Własna firma

Narzędzia przydatne w małej firmie, czyli jak za pomocą kilku aplikacji usprawnić swoją pracę

narzędzia przydatne w małej firmie

Obecnie mamy dostęp do wielu narzędzi, które mają ułatwiać nam życie w różnych sferach. Wśród nich znajdują się też takie, które świetnie sprawdzą się w przypadku przedsiębiorców. Narzędzia przydatne w małej firmie można podzielić na kilka kategorii w zależności od potrzeb biznesu. Warto się im przyjrzeć i zdecydować, które sprawdzą się w danej firmie, a tym samym pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze.

Biznes w sieci

Teraz bycie widocznym w internecie to praktycznie konieczność. Właśnie dlatego coraz więcej firm nie tylko dba o stworzenie atrakcyjnej strony internetowej, ale także prowadzi blogi mające zwiększyć ruch na stronie, budować pozycję eksperta i pozytywnie wpływać na pozycjonowanie. W tej kategorii wymienić można właściwie jedno narzędzie – WordPress. To właśnie z tej platformy korzysta większość osób prowadzących przeróżne rodzaje blogów w internecie – nie tylko te firmowe. Witrynę możesza łatwo dopasować do swojej strony internetowej, a jednocześnie nie poniesiesz z tego tytułu dodatkowych kosztów. WordPress ma też jeszcze jedną zaletę – wtyczki SEO, które pozwalają Ci dbać o pozycjonowanie strony.

Skuteczna organizacja czasu

Na zwiększenie produktywności w pracy zdecydowanie wpływa zdolność organizacji zajęć. Umiejętne rozplanowanie obowiązków pozwoli Ci zaoszczędzić nawet wiele godzin w ciągu tygodnia. Nie wspominając już o tym, że systematyczne planowanie minimalizuje ryzyko przegapienia deadline’u czy zapomnienia o jakimś zobowiązaniu. W tej kategorii znajdują się liczne narzędzia przydatne w małej firmie, a wśród nich można wymienić:

 • Nozbe – to jedna z wiodących aplikacji do organizacji czasu. Korzysta z niej wielu przedsiębiorców. I nie bez powodu, bo Nozbe zapewnia synchronizację z innymi przydatnymi narzędziami. Pozwala na skuteczne zarządzanie projektami, ustalanie priorytetów czy efektywną organizację pracy w grupie, no i oczywiście na tradycyjne tworzenie listy zadań.
 • Asana – to kolejna aplikacja do zarządzania czasem. Sprawdza się zarówno przy samodzielnym organizowaniu zadań, jak i w pracy w grupowych projektach. W wersji podstawowej dostępna jest za darmo. Na tym poziomie możliwe jest chociażby ustalanie deadline’ów, organizacja projektów, tworzenie listy zadań i przypisywanie poszczególnych czynności do konkretnych osób.

Praca w zespole

Nawet w małej firmie zdarzają się projekty, które wymagają pracy w grupie. Być może współpracujesz też na stałe z księgową, innym specjalistą albo zatrudniasz pracowników czy zleceniodawców. W takim warto sięgnąć po jedno z narzędzi, które pozwoli na wygodne rozdzielanie zadań i skuteczną komunikację:

 • Slack – jedna z najpopularniejszych aplikacji tego rodzaju. Umożliwia prowadzenie rozmów wewnątrz firmy, tworzenie konkretnych grup, chatowania z konkretnymi osobami czy wysyłania plików i notatek.
 • Microsoft Teams – alternatywą dla Slacka może być Microsoft Temas, które oferuje znacznie więcej opcji. Przede wszystkim zapewnia integrację z pakietem Office i pozwala na prowadzenie rozmów głosowych czy wideo w wyznaczonych grupach. Oprócz tego tak jak Slack posiada również możliwość pisemnego porozumiewania się z zespołem dzięki chatowi.

Księgowość

Każdy przedsiębiorca musi się rozliczać i prowadzić księgowość, choćby w najprostszej formie. Większe firmy zwykle zatrudniają księgowych, ale rachunkowością możesz zajmować się także na własną rękę. Tutaj sprawdzą się dwa narzędzia:

 • wFirma.pl – to prosty program do księgowości online. Umożliwia wybranie konkretnego pakietu w zależności od swoich potrzeb. Ceny za usługę zaczynają się już od kilkunastu złotych miesięczne. W ramach programu możesz fakturować, prowadzić księgowość czy kadry i płace.
 • Sage Symfonia – to jedno z najpopularniejszych narzędzi do prowadzenia księgowości. Korzystają z niego zarówno małe firmy, jak i biura rachunkowe.

Grafika

Przydatne narzędzia w małej firmie to także te związane z grafiką. Jeśli prowadzisz bloga czy fanpage, potrzebujesz zdjęć i grafik, które przyciągną uwagę i poprawią estetykę. A skąd je wziąć? A może tworzyć samemu? Tutaj jest kilka możliwości:

 • Pixabay – jedna z najpopularniejszych baz ze zdjęciami do komercyjnego, a jednocześnie darmowego użytku. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło, pobrać zdjęcie i można użyć go na swojej stronie bez żadnych opłat.
 • Pexels – strona działająca na podobnej zasadzie co Pixabay
 • Unsplash – mniej popularna strona, a jednocześnie zawierająca wiele zdjęć, które nie wyglądają komercyjnie. Unsplash dysponuje dużym zasobem estetycznych fotografii, które świetnie sprawdzą się także w bardziej artystycznych projektach
 • Canva – program do tworzenia prostych grafik. Chętnie korzystają z niego także osoby, które nie znają zasad projektowania. Canva jest prosta w obsłudze, ale świetnie spełnia swój cel. Przydatna okazuje się chociażby przy tworzeniu infografiki, którą można umieścić na blogu, stronie internetowej czy w mediach społecznościowych.

1 komentarz

 1. Pandemia pozbawiła Cię etatu? Czas na własny biznes! Jak założyć firmę (nie tylko) w koronakryzysie - Kasa na obcasach

  3 lipca 2020

  […] z największej zalety prowadzenia własnej działalności, którą jest niezależność zawodowa, wynika największy minus tej sytuacji. Bycie swoim własnym […]

Skomentuj

Zobacz też:

Praca Własna firma

Jak opatentować pomysł?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jednym z najlepszych sposobów na dorobienie się fortuny jest unikalny pomysł. Oczywiście, rzeczywistość jest nieco
Jak oszczędzać pieniądze Praca Własna firma

BodyBoom – jak odnieść sukces na polskim rynku

Znacie markę BodyBoom? Produkują świetnej jakości peelingi kawowe, które są lubiane przez tysiące Polek. My też używamy ich produktów i