w

Co wywołuje zmiany naczyniowe na nogach i jak temu zaradzić?

Pękające naczynka na nogach to zmora wielu osób. Zmiany tego typu mogą występować zarówno na udach oraz podudziach, jak i w okolicach łydek. I wbrew pozorom nie jest to problem, który dotyka wyłącznie osób starszych lub otyłych. Istnieje bowiem wiele czynników wywołujących tę niedoskonałość, w tym nawet żeńskie hormony – estrogeny. Co konkretnie powoduje powstanie zmian naczyniowych w okolicach nóg i jak temu zaradzić?

Pękające naczynka w okolicach nóg są jedną z tych niedoskonałości, których nie należy lekceważyć. I nie chodzi nawet o to, że mowa o nieestetycznych zmianach skórnych, wpływających negatywnie na nasze samopoczucie. Tego typu dolegliwości stanowią również często podłoże do powstawania żylaków kończyn dolnych. A to już znacznie bardziej zaawansowany problem, w przypadku którego konieczna może okazać się nawet interwencja chirurga. Co innego drobne „pajączki” w okolicach nóg. Na zredukowanie lub całkowite usunięcie takich zmian pozwalają mało inwazyjne zabiegi kosmetyczne, które są dostępne w profesjonalnych klinikach urody.

Pajączki na nogach – co odpowiada za ich powstawanie?

Istnieje co najmniej kilka czynników, które odpowiadają za powstawanie zmian naczyniowych na nogach. Po pierwsze, przyczynia się do tego naturalny proces starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne, osłabione i kruche. A stąd już niedaleka droga do pojawienia się pierwszych pajączków czy nawet żylaków. Po drugie, często sami przyczyniamy się do powstawania zmian naczyniowych. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu takiego defektu są m.in. ciężkostrawna dieta, papierosy, brak aktywności fizycznej oraz nadwaga (a w skrajnych przypadkach również otyłość).

Po trzecie, w przypadku kobiet do całego „zestawu” wymienionych przyczyn trzeba jeszcze dodać działanie estrogenów, czyli żeńskich hormonów. Kiedy występują one w organizmie w wysokim stężeniu, np. w czasie ciąży bądź w trakcie przechodzenia menopauzy, mają wpływ na osłabienie ścian naczyń krwionośnych. Co więcej, estrogeny znajdują się m.in. w doustnych środkach antykoncepcyjnych. W związku z tym, zażywanie takich medykamentów również może przyczynić się do pękania naczyń krwionośnych w okolicach nóg.

Zalecenia dla osób z naczynkami na nogach

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że zlekceważenie zmian naczyniowych na nogach może mieć opłakane skutki. Pisząc wprost, pojawienie się takich niedoskonałości w okolicach kończyn dolnych to często zapowiedź dużo poważniejszego problemu – żylaków. Nigdy oczywiście nie będziemy w stanie całkowicie wyeliminować wszystkich czynników, które przyczyniają się do pękania naczynek (m.in. działania hormonów czy pracy w pozycji stojącej). Jednak u osób z tendencją do powstawania omawianych defektów duże znaczenie ma już sama zmiana trybu życia na zdrowszy.

W takich okolicznościach z pewnością pomoże lekkostrawna dieta oraz wzmożona aktywność fizyczna. W przypadku palaczy istotne jest też zerwanie z nałogiem. Co więcej, warto pamiętać o domowej pielęgnacji okolic nóg przy zastosowaniu odpowiednich preparatów (dostępnych m.in. w aptekach i sklepach kosmetyczno-zdrowotnych). A także sprawdzić gabinetowe metody usuwania zmian naczyniowych.

2 gabinetowe metody usuwania zmian naczyniowych

Gabinetowe metody redukowania zmian naczyniowych nie muszą wcale wiązać się z mocno inwazyjnymi i bolesnymi kuracjami w klinice urody. Potwierdzeniem tej tezy są 2 zabiegi – elektrokoagulacja oraz zamykanie naczynek IPL. Wspomniane metody nie wymagają np. przechodzenia długiego okresu rekonwalescencji. I co najważniejsze, niechirurgiczne zabiegi również pozwalają na osiągnięcie zadowalających efektów. Co konkretnie zapewniają elektrokoagulacja i zamykanie naczynek IPL?

zmiany naczyniowe na nogach

Elektrokoagulacja – precyzyjny zabieg z użyciem aparatury, która emituje prąd elektryczny. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku usuwania pojedynczych zmian naczyniowych, pajączków i rubinków. Jego działanie pozwala na zniszczenie ścian naczyń krwionośnych i prowadzi do ich trwałego usunięcia z organizmu (przez układ krwionośny i limfatyczny). Warto jednak pamiętać, że na skutek takiego działania na skórze powstaje niewielki strupek. Jednym z zaleceń po elektrokoagulacji jest więc dbanie o odpowiednie zagojenie się obszaru zabiegowego.

Zamykanie naczynek IPL – metoda sprawdzająca się przy usuwaniu większych zmian naczyniowych, np. rumienia lub teleangiektazji. W trakcie tej kuracji kosmetolog wykorzystuje aparaturę IPL, która emituje krótkie impulsy światła. W przypadku naświetlania istotne jest także to, że energia emitowana podczas zabiegu zostaje pochłonięta przez hemoglobinę i zamieniona na ciepło. Takie działanie prowadzi do podniesienia temperatury krwi, a w konsekwencji do uszkodzenia naczynek oraz do ich obumarcia. Co ważne, kuracja ma wpływ zarówno na zmiany powierzchniowe, jak i te zlokalizowanej głębiej. Dzięki temu zamykanie naczynek IPL sprawdza się również w profilaktyce rumienia.

Źródło artykułu: qcl.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania – na co koniecznie musisz zwrócić uwagę?

planowanie budżetu gdy brakuje pieniędzy

Żyjesz od wypłaty do wypłaty? To dobry moment, by zacząć planować rodzinny budżet