oszczędzanie na jedzeniu
w

Jak oszczędzać na jedzeniu bez dużych wyrzeczeń? Poznaj proste, ale skuteczne metody!

Oszczędzanie na jedzeniu nie jest skomplikowanym procesem. Wymaga zorganizowania i zaplanowania czynności związanych z gotowaniem i zakupami. Już samo planowanie posiłków i robienie zakupów z listą  przełoży się na widoczne zmiany w wydatkach. A to dopiero punkt wyjścia, bo sposobów, by oszczędzać na jedzeniu jest znacznie więcej!

Jak oszczędzać na jedzeniu?

Istnieje wiele sposobów, które pomogą Ci oszczędzać na jedzeniu. Możesz zaliczyć do nich czynności takie jak:

  • planowanie posiłków;
  • robienie zakupów z listą produktów;
  • korzystanie z programów lojalnościowych i promocji;
  • przygotowywanie jedzenia samodzielnie;
  • ograniczanie jedzenia na mieście;
  • kupowanie produktów sezonowych.

Pamiętaj, że dokładne rozplanowanie posiłków, pozwoli Ci na maksymalne wykorzystanie posiadanych produktów – zminimalizujesz ilości wyrzucanego jedzenia.

Jak kupować mniej jedzenia?

Przed pójściem na zakupy rozpisz menu na najbliższe dni. Wypisz potrzebne produkty i sprawdź, czego potrzebujesz. Planuj posiłki w taki sposób, aby produkty, których nie wykorzystasz w jednym dniu, zużyć w kolejnym.

Mając rozpisany jadłospis, wykonaj listę zakupów, którą zabierzesz ze sobą do sklepu. Kupuj tylko produkty, które znajdują się na liście. Warto również śledzić promocje i akcje powiązane z kartami lojalnościowymi w sklepach, w których zazwyczaj robisz zakupy. Pamiętaj, że świadome zakupy gwarantują oszczędność pieniędzy wydawanych na jedzenie.

Jak wydawać mniej na jedzenie?

Najlepszym sposobem na oszczędzanie na jedzeniu jest samodzielne gotowanie. Przygotowuj również posiłki do pracy czy szkoły i unikaj jedzenia na mieście. Takie podejście pozwoli Ci oszczędzać na codziennych wydatkach.

Kupując produkty w promocji, sprawdzaj termin ważności. Produkty z długim terminem przydatności możesz bez obaw kupić w większej ilości, jeśli są akurat w korzystnych cenach. Zwróć uwagę na to, aby w pełni wykorzystywać zakupione produkty – marnowanie jedzenia to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi mierzą się ludzie. Wiele produktów możesz zamrozić lub przerobić na soki, przeciery czy konfitury. Wybieraj warzywa i owoce sezonowe. Są one w tym czasie łatwo dostępne, a ich ceny – niższe.

Porównuj ceny w sklepach

Chcąc oszczędzać na jedzeniu, zwróć uwagę na ceny produktów, po które sięgasz najczęściej. Porównuj ceny w sklepach, które odwiedzasz, sprawdzaj również ich koszt w sklepach internetowych. Ważna jest gramatura produktów. Zazwyczaj większe opakowania mają korzystniejszą cenę w przeliczeniu na 100g produktu. Może warto więc kupić dużą paczkę, które w praktyce okaże się tańsza i starczy na dłużej?

Dlaczego warto oszczędzać na jedzeniu?

Oszczędzanie wpływa na budowanie Twojego budżetu domowego. Tak więc zdecydowanie warto planować swoje wydatki. Codziennie sięgasz po różnego rodzaju produkty spożywcze. Istotne jest, aby kupować świadomie.

Rocznie w Polsce marnuje się około 5 ton żywności, oszczędzanie jedzenia to więc nie tylko dodatkowy pieniądz w Twoim portfelu. Przemyślane zakupy eliminują ilości zepsutego jedzenia, które wyrzucisz. Na popularności zyskują też aplikacje i akcje, dzięki którym możesz uratować jedzenie i nabyć je w niższej cenie. Możliwości masz naprawdę wiele. Jakie więc działania podejmiesz, aby oszczędzać na jedzeniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak oszczędzać na codziennych wydatkach

Jak oszczędzać na codziennych wydatkach?

prezent świąteczny

Prezent świąteczny? Doświadczenia zamiast przedmiotu