jak oszczędzać na codziennych wydatkach
w

Jak oszczędzać na codziennych wydatkach?

Oszczędności dają poczucie większej stabilności i zabezpieczają na każdą ewentualność. Eksperci finansowi szacują że około 44% Polaków nie ma odłożonej gotówki. W takim razie jak oszczędzać na codziennych wydatkach i czy warto zbudować poduszkę finansową? Jak zmierzyć się z finansową rzeczywistością i jak odróżnić Twoje fundamentalne potrzeby od zachcianek?

Dlaczego warto oszczędzać?

Warto oszczędzać, ponieważ pieniądze są środkiem potrzebnym do realizacji wybranego celu. Mądrze oszczędzając na codziennych wydatkach, eliminujesz koszty, na których Ci nie zależy lub które możesz uznać za nieistotne dla Twojego szczęścia czy przyszłości.

Oszczędzanie pozwoli Ci żyć pełniej, w świadomy sposób wydawać pieniądze na założone cele i panować nad nimi. Pamiętaj, że w oszczędzaniu chodzi o to, aby kierować się rozumem, a nie emocjami, dlatego niezbędna tu będzie optymalizacja Twoich kosztów i wydatków.

Jak oszczędzać na codziennych wydatkach?

Jeśli chcesz oszczędzać, to zadaj sobie takie pytania jak:

 • czy wydajesz mniej niż zarabiasz?
 • czy dokonujesz racjonalnych zakupów?
 • czy minimalizujesz koszty, optymalizując wydatki?

Niezwykle ważne jest konfrontowanie Twoich zarobków z wydatkami. Jeśli będziesz kontrolować swoje finanse, łatwiej będzie podjąć Ci decyzję, czy możesz pozwolić sobie na dany zakup. Racjonalne zakupy to nic innego jak nieuleganie emocjom i impulsywnym zakupom. A minimalizacja kosztów to wszystko to, co możesz zrobić, aby obniżyć swoje wydatki – na przykład:

 • oszczędzanie energii elektrycznej, wody czy gazu;
 • korzystanie z programów lojalnościowych;
 • unikanie impulsywnych zakupów;
 • samodzielne gotowanie;
 • robienie zakupów z listą;
 • korzystanie z komunikacji miejskiej lub roweru zamiast samochodu.

Planowanie, cele i budżet domowy

Oszczędzanie zacznij od sporządzenia budżetu domowego. Dlaczego warto go prowadzić? Ponieważ stanowi zestawienie Twoich zarobków oraz stałych, niezbędnych wydatków– opłat, rat kredytowych itd.

Gdy uwzględnisz już te elementy, zaplanuj budżet na jedzenie, wyjazdy i inne wydatki. Pamiętaj o wliczeniu w budżet kwoty, którą chcesz co miesiąc oszczędzać. Zbuduje ona Twoją poduszkę finansową, która zapewni Ci komfort psychiczny i bezpieczeństwo w razie utraty pracy lub innych problemów.

Następnie planuj i kontroluj. Postaw sobie cele – szybsza spłata kredytu czy wyjazd na urlop. Chęć realizacji założonego celu, pomoże Ci zmotywować się do działania. A to z kolei sprawi, że jeszcze łatwiej przyjdzie Ci oszczędzanie na codziennych wydatkach.

Małe kroki podstawą do wyrobienia nawyków

Przeanalizuj swoje stałe wydatki, sprawdź czy możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej, gasząc niepotrzebnie zapalone światło. Podobną strategię przyjmij, jeśli chodzi o rachunki  za wodę czy gaz.

Na zakupy przygotowuj sobie listę produktów i nie kupuj impulsywnie. Przeanalizuj, czy dana rzecz jest Ci rzeczywiście niezbędna, a może to tylko kolejna zachcianka?

Zaoszczędzić możesz również, zastępując jedzenie na mieście samodzielnym gotowaniem. A może pójdziesz o krok dalej?  Planuj tygodniowe menu w taki sposób, żeby wykorzystać wszystkie produkty, które kupisz. Zastanów się, czy musisz jeździć do pracy samochodem. Może tańszą opcją będzie skorzystanie z autobusu? Pamiętaj, że oszczędności należy zacząć na analizie obecnych przyzwyczajeń i nawyków.

Już takie podstawy wystarczą, by zauważyć różnicę. Od jakiego kroku rozpoczniesz swoją drogę do oszczędzania na codziennych wydatkach?


 1. Jak oszczędzić prowadząc własny biznes?
 2. 5 skutecznych sposobów na obniżenie raty kredytu
 3. Dlaczego nie wychodzi ci oszczędzanie? Oto 4 najczęstsze błędy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

znaczenie snu

Czy wiesz, co może symbolizować Twój sen? Poznaj 5 najczęstszych snów i przypisywane im znaczenie

oszczędzanie na jedzeniu

Jak oszczędzać na jedzeniu bez dużych wyrzeczeń? Poznaj proste, ale skuteczne metody!