jak dorobić do pensji
w ,

Aby zwiększyć dochód, nie zawsze musisz znajdować dodatkową pracę. Sposobów na dorabianie do pensji jest znacznie więcej

Być może masz na głowie kredyt, który chcesz jak najszybciej spłacić, ambitne cele finansowe do zrealizowania, a może po prostu uznajesz, że fajnie byłoby mieć więcej pieniędzy na co dzień – w takim wypadku możesz zastanawiać się, jak dorobić do pensji. Sposobów jest naprawdę wiele: od tych przynoszących szybkie efekty do bardziej długotrwałych przedsięwzięć.

Dorabianie do pensji nie wymaga radykalnych zmian

Zwiększenie zarobków to często kwestia wyrzeczeń. Zwykle idzie w parze ze wzmożoną ilością pracy, a to z kolei oznacza mniej czasu na hobby, rodzinę czy przyjemności. Czasami napięty grafik nie pozwala zresztą na dodatkową pracę. Może więc wydawać Ci się, że dorabianie do pensji nie jest dla Ciebie. Rzecz w tym, że wcale nie musisz diametralnie zmieniać swojego życia. Dobry efekt może przynieść także znalezienie kilku źródeł niewielkich dochodów, które osobno praktycznie nie mają znaczenia, ale razem tworzą już sensowną sumę. Jak dorobić do pensji, by pogodzić dotychczasowe życie z nowymi obowiązkami? Możesz to zrobić chociażby:

 • Sprzedając swoje rzeczy
 • Tworząc własne produkty
 • Wykonując drobne prace przez internet
 • Negocjując wynagrodzenie

Sprzedaj swoje rzeczy

Społeczeństwo XXI wieku to społeczeństwo konsumpcyjne. Prawdopodobnie w domu masz wiele rzeczy, które tylko zalegają na półkach. Wykorzystaj to! Możesz zacząć od przejrzenia ubrań w szafie – na pewno znajdą się wśród nich takie, których już dawno nie nosisz. To samo zrób z książkami czy innymi przedmiotami, a potem skorzystaj z aplikacji lub wystaw je na sprzedaż w internecie. W ten sposób zyskasz podwójnie – pozbędziesz się rzeczy, które tylko zajmują miejsce w domu i uporządkujesz przestrzeń wokół siebie, a do tego zarobisz trochę gotówki.

Sprzedając pojedyncze ubrania, buty czy książki nie dorobisz się fortuny. Zawsze to jednak dodatkowy zastrzyk gotówki, który w połączeniu z kolejnymi sposobami na to, jak dorobić do pensji, może przynieść zauważalny efekt. Tutaj piszemy o tym jak zarabiać na Vinted

Twórz własne produkty i zwiększaj swój dochód pasywny

Dochód pasywny pozwala na zwiększenie budżetu przy zaledwie jednorazowym wykonaniu pracy. Możesz więc pomyśleć o stworzeniu szkolenia czy napisaniu e-booka. Na początkowym etapie całe przedsięwzięcie będzie wymagać od Ciebie dużego zaangażowania i przede wszystkim sporych nakładów czasowych. Zyski możesz jednak czerpać nawet przez długie lata, co oznacza, że potem pieniądze będziesz dostawać, nie wykonując już żadnej dodatkowej pracy. To zresztą nie jedyne źródła dochodu pasywnego. Wśród nich wymienić można także chociażby udzielanie licencji, pisanie bloga czy nawet inwestowanie w nieruchomości.

Zarabiaj w internecie

Jest także wiele sposobów na zarabianie w internecie, które znacznie poprawią Twoją sytuację finansową. Jeśli masz lekkie pióro, świetnym pomysłem będzie chociażby copywriting. Artykuły na blogi czy teksty sprzedażowe możesz pisać tak naprawdę o każdej porze i samodzielnie decydować o ilości zleceń. Biznes z niskim wkładem, który możesz prowadzić w domu, to także wszelkiego rodzaju rękodzieła – wykonywanie świeczek, biżuterii czy nadruków. Tworzenie tego rodzaju produktów może być dobrym sposobem na dorabianie do pensji, a przy okazji zapewnić Ci dużo przyjemności. Zastanów się także nad założeniem kanału na YouTube czy bloga. Na początku będzie to raczej zabawa niż sposób na dodatkowy dochód. Z czasem może jednak przerodzić się w pełnoprawny biznes.

Jak dorobić do pensji? Czasem nie trzeba – wystarczy podwyżka

A może zamiast szukać dodatkowych źródeł dochodu po prostu wynegocjujesz podwyżkę? Być może świetnie sprawdzasz się w swojej pracy i szef jest z Ciebie zadowolony. Jeśli tak, warto zapytać o wyższe wynagrodzenie. Wiele osób boi się takiej rozmowy i unika jej w nieskończoność. Problem w tym, że mało który szef zaproponuje podwyżkę sam z siebie. Jeśli jesteś świetnym pracownikiem, a w dodatku godzisz się na pracę za początkową stawkę – to dla Twojego pracodawcy podwójny zysk. Zastanów się więc, czy na pewno chcesz przez kolejne lata otrzymywać to samo wynagrodzenie, wciąż bojąc się zapytać i szukając sposobów na to, jak dorobić do pensji. Jeśli dojdziesz do wniosku, że naprawdę zasługujesz na wyższa zapłatę, nie zastanawiaj się – zapytać nie zaszkodzi. Możesz natomiast wiele zyskać – nie tylko czas, ale też większą satysfakcję z pracy.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Skomentuj

  metoda budżetowania od zera

  Ogranicz zbędne wydatki i nadaj sens każdej złotówce dzięki metodzie budżetowania od zera

  oszczędzanie zero waste

  7 sposobów na oszczędzanie przez zero waste