organizacja pracy zdalnej
w ,

Praca zdalna: jak skutecznie organizować pracę poza biurem?

Praca zdalna wielu osobom kojarzy się z komfortem. W końcu nie trzeba poświęcać czasu na dojazd do biura, dobór odpowiedniego ubrania i w każdej chwili można zrobić sobie przerwę. Tak kolorowo wygląda to jednak tylko z perspektywy osoby, która pracy zdalnej nie doświadczyła. Ci, dla których codziennością jest wykonywanie obowiązków z domu czy kawiarni, wiedzą, że ma to zarówno swoje blaski, jak i cienie. Największą trudnością jest z pewnością efektywna organizacja pracy zdalnej.

Nie ma idealnych rozwiązań

Na początku warto zaznaczyć, że choć istnieje kilka porad, które sprawdzają się w wielu przypadkach, to należy dopasować je do siebie. Czasem lepsze efekty może przynieść dostosowanie planu do własnego zachowania, stylu życia czy preferencji niż ślepe podążanie za schematem. Każdy jest inny i nie ma jednej złotej rady, która odmieni życie każdego pracującego z domu. Jeśli jednak czujesz, że każdego dnia zbyt wiele czasu za biurkiem po prostu marnujesz albo wręcz przeciwnie – że właściwie cały czas jesteś w pracy, te wskazówki mogą okazać się dla Ciebie przydatne.

Pracując w domu, nie czuj się jak w domu

Praca z laptopem w łóżku wygląda ładnie tylko na zdjęciach. Niestety, to najgorsze, co możesz zrobić, jeśli dom jest Twoim miejscem pracy. Musisz rozgraniczać przestrzeń do odpoczynku i przestrzeń do obowiązków służbowych. W przeciwnym razie granice się zatrą i w łóżku ani nie będziesz w pełni odpoczywać, ani nie będziesz efektywnie wykonywać swojej pracy.

Warto więc wprowadzić codzienną rutynę – po wstaniu ściel łóżko i już do niego nie wracaj. Co więcej – nie pracuj w piżamie. I to z dwóch powodów. Po pierwsze, wtedy wciąż nie poczujesz się jak w pracy nawet, jeśli usiądziesz przy biurku. A to zdecydowanie ma wpływ na skupienie i efektywność. Po drugie, Twoja organizacja pracy zdalnej wymaga dbania o siebie. A bardzo łatwo o tym zapomnieć, gdy nie trzeba się z nikim spotykać czy wychodzić z domu. Nie oznacza to co prawda, że masz od razu zakładać wyprasowaną koszulę czy elegancką sukienkę. Świetnie sprawdzi się natomiast zasada – ubieraj się tak, by był to odpowiedni strój na przyjęcie gości, otworzenie drzwi listonoszowi czy wyjście na miasto.

Zaplanuj godziny pracy i się ich trzymaj

Organizacja pracy zdalnej wymaga nie tylko dobrego planu, ale przede wszystkim samodyscypliny. W domu bardzo łatwo jest się rozproszyć. I nie chodzi wcale o to, że nagle odkurzanie wydaje się pilną sprawą albo postanawiasz, że koniecznie trzeba ugotować obiad czy nastawić pralkę, która swoimi odgłosami skutecznie będzie Cię rozpraszać.

W przypadku pracy z domu powstaje też wiele pokus, by dłużej poleżeć w łóżku, zadzwonić do znajomego czy spontanicznie wyjść na miasto. W końcu nikt Cię nie widzi i nie oceni. Tym bardziej, jeśli prowadzisz własną firmę i nie masz szefa, który nadzorowałby Twoje zadania czy godziny pracy, możesz łatwo ulec takim pokusom.

Tutaj rozwiązanie jest właściwie jedno – stałe godziny pracy. Możesz dostosować je do konkretnych dni – na przykład w poniedziałki zaczynać o 9, a pozostałe dni już o 8. Ważne, by był to stały grafik, którego będziesz się trzymać. Zachowuj się tak, jakby były to godziny, w których jesteś w biurze. A wtedy nie ma mowy o długich rozmowach przez telefon czy wyjściem tak po prostu z pracy. Pomocne będą też tu wskazówki z punktu 1 – odpowiedni strój i praca poza łóżkiem.

Planuj zadania

Nie każdy jest zwolennikiem tabelek, list czy schematów, ale w pracy zdalnej to właściwie konieczność. Bez tego trudno Ci się będzie trzymać planu. Zastanów się, w jakich godzinach najlepiej Ci się pracuje. Może od razu po wstaniu, a może potrzebujesz 2 godzin, żeby się rozbudzić? W czasie, w którym zauważasz u siebie największa efektywność, planuj najważniejsze i najbardziej angażujące czynności. Na koniec pozostaw rzeczy najmniej pilne czy najbardziej błahe.

Dobrym sposobem na zwiększenie produktywności w pracy może być także zapisywanie nie tylko zadań, ale i szacowanej liczby godzin, które trzeba poświęcić na ich wykonanie. Dzięki temu szybko poznasz swój sposób działania i w przyszłości będziesz lepiej przewidywać, ile czasu potrzebujesz na każdą czynność. Na początku pewnie będzie cechował Cię nadmierny optymizm i zajęcia planowane na 8 godzin tak naprawdę zajmą 10 czy 12. Z czasem, gdy będziesz obserwować i wyciągać wnioski, nauczysz się tworzyć bardziej realistyczne plany.

Nie żyj tylko pracą

Tyle mówi się o motywacji i problemach z planowaniem. Dla wielu osób zła organizacja pracy zdalnej nie wiąże się jednak z tym, że nie są w stanie wykonać połowy swoich zadań. Wręcz przeciwnie – popadają w pracoholizm, bo przecież wykonując obowiązki z domu można być w pracy praktycznie na okrągło. Istnieje duża pokusa, by siedzieć przed komputerem po godzinach.

Może się także zdarzyć, że kiedy masz zrobione większe zakupy i dużo pracy na głowie nie tylko praktycznie nie odchodzisz od komputera, ale w ogóle nie przekraczasz progu domu. Pamiętaj, że work-life balance jest niezwykle ważne. Wpływa zarówno na Twoje samopoczucie, jak i wbrew pozorom – na efektywność. Dbanie także o inne sfery swojego życia, w tym odpoczynek czy relacje z innymi, pozwoli Ci mieć większą motywację i zadowolenie z pracy.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  narzędzia przydatne w małej firmie

  Narzędzia przydatne w małej firmie, czyli jak za pomocą kilku aplikacji usprawnić swoją pracę

  qczaj

  Qczaj: Jako gej, który dokonał coming outu, nie chcę się bać