwagę zdjęcia smakowicie wyglądających potraw pozwolą Ci zyskać szersze grono odbiorców.

Niech granie będzie Twoją pracą

Na koniec zarabianie na hobby, do którego niektórzy podchodzą sceptycznie – gry. Może Ci się wydawać, że nie jest to rozrywka, z której można czerpać korzyści, ale jest wręcz przeciwnie. Nie bez powodu obecnie jest wielu znanych streamerów, którzy pokazują, jak grają i zdobywają naprawdę wielu obserwatorów. A to z kolei pozwala im zarabiać na wyświetlanych w serwisie reklamach. Ci najbardziej znani niejednokrotnie nawiązują też współprace ze znanymi markami. Jeśli więc jesteś zapalonym graczem, rozumiesz potrzeby rynku i chcesz zarabiać na swoim hobby, nawet granie może stać się Twoją pracą i co więcej – pracą marzeń.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  rodzaje blogów

  Rodzaje blogów, czyli o czym warto pisać w internecie

  polityka zero waste

  Politykę zero waste można łatwo wdrożyć do swojego życia. Skorzysta na tym zarówno środowisko, jak i nasz portfel