w ,

Żyjesz od wypłaty do wypłaty? To dobry moment, by zacząć planować rodzinny budżet

planowanie budżetu gdy brakuje pieniędzy
planowanie budżetu gdy brakuje pieniędzy

Aby osiągnąć swoje cele finansowe, musisz umiejętnie zarządzać pieniędzmi. Możesz planować rodzinny budżet nawet, gdy żyjesz od pierwszego do pierwszego. A właściwie jest to najlepszy moment, by zacząć monitorować swoje finanse. Planowanie budżetu gdy brakuje pieniędzy pozwoli Ci łatwiej spłacić długi, znaleźć fundusze na nieoczekiwane wydatki, a przede wszystkim wreszcie przerwać błędne koło życia od wypłaty do wypłaty.

Niezależnie od wydatków zadbaj o planowanie budżetu

Warto zacząć od uświadomienia sobie, że planowanie budżetu domowego jest dobrym rozwiązaniem niezależnie od wysokości Twojej pensji. Umiejętne zarządzanie pieniędzmi przyniesie Ci wiele korzyści zarówno gdy zarabiasz kilka, jak i kilkadziesiąt tysięcy. Planowanie budżetu gdy brakuje pieniędzy może Ci się wydać wprawdzie przytłaczające. W końcu już czujesz presję finansową, a teraz masz jeszcze narzucić na siebie kolejne ograniczenia czy dokładać sobie stresu związanego z monitorowaniem wydatków? To złe podejście, bo planowanie budżetu nie polega na samych ograniczeniach czy wyrzeczeniach. Wręcz przeciwnie – może zapewnić Ci wolność i sprawić, że wreszcie będziesz mieć pieniądze na najważniejsze dla Ciebie rzeczy.

Od czego zacząć planowanie budżetu gdy brakuje pieniędzy?

Decyzja już podjęta – chcesz planować budżet. Ale od czego zacząć? Możesz pomyśleć o tym, czy jest jakiś sposób, by zwiększyć ilość pieniędzy wpływających na rodzinne konto. Tutaj są dwie możliwości:

  • Zwiększenie dochodów – o ile nie pracujesz na dwa etaty, praktycznie zawsze masz możliwość na zwiększenie dochodów. Możesz na przykład rozpocząć domowy biznes z niskim wkładem albo znaleźć dodatkową pracę, na przykład na ćwierć etatu. To jednak zawsze kwestia priorytetów. Więcej godzin w pracy oznacza mniej godzin na hobby, sport czy czas spędzany z rodziną
  • Zmniejszenie wydatków – druga opcja, która pozwoli Ci poprawić sytuację finansową, to zmniejszenie wydatków. Jest wiele drobnych kosztów, które w sumie dają już większe kwoty. Może warto zrezygnować na jakiś czas z Netflixa czy innych tego typu pakietów? A może zamiast kupować kawę na mieście, zaczniesz pić ją w domu? Z pozoru nieistotne zmiany w skali miesiąca mogą pozwolić Ci sporo zaoszczędzić.

Jeśli chcesz planować budżet, nie musisz koniecznie zwiększać dochodów, czy obniżać wydatków. To wprawdzie sposób, na lepsze efekty finansowe i skuteczniejsze oszczędzanie. Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz rezygnować z niektórych wydatków czy podejmować dodatkowej pracy, wciąż masz szansę zadbać o rodzinny budżet w trzech prostych krokach.

Krok 1: Śledź swoje wydatki

Nie jest wielkim zaskoczeniem, że planowanie budżetu opiera się na śledzeniu wydatków. Musisz wiedzieć na co i ile wydajesz pieniędzy, by mieć świadomość, gdzie one znikają. Często okazuje się, że o drobnych kwotach w ogóle nie pamiętasz. A to właśnie te niepozorne wydatki mogą robić dużą różnicę. Śledzenie wydatków pozwoli Ci nie tylko lepiej planować. Otworzy Ci też oczy i pozwoli zobaczyć, że często po prostu marnujesz pieniądze. Łatwiej będzie Ci określać, co jest naprawdę ważne i na co warto przeznaczyć wypłatę. A dzięki temu szybciej osiągniesz swoje cele finansowe.

Krok 2: Stwórz listę wydatków

Kolejny krok to stworzenie listy regularnych rachunków. Zobacz, na co i jakiej wysokości co miesiąc przeznaczasz pieniądze. Niektórych wydatków nie sposób obniżyć, ale na pewno są też takie, z których możesz zrezygnować. Za każdym razem zadaj więc sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz konkretnego wydatku i czy istnieje jakiś sposób na obniżenie kosztów. Uwzględnij w tym zestawieniu nie tylko rachunki za prąd czy wodę albo czynsz, ale też wszystkie subskrypcje czy regularne przyjemności takie jak cotygodniowy deser na mieście czy wizyta u manikiurzystki.

Krok 3: Ogranicz zmienne wydatki

Najlepszym sposobem na planowanie budżetu gdy brakuje pieniędzy jest ograniczenie zmiennych wydatków. Chodzi tu przede wszystkim o jedzenie poza domem, kawę na mieście czy różnego rodzaju rozrywki. W tej kategorii znajdują się także wydatki na kosmetyki czy ubrania. Oczywiście nie chodzi o to, by odbierać sobie wszystkie przyjemności. Kiedy będziesz zbyt dużo od siebie wymagać, planowanie budżetu okaże się katorgą i szybko się poddasz. Nie rezygnuj z każdej przyjemności czy każdego spotkania na mieście, ale obniż te wydatki o połowę czy chociaż o 1/3. Już nawet to wprowadzi zauważalną zmianę w Twoim budżecie.

zmiany naczyniowe na nogach

Co wywołuje zmiany naczyniowe na nogach i jak temu zaradzić?

drewniane autka

Drewniane autka – Bumbaki – samochodziki jedyne w swoim rodzaju