jak nie marnować jedzenia
w

Jak zmniejszyć ilość jedzenia, które marnuje się w Twoim domu? To prostsze, niż myślisz!

Każdego roku w Polsce marnują się całe tony żywności. Ile dokładnie? Tutaj dane różnią się w zależności od konkretnego badania. Najczęściej mówi się jednak o około 5 milionów ton. I choć największy udział w tym wyniku mają oczywiście korporacje, sklepy spożywcze i szeroko pojęta branża gastronomiczna, to o zmiany na lepsze może zadbać też każda jednostka. W takim razie jak nie marnować jedzenia we własnym domu?

Nie kupuj za dużo

Na początek banalna rada. Nie ma lepszego sposobu na to, jak nie marnować jedzenia, niż po prostu kupować tyle, ile jesteś w stanie zjeść. Tutaj podejścia mogą być skrajnie różne w zależności od Twoich nawyków i trybu życia.

Dla niektórych najlepsze będzie tygodniowe planowanie zakupów, w tym obiadów i kupowanie tylko tego co znajdzie się na liście. Dla innych wręcz przeciwnie, bo gdy nadchodzi pora na gotowanie zaplanowanego posiłku, mają ochotę na coś innego albo w ogóle nie są głodni. Zamiast tego wolą więc na bieżąco robić mniejsze zakupy.

Obojętnie, która strategia sprawdzi się w Twoim przypadku – ważne, by była dopasowana do Ciebie i Twoich nawyków. Zawsze jednak pamiętaj o tym, że może i przepełniona lodówka kojarzy się z dobrobytem, ale jednocześnie wiele produktów w ten sposób pozostaje ukrytych, wciśniętych w kąt i tam też mija ich termin ważności.

Nie wyrzucaj pochopnie jedzenia

Oczywistym jest, że nie możesz jeść produktów, których termin ważności minął. Czym innym niż „należy spożyć do” jest jednak data przydatności do spożycia. Po tym terminie produkt niekoniecznie musi wylądować w koszu. Jeśli wciąż smakuje i wygląda dobrze, bez obaw możesz go zjeść.

Poza tym jeśli jakieś produkty nie nadają się do pierwotnego celu, możesz wykorzystać je w inny sposób. Stare pieczywo warto przerobić na bułkę tartą, a z resztek warzyw ugotować wywar. Dzięki temu nic się nie zmarnuje. Oczywiście chodzi tu tylko o produkty, które nie są spleśniałe i przeterminowane.

Organizuj zapasy zgodnie z zasadą FIFO

Jeśli stawiasz na duże zakupy tygodniowe albo masz spiżarnię, w której znajdują się produkty z nieco dłuższym terminem zużycia, najnowsze zakupy zawsze ustawiaj z tyłu. Wszystko zgodnie z zasadą „first in – first out”, która pozwoli Ci kontrolować, co masz wśród swoich zapasów i ile jeszcze czasu zostało na spożycie.

Organizuj cotygodniowy obiad z resztek

Nawet jeśli dokładnie rozplanujesz posiłki, nie jesteś w stanie do cna wykorzystać każdego warzywa i każdego najmniejszego składnika. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uruchomić pokłady kreatywności i stworzyć z resztek wyjątkowy obiad.

W ten sposób nie tylko nic się nie zmarnuje, a Ty zaoszczędzisz na jedzeniu, ale jeszcze przy okazji odkryjesz zupełnie nowe przepisy. Choć perspektywa gotowania z pozostałości lodówki wydaje się niezbyt atrakcyjna, to w praktyce jest zupełnie inaczej. Osoby, które regularnie przyrządzają posiłki resztek, nieraz twierdzą, że są to ich ulubione obiady i przy odrobinie wyobraźni naprawdę jest się w stanie zdziałać cuda. Koniecznie więc sprawdź, czy tak będzie i w Twoim przypadku!

Monitoruj marnowaną żywność

Bardzo często cyklicznie marnujesz dokładnie te same składniki – na przykład kupujesz śmietanę do zupy, a potem wyrzucasz prawie cały niewykorzystany pojemnik. Gdy przygotowujesz kolejną zupę, sytuacja znów się powtarza.

Możesz zwiększyć swoją świadomość, zapisując, co tym razem wylądowało w koszu na śmieci. Oczywiście wymaga to od Ciebie wysiłku, ale zdziwisz się, jak wiele zmian wprowadzisz dzięki temu prostemu nawykowi. Zyskasz większą świadomość – być może kupujesz za dużo produktów z kategorii X na raz i czas zmniejszyć gromadzone zapasy? A może zauważysz, że nie wykorzystujesz danych produktów do końca i od tej pory zaczniesz planować posiłki w taki sposób, by naprawić ten błąd?

Choć może Ci się wydawać, że jako jednostka nie jesteś w stanie zbyt wiele zmienić, to pomyśl co się stanie, gdy większość ludzi będzie postępować w ten sposób. A jeśli to nie jest dla Ciebie wystarczającą motywacją, pomyśl, że cała ta wyrzucana żywność kosztowała sporo pieniędzy. Marnujesz więc nie tylko jedzenie, ale i swoją wypłatę. Zmiany mogą więc wyjść na lepsze i planecie, i Twojemu portfelowi.

Skomentuj

jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze? Podstawowe zasady, które musisz znać!

jak dbać o finanse w początkującej firmie

Jak zadbać o finanse w początkującym biznesie? 7 najważniejszych rad