Wielu osobom upadłość kojarzy się przede wszystkim z działaniem wielkich firm, które w wyniku złych inwestycji czy innych problemów popadają w długi i nie są w stanie dłużej prowadzić działalności.
Wielu osobom upadłość kojarzy się przede wszystkim z działaniem wielkich firm, które w wyniku złych inwestycji czy innych problemów popadają w długi i nie są w stanie dłużej prowadzić działalności. Tymczasem nawet osoba fizyczna nie prowadząca żadnej działalności gospodarczej jest w stanie skorzystać z prawa do ogłoszenia upadłości w przypadku znacznych długów. O tym właśnie mówi upadłość konsumencka.
Przepisy dotyczące tego rodzaju upadłości nadal są dla wielu osób obce, jako że prawo zmieniło się dość niedawno – w 2014 roku, dzięki nowelizacji ustawy, przepisy zostały znacznie załagodzone oraz zmienione. Z tego powodu dziś każda osoba fizyczna, po zaistnieniu odpowiednich warunków oraz spełnieniu konkretnych przesłanek, jest w stanie ogłosić upadłość konsumencką. Sprawdźmy, jak to zrobić.
Czym jest upadłość konsumencka?
W zasadzie upadłość konsumencka oznacza całkowite umorzenie albo przynajmniej znaczne zredukowanie należności względem wierzycieli. W przypadku upadłości tego rodzaju z prawa do niej mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, czyli właśnie konsumenci. W przypadku osób prowadzących działalność mowa o upadłości osób fizycznych, zaś w przypadku spółek niezbędne jest postępowanie likwidacyjne.
W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo z prawa do upadłości konsumenckiej mogą korzystać przede wszystkim osoby, które nigdy nie były przedsiębiorcami albo były przedsiębiorcami, ale w okresie działalności firmy nie powstały żadne długi względem wierzycieli.
Prawo dopuszcza możliwość skorzystania z upadłości konsumenckiej w przypadku osób, które prowadziły działalność obarczoną długami, jednakże wyłącznie względem jednego wierzyciela oraz bez określonego stanu niewypłacalności z wieloma wierzycielami.
W innym przypadku upadłość konsumencka, jeśli wierzycieli podczas prowadzenia działalności gospodarczej było więcej, a przedsiębiorca nie skorzystał z prawa do ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, a jedynie zamknął działalność, wymaga dodatkowych warunków. Do nich należą m.in. okres 10 lat od zamknięcia działalności czy zaistnienie faktycznej realizacji klauzuli słuszności bądź humanitarnej.
Kiedy upadłość konsumencka?
Przede wszystkim, aby można było ogłosić zaistnienie upadłości konsumenckiej, niezbędny jest wniosek złożony przez dłużnika do sądu. To jednak nie jedyny warunek, bo większość wniosków odrzucana jest z powodu niespełnienia warunków.
Podstawowym warunkiem uzyskania upadłości konsumenckiej jest stwierdzenie wyjątkowej i niezależnej od dłużnika okoliczności, w której wystąpiło zadłużenie. Co się do niej zalicza? Przede wszystkim nagła choroba, wypadek, ale również utrata pracy bez winy konsumenta czy kradzież. Z drugiej strony już zwolnienie dyscyplinarne z pracy albo samodzielna z niej rezygnacja czy długi powstałe wskutek nałogu alkoholowego albo uzależnienia od hazardu nie są już takimi okolicznościami. Co więcej, z prawa do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie skorzysta osoba, która będąc niewypłacalną, zaciągała kolejne długi – i to jest powód, dla którego wiele wniosków jest odrzucanych.
Artykuł został przygotowany przez firmę EPS Legal. |
- Konto oszczędnościowe – wszystko, co warto o nim wiedzieć
- Jak zaoszczędzić na utrzymaniu ogrodu?
- Zmiana dostawcy prądu – na co zwrócić uwagę
Originally posted 2017-05-17 11:28:50.