w

Trafny wybór kredytu gotówkowego jako źródło oszczędności

Łatwa dostępność i nieskomplikowane procedury powodują, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego nigdy nie było tak proste. Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniej oferty leży zawsze w naszym interesie. Wskazujemy na co zwrócić uwagę poszukując kredytu gotówkowego.

Zgodnie z raportem KRD „Dlaczego Polacy się zadłużają” 75% badanych wskazało, że korzysta z finansowego wsparcia banków. 58% respondentów posiadało pożyczki. Na kolejnych pozycjach uplasowały się karty kredytowe (32%), zobowiązania zaciągnięte w sklepie na zakup sprzętu (23%), kredyty hipoteczne (22%) i debety na kartach płatniczych (20%). Z uwagi na łatwą dostępność, szeroki zakres oferowanych kwot (od 500 zł do ponad 200 000 zł) i różnorodny horyzont spłaty (nawet 144 miesiące), kredyty gotówkowe i pożyczki cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów banków.

Dodatkowym atutem jest także swoboda wydatkowaniu otrzymanych środków. Decydując się na rozwiązanie tego typu bez problemu sfinansować można wizytę w salonie urody, egzotyczne wakacje czy nowe wyposażenie mieszkania. Kluczowy jest jednak wybór oferty, gdyż różnice w całkowitym koszcie kredytu sięgać mogą kilku, a nawet kilkunastu, tysięcy złotych.

Najczęściej eksponowane – prowizja i oprocentowanie

Osoby decydujące się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego najczęściej zwracają uwagę na  oprocentowanie i prowizję za udzielenie finansowania. Należy przy tym pamiętać, że kredyt zachęcający oprocentowaniem 0% musi generować koszty w innych, mniej eksponowanych, miejscach np. w postaci dwucyfrowej prowizji. Preferencyjne warunki często przeznaczone są dla klientów gotowych skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia.

Niektóre banki oferują darmowy kredyt, jednak zazwyczaj jest to rozwiązanie adresowane do nowych kredytobiorców, a kwota zobowiązania mieści się w przedziale od 2 000 zł do 3 000 zł. Warto każdorazowo porównywać promocyjny kredyt z ofertą standardową. Może okazać się, że w ogólnym rozrachunku opcja numer dwa generuje zauważalnie niższe koszty. W tym celu skorzystać można z dostępnych w sieci kalkulatorów lub zasięgnąć porady pośrednika kredytowego.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Kredytobiorca nie ma obowiązku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu gotówkowego, jednak korzystne warunki finansowania mogą być sprzężone z koniecznością skorzystania z polisy. W skrajnych przypadkach bank może odmówić udzielenia kredytu. Warto sprawdzić, jak prowizja i oprocentowanie kształtuje się w obu wariantach. Możliwe, że cena za dodatkową ochronę, np. od ciężkiej choroby czy utraty pracy, wyceniona będzie na akceptowalnym przez klienta poziomie.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest procentowo wyrażonym wskaźnikiem, który zgodnie z prawem musi być zawsze komunikowany w medialnym przekazie. Dzięki niemu potencjalny kredytobiorca może łatwiej i szybciej porównać ze sobą poszczególne oferty, gdyż RRSO oprócz oprocentowania nominalnego uwzględnia także inne elementy wpływające na ostateczny koszt zobowiązania tj. prowizja za udzielenie finansowania, opłata przygotowawcza czy opłata za rozpatrzenie wniosku.

Należy przy tym pamiętać, że porównywane kredyty muszą charakteryzować się takim samym okresem i kwotą. Z uwagi na fakt, że do wyobraźni lepiej trafiają konkretne kwoty, weryfikację RRSO warto uzupełnić analizą całkowitego kosztu kredytu. Dzięki temu potencjalny kredytobiorca dowie się, ile pieniędzy ostatecznie odda do banku.

Sprzedaż łączona – produkty dodatkowe

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego może się także wiązać z koniecznością skorzystania z innych produktów banku. Najczęściej jest to wymóg założenia konta osobistego, które ma być wykorzystywane do obsługi zaciągniętego zobowiązania. Sprawa może skomplikować się, kiedy za prowadzenie rachunku i wydanej do niego karty bank pobiera opłaty. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy jest możliwość uniknięcia dodatkowych obciążeń np. przez spełnienie określonych warunki stawianych przez instytucję finansową. Często sprowadzają się one do zapewniania wpływów na konto lub dokonania kilku transakcji wydaną do konta kartą.

Porównanie ofert źródłem oszczędności

Jak widać na ostateczny koszt kredytu wpływ ma kilka, nie zawsze w pełni zrozumiałych, parametrów. Decyzję o zaciągnięciu zobowiązania wesprzeć można korzystając z dostępnych w sieci rankingów i kalkulatorów. Opcją wartą uwagi jest bezpłatna porównywarka kredytów gotówkowych znajdująca się pod adresem finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe. Narzędzie to, po wypełnieniu krótkiego formularza, zwraca ranking ofert przygotowany na podstawie parametrów wskazanych przez użytkownika. Co ważne, porównywarka nie wymaga dołączenia skanu dowodu osobistego, ani innych dokumentów.

 

Skomentuj

Jak oszczędzać na zakupach

Jak oszczędzać na codziennych zakupach?

zerowaste, zero waste home

#Zerowaste – czyli dlaczego świadomy konsument chce się ograniczać?