w ,

#Zerowaste – czyli dlaczego świadomy konsument chce się ograniczać?

Żyjemy w społeczeństwie ponowoczesnym – czerpiemy garściami z dobroci konsumpcjonizmu. Wszystko, co nas otacza, ma globalny wymiar. Z drugiej strony zaczynamy dostrzegać skalę i skutki uboczne życia „pełną parą”. Docierają do nas niepokojące obrazy z różnych zakątków świata – dzieci zbierające śmieci, martwe wieloryby, u których znaleziono 20 kg plastiku w żołądku. I uświadamiamy sobie coraz bardziej boleśnie, że przyszłość to tu i teraz. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powinna wyglądać planeta, na której chcemy wychować nasze dzieci. Tak, nawet te, których jeszcze nie mamy.

Re-think

Pierwszy krok warto zacząć od siebie. Warto zdać sobie sprawę z tego, że zmiana zaczyna się od nas samych. Może wydawać się, że jako jednostka możemy niewiele. Ale nie żyjemy na bezludnej wyspie. Pamiętajmy, że funkcjonujemy w grupie. A grupa ma moc! Właśnie dlatego podążamy za trendami – szukamy akceptacji i uznania. A trendy mówią wyraźnie – wybieraj świadomie. Odpowiedzią na taki styl życia jest filozofia #zerowaste. W dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci, brak marnowania”.

W duchu tej idei człowiek stara się zminimalizować produkowanie odpadów, a co za tym idzie zanieczyszczanie środowiska.

Re-use, reduce, recycle

Za zmianą sposobu myślenia muszą iść konkretne zachowania. Nie jesteśmy w stanie zahamować rozwoju i sposobu życia. Chcemy kupować, przemieszczać się czy korzystać z życia kulturalnego. Ale możemy zmienić swoje podejście i rozważnie dokonywać wyborów. Zatem w praktyce idea #zerowaste to stosowanie kilku prostych, ale znaczących zasad. Przede wszystkim warto ponownie wykorzystać przedmioty na pozór jednorazowe.

„Tchnij nowe życie w pusty słoik po kawie i wykorzystaj go do przechowywania innych rzeczy zgodnie z ideą re-use”

– zachęcają nas eko aktywiści.

Bycie #zerowaste to także ograniczenie produktów i opakowań jednorazowych. I tu przykładów może być wiele – możemy zrezygnować z jednorazowych słomek do napojów czy papierowych kubków na kawę z modnej kawiarni. I last but not least – ograniczajmy ilość plastikowych toreb. Zaopatrzenie się w płócienne, wielorazowe torby na zakupy nie kosztuje wiele, a znacząco wpłynie na ilość generowanych przez nas śmieci. To właśnie reduce czyli ograniczenie jest kolejną zasadą wyznawaną przez „zerowasterów”. Jest to nic więcej jak minimalistyczne podejście do życia – ograniczaj się, żyj minimalistycznie, otaczaj się tylko tym, czego naprawdę potrzebujesz. A to, co już masz, postaraj się wykorzystać ponownie – przetwarzaj czyli recycle. Zadbaj o to, aby segregować odpady, a to, co można wykorzystać ponownie, przerób na coś pożytecznego.

Być PRO

#Zerowaste” to nie tylko moda czy trend. To wyznaczanie nowych trendów i bycie odpowiedzialnym za środowisko. Na rynku jest coraz więcej marek, które doskonale to czują. Dlatego promują odpowiedzialną konsumpcję oraz umożliwiają konsumentom podejmowanie ekologicznych wyborów. Przykładem takiej strategii jest współpraca marki Procter&Gamble z siecią marketów Carrefour. Wiedząc, że produkty P&G docierają do blisko 5 mld ludzi, marka zrozumiała, jak ogromną posiada „siłę rażenia”. Stąd pomysł na akcję „Przyszłość naszej planety wybierasz dziś”. W ten sposób P&G chce przekonać swoich klientów do korzyści płynących z odpowiedniej segregacji i ponownego przetwarzania surowców. Na zachętę, każdemu, kto wybierze ich produkty zakupione w Carrefourze przekazuje darmowe eko-worki wyprodukowane z recyclingu odpadów produkcyjnych z fabryk P&G. Idea „zero odpadów na wysypiska” jest wręcz idealnym przykładem tego, jak rynkowy gigant wdraża filozofię #zerowaste.

Nie ma życia bez bzykania

Zaśmiecanie naszej planety to niejedyny problem, jakiemu musimy stawić czoła. Większość naszego pożywienia powstaje dzięki zapylaniu roślin przez pszczoły. A co byłoby, gdyby ich nagle zabrakło? Niestety to dosyć realne widmo – te żółto-czarne owady napotykają na coraz więcej zagrożeń ze strony człowieka. Stąd temat „na tapetę” wzięła marka Nestlé. Akcją „Ratuj pszczoły” marka chce zachęcić konsumentów do sadzenia roślin miododajnych. A tym samym dodać swoją cegiełkę to ulepszania naszej rzeczywistości.

Podsumowując, #zerowaste to globalny trend, który zdobywa serca ludzi chcących ratować naturę. Przyłączają się do niego nie tylko „zwykli” ludzie, ale również światowe koncerny.

Ideę wspiera nasza agencja, która jest odpowiedzialna za realizację kampanii Procter&Gamble i sieci Carrefour, a także akcję „Ratuj Pszczoły”. W ramach tej drugiej tylko w ciągu 2 miesięcy wysłaliśmy blisko 4,5 tysiąca torebek z nasionami roślin miododajnych. Akcja potrwa do 30 kwietnia br. Może przyłączyć się do niej każdy, komu los pszczół nie jest obojętny.

Skomentuj

Trafny wybór kredytu gotówkowego jako źródło oszczędności

Przepis na sernik

Przepis na sernik ze słonym karmelem i popcornem