w ,

Work smarter not harder, czyli jak pracować mądrzej a nie ciężej

Wiele osób traci niepotrzebnie wiele czasu na nieproduktywne działanie, przez co ciągle mu go brakuje i nie osiąga pożądanych efektów w pracy. Czas najwyższy z tym skończyć, stosując się do zasady pracuj mądrzej a nie ciężej. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że wystarczy wprowadzić kilka zmian, aby być bardziej efektywnym.

Każdy z nas ma do dyspozycji tyle samo czasu, a klucz do sukcesu tkwi w tym, żeby mądrze go wykorzystać. Ciągłe przerywanie bieżącego zadania na sprawdzenie maila czy też powiadomienia na portalu społecznościowym jest pożeraczem czasu. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak ucieka on im między palcami, zostawiając z nawarstwiającymi się zadaniami do wykonania.

Skąd powiedzenie Work smarter not harder

Wyrażenie „Work smarter, not harder” (Pracuj mądrzej, nie ciężej) nie jest przypisywane konkretnemu autorowi, ponieważ jest to popularne motto i zasada efektywności zawodowej, które powstało w ramach ogólnego przekazu dotyczącego podejścia do pracy. Nie jest to wynalazek jednej konkretnej osoby, ale raczej uniwersalna rada, która jest stosowana w wielu dziedzinach życia zawodowego i biznesowego. To hasło podkreśla znaczenie myślenia strategicznego, planowania i wykorzystywania zasobów w inteligentny sposób, aby osiągnąć lepsze rezultaty.

Work smarter not harder, czyli jak pracować mądrzej a nie ciężej

Wiele osób uważa się za alfę, betę i omegę, które wszystkim muszą zająć się osobiście. Mamy ograniczoną ilość czasu, a zadań do wykonania cały czas przybywa. Jeśli będziemy chcieli wszystko zrobić sami, stracimy sporo czasu i energii. Zwiększa się też prawdopodobieństwo niedopracowania czegoś i pogłębiającego się niezadowolenia.

Czas najwyższy zacząć delegować część zadań. Kolejną kwestią jest upraszczanie czynności i automatyzowanie powtarzalnych procesów.

Dotyczy to wszystkich czynności, które wykonujemy większą ilość razy. Planowanie zadań do wykonania i sporządzanie listy to jedno, ale ważną kwestią jest wyznaczanie realnej ilości priorytetów i zadań. Nie jest sztuką wypisanie setek spraw do załatwienia i zabieranie się za nie w takiej kolejności, na jaką będziemy mieć w danej chwili ochotę.

Najpierw powinny zostać wykonane zadania najważniejsze i najtrudniejsze. Warto też wyznaczać sobie maksymalnie parę priorytetów na dany dzień, które będą realne do wykonania. Zdania najlepiej jest sobie rozpisywać na konkretne czynności.

Bardzo ważną kwestią jest robienie podsumowań i analiz dotychczasowych zadań, dzięki czemu będzie można wypsnąć wiele istotnych wniosków. Na ich podstawie można sprawdzić, ile czasu zajmuje nam wykonanie konkretnych czynności, co pozwala na jeszcze bardziej efektywne planowanie kolejnych zadań.

Czas najwyższy wyrobić w sobie umiejętność skupiania się wykonywanej czynności, redukując do minimum wszelkiego typu rozpraszacze w postaci telefonu czy pootwieranych stron internetowych niezwiązanych z tematem. Warto mieć również zawsze coś do picia w zasięgu ręki, aby nie odrywać się co chwilę od pracy w celu pójścia do kuchni. Sprawy, które możemy zrobić w 5-10 minut, najlepiej jest załatwić od razu.


  1. Powrót do pracy po urlopie
  2. Forma zatrudnienia a zdolność kredytowa
  3. Jak lepiej pracować – w domu czy jednak w biurze?

Originally posted 2019-07-07 16:55:15.

Skomentuj

jak zatrudnić obcokrajowca

Obcokrajowiec w Polsce – jak go zatrudnić?

dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa? Tylko w uzasadnionych przypadkach