jak oszczędzać pieniądze
w

Jak oszczędzać pieniądze? Podstawowe zasady, które musisz znać!

Oszczędzanie – to temat, który zawsze jest na czasie, ale szczególnym zainteresowaniem cieszy się teraz, w dobie ogromnej inflacji. Na szczęście uważne gospodarowanie pieniędzmi nie musi się wiązać z wieloma wyrzeczeniami ani z zaciskaniem pasa. Stosując kilka prostych metod, możesz odkładać regularnie mniejsze sumy, nawet tego nie zauważając. W takim razie jak oszczędzać pieniądze?

Zacznij od spłaty długu

Zanim jeszcze przejdziemy do praktycznych porad odnośnie tego, jak oszczędzać pieniądze, warto wspomnieć o jednej kwestii po części związanej z tematem – długach. Mowa tu o wszelkiego rodzaju pożyczkach i sprzęcie kupionym na raty. Długi bardzo utrudniają Ci oszczędzanie, a poza tym im więcej masz zobowiązań, tym mniejsze też możesz czuć opory, by zaciągać kolejne.

Pamiętaj o tym i najlepiej nie sięgaj po żadne pożyczki. Zadbaj też o jak najszybszą spłatę swoich zobowiązań. Wprawdzie w przypadku kredytu na dom zwykle nie jest to wykonalne. Inaczej jednak sprawa wygląda na przykład z pożyczką na kilka tysięcy złotych. Gdy najpierw skupisz się na nadpłacaniu najmniejszego długu, ten szybko zniknie. To już częściowo poprawi Twoją sytuację, a gdy w ten sposób pozbędziesz się kolejnego zadłużenia, oszczędzanie stanie się jeszcze łatwiejsze!

Ogranicz subskrypcje

Prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile pieniędzy co miesiąc tracisz na pozornie drobne wydatki. Kiedy natomiast je wszystkie zsumujesz, kwota robi się już całkiem spora. Czy na pewno potrzebujesz dostępu do wszystkich platform streamingowych? Czy nie możesz zmienić abonamentu na telefon na tańszy, a jednocześnie tak samo korzystny? Czy oglądasz telewizję na tyle często, by płacenie za nią w ogóle Ci się opłacało?

Przejrzyj wszystkie swoje subskrypcje i najlepiej zrób podsumowanie – ile w sumie pieniędzy miesięcznie wydajesz na nie wszystkie. Gdy zobaczysz czarno na białym, że wcale nie jest to tak mała kwota, prawdopodobnie poczujesz chęć, by zrezygnować przynajmniej z części z nich.

Ogranicz budżet na zakupy

Im mniej wysiłku wymaga od Ciebie oszczędzanie, tym większa szansa, że wytrwasz w tym postanowieniu. A jak oszczędzać pieniądze bezwysiłkowo? Najlepiej, ograniczając kwotę, którą masz do wydania. Jeśli prześledzisz swoje stałe wydatki i przychody, możesz z góry ustalić, ile pieniędzy miesięcznie zamierzasz odkładać. Potem wystarczy tylko zadbać, by przelew trafiał na Twoje konto oszczędnościowe już na początku miesiąca. Postępując zgodnie z zasadą „najpierw płać sobie„, sprawiasz, że na koncie masz już tylko te pieniądze, które naprawdę zamierzasz przeznaczyć na zaplanowane wydatki.

Nie traktuj dodatkowego dochodu jako pieniędzy, które koniecznie trzeba wydać

Jaka jest Twoja pierwsza myśl, gdy dostaniesz niespodziewaną premię albo nieoczekiwanie zarobisz więcej pieniędzy? Wiele osób w tej sytuacji od razu chce się nagrodzić, a mówiąc wprost – zastanawia się, na co wydać pieniądze.

Nikt jednak nie powiedział, że musisz to robić. Wręcz przeciwnie – oszczędzenie może dać Ci więcej radości. Potraktuj taki dodatkowy dochód jako cegiełkę na ważny dla Ciebie cel. To może być na przykład podróż, o jakiej marzysz od lat czy kurs, na który dawno chciałaś się wybrać. Finalnie przyniesie Ci to znacznie więcej satysfakcji niż natychmiastowe wydanie pieniędzy na przykład na kolejne ubranie albo obiad w restauracji.

Zdefiniuj swoje duże cele finansowe

A skoro już mowa o odkładaniu pieniędzy na większe cele, to warto jasno ustalić, na co chcesz przeznaczyć większe kwoty. Może od dawna marzy Ci się remont, na który ciągle Cię nie stać? A może chcesz po prostu zapewnić sobie spokojną finansową przyszłość?

Obojętnie, jakie masz cele, ich świadomość bardzo pomoże Ci w oszczędzaniu. Dokładanie kolejnej cegiełki do ich realizacji będzie napędzać Cię do działania.

Zautomatyzuj oszczędzanie

Możesz oszczędzać, w ogóle o tym nie myśląc. Większość banków oferuje różne warianty automatycznego oszczędzania. To może być na przykład przelewanie 10% kwoty wydawanej na zakupy albo dopełnianie wydatków do okrągłej sumy i przelewanie tej nadwyżki do Twoich oszczędności. Nawet nie zauważysz tych kilku złotych więcej znikających z konta przy każdej płatności, za to miło się zaskoczysz, gdy odkryjesz, jak wzrosły Twoje oszczędności.

Korzystaj z cashbacków i kuponów

Teraz przy zakupach online w większości przypadków możesz skorzystać z cashbacku. Jednorazowy zwrot jest niewielki, ale z czasem może się z tego uzbierać już nawet kilkaset złotych. Nie traktuj jednak tego jako dodatkowej gotówki, którą warto wydać na kolejne zakupy. Zamiast tego przelej tę sumę na swoje konto oszczędnościowe.

Koniecznie pamiętaj też o sprawdzaniu kodów na zakupy w danym sklepie. Bardzo często w ten sposób zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt procent. Niektóre sklepy oferują również zniżkę na pierwsze zakupy albo w ramach podziękowania za zapis na newsletter. Szkoda więc nie skorzystać z takiej okazji.

Stosuj podejście „zrób to sama”

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić na własną rękę i dzięki temu zaoszczędzić niemałe pieniądze. Czasami zamiast od razu wymieniać drzwi na nowe, wystarczy je przemalować, a zamiast ciągle jeść obiad na mieście, warto ugotować coś w domu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wielu prac remontowych. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś sama zajęła się na przykład elektryką. Jest jednak dużo drobnych czynności, które jesteś w stanie przeprowadzić sama, korzystając na przykład z poradników na YouTube, podczas, gdy zatrudnienie fachowca byłoby już niemałym wydatkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

planowanie budżetu domowego

Planowanie budżetu domowego – kilka prostych kroków, które odmienią Twoje finanse

jak nie marnować jedzenia

Jak zmniejszyć ilość jedzenia, które marnuje się w Twoim domu? To prostsze, niż myślisz!