w ,

7 sposobów na oszczędzanie przez zero waste

Obecnie zewsząd jesteśmy zasypywani przeróżnymi propozycjami od producentów – wybór dodatków do domu, ubrań, mebli czy akcesoriów, które podobno każdy musi mieć, jest ogromny. Tym samym ludzie wiele pieniędzy wydają na rzeczy, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia. Dobrym sposobem na oszczędzanie może być więc minimalistyczne podejście.

1. Przedefiniuj „wystarczająco”
Masz wszystko, czego potrzebujesz? Może warto zmienić znaczenie słowa „wystarczająco”. Obecnie kultura podsuwa nam przeświadczenie, że ludzie powinni mieć więcej, bo na to zasługują. Wydają więc kolejne pieniądze, ale czy udaje im się mieć „wystarczająco”? Warto zastanowić się, co rzeczywiście ma znaczenie i czego naprawdę się potrzebuje.

2. Przetnij kable
Wiele osób oszczędza pieniądze, rezygnując z telewizji, a zamiast tego oglądając filmy bezpośrednio w internecie na przykład dzięki Netflix. Jest to sposób na oglądanie filmów i seriali w dowolnym miejscu i czasie, przy jednoczesnym zrezygnowaniu z poświęcania swojego czasu mało wartościowym rzeczy w telewizji.

3. Proste zmiany
Jeśli nie wiesz, jak oszczędzać, możesz postarać się jak najwięcej rzeczy robić na własną rękę – zrezygnuj z pełnych chemikaliów środków czystości i zrób swoje według domowych sposobów albo załóż domowy ogródek. Takie proste zmiany pozwolą Ci wydawać mniej, a przy okazji będą przyjazne środowisku.

Zobacz też: Jak dorobić do pensji

4. Zmień definicję poczucia wolności
Wydaje się, że większe domy to poczucie lepszej pozycji i dostatniego życia. Nie zapominaj jednak, że duże przestrzenie trudniej utrzymać w czystości, a zajmowanie się takim domem przysparza więcej nerwów. Przedefiniuj więc pojęcie wolności.

5. Nie podążaj za trendami
Trendy mają to do siebie, że szybko przychodzą i szybko odchodzą w niepamięć. Zamiast kupować wszystko to, co teraz jest modne, kieruj się swoim własnym poczuciem estetyki i własnymi potrzebami.

6. Zautomatyzuj płatności
Płacenie rachunków wiąże się z dużym stresem. Czasem zdarza się o nich zapomnieć, co pociąga za sobą dodatkowe opłaty i mnóstwo niepotrzebnego stresu. Skorzystaj z możliwości płatności automatycznych, oszczędzając pieniądze i nerwy.

7. Wybieraj proste meble
Duże, bogato zdobione meble wymagają uważnego czyszczenia i mogą sprawić, że w domu będziesz czuć się klaustrofobicznie. Inaczej jest z nowoczesnymi, lekkimi meblami, które sprawią, że mieszkanie będzie przestrzenne. Do takich mebli pasują też proste dodatki, które nie obciążą Twojego budżetu.

 

Zobacz też: BodyBoom – jak odnieść sukces na polskim rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak dorobić do pensji

Aby zwiększyć dochód, nie zawsze musisz znajdować dodatkową pracę. Sposobów na dorabianie do pensji jest znacznie więcej

powrót do szkoły

Powrót do szkoły. 50% rodziców obawia się, że ich dziecko zarazi się w szkole koronawirusem