w ,

Jak mądrze ogrzewać mieszkanie zimą i jesienią

Choć zima w tym roku jest wyjątkowo łagodna i nas oszczędza, wciąż serwując dodatnie temperatury, zaczynamy ogrzewać domy i mieszkania. Wciąż niewiele osób wie, że wysokie rachunki za ogrzewanie zależą także od nas a raczej od tego, czy umiejętnie i prawidłowo będziemy ogrzewać mieszkanie. Oto kilka porad na to, jak mądrze ogrzewać mieszkanie zimą i jesienią, która także potrafi dać w kość niskimi temperaturami.

grzejnik

Po pierwsze: uszczelniaj

Sprawdź czy twoje drzwi wejściowe są uszczelnione, jeśli nie to koniecznie się tym zajmij. Uszczelki możesz kupić za niewielką cenę w hipermarkecie budowlanym lub nawet w sklepie, w którym można znaleźć sprzęt sprzątający. Zdziwisz się, jak wiele ciepła uciekało dotąd drzwiami. Sprawdź także czy okna nie potrzebują dodatkowej izolacji. Dobrym rozwiązaniem są specjalne poduszki, które kładzie się na parapecie przy samej krawędzi okna, żeby nieco je uszczelnić. Będzie to także ciekawa dekoracja smutnego parapetu.

Po drugie: wietrz

Miłośnicy ciepłego, przytulnego mieszkanka, powiedzą teraz, że przecież przy otwartych oknach ucieka ciepło z pomieszczenia. Oczywiście, że tak, ale tym samym wymienia się powietrze, który oddychamy. Zimą, kiedy okna są pozamykane, w pomieszczeniach jest większe stężenie dwutlenku węgla, a kiedy otworzysz na 5 minut okno na oścież, pomieszczenie nie zdąży się wychłodzić ale wymieni się powietrze, którym oddychasz. Najlepiej zrobić to wieczorem. Jeśli w sypialni to tuż przed snem, ponieważ lepiej się śpi w pomieszczeniach, w których jest świeże powietrze. W kuchni najlpiej przewietrzyć po gotowaniu obiadu.

grzejnik2

Po trzecie: odsłaniaj

Posiadacze starych żeliwnych grzejników, lubują się w montowaniu na nich różnego rodzaju zabezpieczeń, czy to w postaci szafki, czy obudowy. Niestety, to mocno ogranicza przepływ ciepła, blokując je w obudowie czy szafce. Odsłaniając grzejnik, czyli odsuwając biurko, które go zasłania czy przesuwając szafę, automatycznie bardziej ogrzewamy wnętrze.

Po czwarte: wyłączaj

Nie chodzi o marznięcie w zimnym mieszkaniu, czy chodzenie zimą w kurtkach po domu. Chodzi o wyłączanie, lub przykręcanie grzejników na noc. Twoje opłaty za ogrzewanie bardzo zmaleją a ponadto szybko zauważysz, jak dobrze się śpi, kiedy w pokoju jest nieco chłodniej i możesz oddychać rześkim powietrzem. Dużo łatwiej także się wstaje, kiedy po odkryciu kołdrą, w pokoju jest nieco chłodniej. Nie bez powodu, mówi się o tym, że zimny prysznic jest najlepszy na pobudkę.

Originally posted 2015-12-02 19:48:14.

Skomentuj

Ozdobne pudełka na prezent

Świąteczne porządki – jak sprzątać, żeby się wyrobić?