Jak oszczędzać pieniądze

Dziwne smsy z informacjami o zaległościach? To może być próba wyłudzenia informacji

próba wyłudzenia informacji

Ostatnio odnotowano coraz częstsze próby wyłudzenia informacji za pośrednictwem wiadomości SMS.

Przestępcy podający się za przedstawicieli firm (w tym m.in. dostawców mediów, usług pocztowych lub kurierskich, a także banków) wysyłają linki phishingowe, aby oszukać konsumentów i skłonić ich do podania danych osobowych. Te SMS-y wyglądają z pozoru wiarygodnie i niejednokrotnie są wysyłane z istniejących numerów firmowych. Mogą nawet pojawiać się w rozpoczętych już wątkach wiadomości.

Wiemy, że przestępcy podszywający się pod firmy atakują w ten sposób klientów. Wiadomości wyglądają na autentyczne, a w niektórych przypadkach pojawiają się w rozpoczętych wątkach wiadomości SMS i mogą wyglądać tak, jakby pochodziły z numerów prawdziwych firm.


Na co zwrócić uwagę:
Przestępcy będą powoływać się na różne powody, które mają przekonać Cię do kliknięcia w link lub zadzwonienia pod numer.

Przykłady obejmują:

  1. Linki do aktualizacji adresu
  2. Odblokowywanie konta
  3. Rezygnację z oferty

Jeśli klikniesz w link, możesz trafić na stronę lub formularz z prośbą o podanie danych osobowych, które mogą następnie zostać wykorzystane przez przestępców do przywłaszczenia pieniędzy.

Co możesz zrobić?
Jeśli otrzymasz link wysłany SMS-em, zachowaj ostrożność. Nie klikaj w linki wysłane poprzez wiadomość SMS, chyba że oczekujesz jej z konkretnego powodu. Jeśli jej nie rozpoznajesz, zignoruj ją.

Jeśli otrzymasz wiadomość SMS od jakiejkolwiek osoby lub firmy, zachowaj czujność, zwłaszcza jeśli wiadomość zawiera link lub numer. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na kontakt z każdą organizacją jest kontakt bezpośrednio z jej aplikacji lub strony internetowej.

Aby uzyskać więcej informacji na temat oszustw i wyłudzeń oraz dowiedzieć się, co zrobić, jeśli je podejrzewasz, odwiedź nasze Centrum dot. oszustw i wyłudzeń.


Skomentuj

Zobacz też:

Ekologiczny dom Jak oszczędzać pieniądze

Domowe sposoby na pranie dywanów

Marzysz o pięknym, mięciutkim jasnym dywanie, w którego długich włosach zanurzysz stopy, ale boisz się, że po tygodniu obecności w
Jak oszczędzać pieniądze Ekologiczny dom Poradnik domowy

Jak czyścić tapicerkę samochodową?

Tapicerka samochodowa to nieodłączny element wnętrza samochodu. Jednak musimy pamiętać, iż korzystając z niej, musimy ją regularnie czyścić. Jednak nie