Kursy i szkolenia Aktualności Jak oszczędzać pieniądze Pieniądze Praca

Work smarter not harder, czyli jak pracować mądrzej a nie ciężej

work smarter not harder

Wiele osób traci niepotrzebnie wiele czasu na nieproduktywne działanie, przez co ciągle mu go brakuje i nie osiąga pożądanych efektów w pracy. Czas najwyższy z tym skończyć, stosując się do zasady pracuj mądrzej a nie ciężej. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że wystarczy wprowadzić kilka zmian, aby być bardziej efektywnym.

Każdy z nas ma do dyspozycji tyle samo czasu, a klucz do sukcesu tkwi w tym, żeby mądrze go wykorzystać. Ciągłe przerywanie bieżącego zadania na sprawdzenie maila czy też powiadomienia na portalu społecznościowym jest pożeraczem czasu. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak ucieka on im między palcami, zostawiając z nawarstwiającymi się zadaniami do wykonania.

Work smarter not harder, czyli jak pracować mądrzej a nie ciężej

Wiele osób uważa się za alfę, betę i omegę, które wszystkim muszą zająć się osobiście. Mamy ograniczoną ilość czasu, a zadań do wykonania cały czas przybywa. Jeśli będziemy chcieli wszystko zrobić sami, stracimy sporo czasu i energii. Zwiększa się też prawdopodobieństwo niedopracowania czegoś i pogłębiającego się niezadowolenia.

Czas najwyższy zacząć delegować część zadań. Kolejną kwestią jest upraszczanie czynności i automatyzowanie powtarzalnych procesów.

Dotyczy to wszystkich czynności, które wykonujemy większą ilość razy. Planowanie zadań do wykonania i sporządzanie listy to jedno, ale ważną kwestią jest wyznaczanie realnej ilości priorytetów i zadań. Nie jest sztuką wypisanie setek spraw do załatwienia i zabieranie się za nie w takiej kolejności, na jaką będziemy mieć w danej chwili ochotę.

Najpierw powinny zostać wykonane zadania najważniejsze i najtrudniejsze. Warto też wyznaczać sobie maksymalnie parę priorytetów na dany dzień, które będą realne do wykonania. Zdania najlepiej jest sobie rozpisywać na konkretne czynności.

Bardzo ważną kwestią jest robienie podsumowań i analiz dotychczasowych zadań, dzięki czemu będzie można wypsnąć wiele istotnych wniosków. Na ich podstawie można sprawdzić, ile czasu zajmuje nam wykonanie konkretnych czynności, co pozwala na jeszcze bardziej efektywne planowanie kolejnych zadań.

Czas najwyższy wyrobić w sobie umiejętność skupiania się wykonywanej czynności, redukując do minimum wszelkiego typu rozpraszacze w postaci telefonu czy pootwieranych stron internetowych niezwiązanych z tematem. Warto mieć również zawsze coś do picia w zasięgu ręki, aby nie odrywać się co chwilę od pracy w celu pójścia do kuchni. Sprawy, które możemy zrobić w 5-10 minut, najlepiej jest załatwić od razu.

1 komentarz

  1. Maciek Gafsa

    7 lipca 2019

    Przyznam że zawsze kierowałem się tym tokiem myślenia od kiedy na praktyce majster powiedział mi – pracę należy sobie ułatwiać a nie utrudniać 😉

Skomentuj

Zobacz też:

Ekologiczny dom Jak oszczędzać pieniądze

Domowe sposoby na pranie dywanów

Marzysz o pięknym, mięciutkim jasnym dywanie, w którego długich włosach zanurzysz stopy, ale boisz się, że po tygodniu obecności w
Jak oszczędzać pieniądze Ekologiczny dom Poradnik domowy

Jak czyścić tapicerkę samochodową?

Tapicerka samochodowa to nieodłączny element wnętrza samochodu. Jednak musimy pamiętać, iż korzystając z niej, musimy ją regularnie czyścić. Jednak nie