w ,

Jak oszczędzać na codziennych zakupach?

Według GUS prawie jedną czwartą (24 proc.) miesięcznych wydatków na osobę w gospodarstwie domowym pochłaniają zakupy żywności i napojów bezalkoholowych. Około 5% to wydatki na odzież i obuwie, podobny procent stanowią z kolei wydatki związane z wyposażeniem mieszkania. Oznacza to, że regularne, powtarzalne zakupy to bardzo istotny element budżetów Polaków i warto im się przyjrzeć, jeśli ktoś chce zacząć żyć oszczędniej. Co zrobić, by oszczędzać na co dzień?

na skróty:

 1. planowanie zakupów
 2. wybór sklepu
 3. kupony rabatowe
  1. Planowanie

   Oszczędzanie na zakupach najlepiej zacząć od ich zaplanowania. Bardzo wiele żywności marnuje się, gdyż ludzie kupują za dużo na raz, nie dają rady tego zjeść i produkty przeterminowują się. Wiele osób robi chaotyczne zakupy, które powodują, że ich lodówka zapełnia się po brzegi, natomiast nie ma z czego ugotować obiadu. Warto więc zaplanować posiłki, a zakupy robić z listą, tak by kupować tylko to, co potrzebne. Na dodatek, mając zaplanowane zakupy można mądrzej korzystać z promocji — np. wiedząc, że w najbliższym czasie trzeba kupić proszek do prania, można poszukać sklepu, który oferuje go w promocji.

  2. Wybór odpowiedniego sklepu

   Część codziennych sprawunków to zakupy nawykowe, bardzo często robione w tym samym sklepie. Warto poświęcić trochę czasu i porównać ceny, tak by wybrać sklep, który najczęściej kupowane produkty oferuje w niższych cenach. Można także podzielić zakupy na kilka kategorii i kupować je w różnych sklepach — np. chemię i kosmetyki przez Internet, duże spożywcze sprawunki w wybranej sieciówce, a uzupełniające zakupy (chleb, mleko) w lokalnym sklepiku.

   Kupony rabatowe

   Wiele sklepów oferuje kupony rabatowe. Warto z nich korzystać, jeśli planuje się zakupy z danych kategorii. W dłuższej perspektywie potrafi to przynieść znaczące oszczędności.

   Jednym ze sposobów na wprowadzenie tych trzech podpunktów w życie jest korzystanie z aplikacji lub stron, z informacjami o cenach i rabatach oferowanych w popularnych sklepach. Taką aplikacją jest mojagazetka.com, która umożliwia m.in. przeglądanie gazetek promocyjnych najbardziej popularnych sieci sklepów. Dzięki temu już na etapie planowania zakupów można wybrać sklep oferujący produkty z listy zakupów w najniższych cenach. Na dodatek aplikacja wyświetla rabaty i kupony z okolicznych sklepów i restauracji (aplikacja korzysta z informacji o geolokalizacji).

Gazetki i informacje o rabatach aktualizowane są na bieżąco, a część z nich pojawia się z wyprzedzeniem, dzięki temu można tak zaplanować zakupy, by wydać jak najmniej. Jest to także rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne, niż korzystanie z wydrukowanych gazetek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak zostać programistką

Jak zostać programistką ?

headhunter

Samozatrudnienie w branży IT