kontrolowanie finansów
w

Kontrolowanie finansów: poznaj 5 wskazówek, które Ci to ułatwią

Regularne tworzenie budżetu i kontrolowanie finansów pomoże Ci świadomie zarządzać pieniędzmi oraz przygotować się na nieprzewidziane sytuacje. Dzięki temu przekonasz się też, że wydatki okazjonalne również nie muszą wiązać się z ogromem wyrzeczeń. W takim razie jak uporządkować swoje finanse i jak wprowadzić w życie budżet domowy?

Po co kontrolować swoje wydatki?

Kontrolowanie finansów uświadomi Ci, w jaki sposób wydajesz swoje pieniądze oraz pomoże osiągnąć cele, do których dążysz. Takim celem może być zarówno spłata kredytu, jak i odkładanie pieniędzy na emeryturę. Sprawdzanie własnych wydatków pozwoli Ci też zyskać większą świadomość, na co dokładnie wydajesz pieniądze i pomoże Ci optymalizować oraz zaplanować budżet domowy.

5 wskazówek jak kontrolować własne finanse

Zacznij od opracowania budżetu domowego, który uwzględni różne dodatkowe wydatki, takie jak urodziny czy święta. Następnie na bieżąco weryfikuj, czy trzymasz się założonego planu. Sprawdzaj, co przeszkadza Ci w realizacji celów i poszukuj rozwiązań.

1. Opracuj budżet

Przed rozpoczęciem miesiąca opracuj plan zawierający wszystkie wydatki. Zestaw płatności stałe, które musisz zrealizować – opłaty, rachunki i raty kredytowe – z kwotami, jakie chcesz przeznaczyć na resztę wydatków – jedzenie, czy zakupy. Takie zestawienie zobrazuje Ci, jaką kwotę w danym miesiącu musisz wydać, aby opłacić konieczne rzeczy, a jaka kwota pozostanie do podziału i możliwej optymalizacji.

2. Pamiętaj o dodatkowych wydatkach w danym miesiącu

Zwróć uwagę na to, że każdy miesiąc jest inny. W niektórych musisz zaplanować dodatkowe wydatki na np. święta, urodziny, urlop czy opłaty samochodu. Uwzględnij to przy budowaniu budżetu. Kontrolując swoje finanse, możesz rozłożyć zbieranie potrzebnej kwoty na kilka miesięcy poprzedzających planowany wydatek. Będzie to dla Ciebie mniej odczuwalne.

3. Śledź swoje postępy

Dzięki planowaniu budżetu możesz też wyłapać błędy, jakie popełniasz w gospodarowaniu swoimi pieniędzmi. Pamiętaj, że zestawienie wydatków i przychodów pokaże Ci również Twoje postępy, a docelowo sprawi, że kontrolowanie finansów wejdzie Ci w nawyk.

4. Przestań korzystać z kart kredytowych

Rezygnacja z używania kart kredytowych to najlepsza droga do wyjścia z długów konsumenckich. Brak zadłużenia na kartach poprawi Twój komfort psychiczny i nie będzie zaburzać zaplanowanego planu wydatków. Pamiętaj, że płacąc kartą kredytową, wydajesz pieniądze, które dopiero zarobisz.

5.  Stawiaj sobie cele

Nic bardziej nie motywuje niż cele, które sobie postawisz. Niezależnie czy spłacasz kredyt, budujesz poduszkę finansową, czy zbierasz na urlop, ważne jest, żeby mieć określony cel. Musisz też wiedzieć, dlaczego chcesz go zrealizować, ponieważ z celami często wiążą się różnego rodzaju wyrzeczenia.

Kontroluj finanse z budżetem domowym

Wypracowanie odpowiedniego systemu, klasyfikacji Twoich zarobków, wydatków, oszczędności i planów zajmie trochę czasu. Tworzenie budżetu to nie tylko zestawianie kwot, ale również praca nad własnymi przyzwyczajeniami. Szukanie optymalizacji oznacza dokonywanie wyborów – czy rzeczywiście rzecz, którą chcesz nabyć, jest niezbędna? Warto się z tym zmierzyć, aby w pełni zapanować nad swoimi pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prezent świąteczny

Prezent świąteczny? Doświadczenia zamiast przedmiotu

prezenty z drugiej ręki

Prezenty z drugiej ręki? W second handach możesz znaleźć prawdziwe perełki