w

Wysuszona śluzówka w sezonie grzewczym – jak sobie z tym poradzić?

Grzejące kaloryfery mocno wysuszają powietrze, a co za tym idzie również nasze gardła. Może to powodować pieczenie, chrypkę, kaszel, a także problemy z mówieniem czy połykaniem. Aby temu zapobiec należy pić dużo wody, wietrzyć mieszkanie, nawilżać powietrze, a także stosować preparaty w spray-u, które nawilżają jamę ustną.

Ogrzewanie wysusza powietrze i gardło

Podczas zimy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, czy to w domu, pracy czy w szkole. Jednak rozgrzane kaloryfery, które zapewniają nam komfort cieplny, w połączeniu z zamkniętymi oknami, obniżają wilgotność powietrza (do 10-20%). Suche powietrze mocno podrażnia i uszkadza błonę śluzową, która wyściela nie tylko gardło i nos, ale również pokrywa oko.

Wysuszona śluzówka. Jakie są skutki?

Znaczne wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej prowadzić może do:

 • podrażnienia i uczucia palenia
 • chrypki i kaszlu
 • drapania i łaskotania w gardle
 • problemów z mówieniem, połykaniem, odczuwaniem smaku czy noszeniem protez zębowych
 • osłabienia jej zdolności ochronnych (większe ryzyko infekcji układu oddechowego)
 • nieprzyjemnego zapachu z ust (halitoza)
 • zwiększonego ryzyka uszkodzenia zębów i próchnicy, a także chorób dziąseł
 • a nawet do bólu.

Ciężki czas dla alergików.
Wydaje się, że najgorszym okresem dla alergików jest wiosna, jednak sezon grzewczy bywa dla nich również bardzo uciążliwy. Tradycyjne grzejniki powodują cyrkulację powietrza. Wówczas ciepłe powietrze unosi się do góry, a wraz z nim zaczynają przemieszczać się: kurz, pyłki i roztocza. Osobom, które są uczulone na te alergeny, doskwierać może wówczas katar, kichanie czy łzawienie.

Pijmy dużo płynów

Kiedy powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień, jest wysuszone, wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Dlatego mimo, że pocimy się mniej niż latem, podczas zimy powinniśmy pić nawet 3-4 litry płynów dziennie.

Jak dbać o wilgotne powietrze?

Aby podnieść wilgotność powietrza w naszych domach należy:

 1. Wietrzyć pomieszczenia przynajmniej raz dziennie, ale intensywnie. Najlepiej otworzyć, na 5-8 minut, jednocześnie okna we wszystkich pomieszczeniach. Nie zapominajmy także o rozszczelnianiu okien, które również sprzyja oczyszczeniu powietrza.
 2.  Zainstalować nawilżacz powietrza, który zagwarantuje 45-55% wilgotności. Może to być niewielkie naczynie z wodą, zawieszone na grzejniku, ale też taki, który wyrzuca ciepłą parę wodną pod ciśnieniem czy ultradźwiękowy – rozpylający wodę w postaci mgiełki. Jednak z nawilżaniem nie należy przesadzać, gdyż wilgotność powyżej 60% sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.
 3. Otoczyć się roślinami doniczkowymi, które są naturalnymi nawilżaczami, gdyż wyparowują znaczną ilość pobranej wody. Szczególnie warte polecenia są bluszcze, paprocie, a także fikus, diffenbachia czy szeflera.
 4. Zainstalować ogrzewanie podłogowe, o czym powinny pomyśleć szczególnie osoby urządzające swój dom lub mieszkanie. W 70% ogrzewa ono przez promieniowanie cieplne, a jedynie w 30% przez konwekcję (przepływ powietrza). Dlatego nie obniża wilgotności, ani nie powoduje przemieszczania się kurzu.

Spray, który nawilża jamę ustną.

Aby zapobiegać suchości w ustach, a także łagodzić jej objawy, stosować można preparat w spray-u MucoDry X, który:

 • natychmiast nawilża jamę ustną i stymuluje naturalne wydzielanie śliny
 • powleka delikatną warstwą ochronną jej błonę śluzową
 • łagodzi podrażnienia i uczucie pieczenia
 • ułatwia mówienie i połykanie
 • daje uczucie świeżości w ustach
 • redukuje nieprzyjemny zapach i smak.

MucoDry X to wyrób medyczny opracowany w Szwajcarii, przez pracowników naukowych firmy Peters Krizman AG, a w Polsce dystrybuowany jest przez Aurea Pharma. Polecany jest szczególnie osobom z odczuwalną suchością jamy ustnej: nauczycielom, po radioterapii, diabetykom, osobom przyjmującym leki (np. nadciśnieniowe, beta blokery, w terapii depresji i nerwic, antyhistaminowe, środki zmniejszające przekrwienie i obniżające ciśnienie krwi, przeciwbiegunkowe, obniżające napięcie mięśniowe, stosowane przy nietrzymaniu moczu oraz chorobie Parkinsona), a także seniorom.

Szacuje się, że dziś blisko 30% problemów zdrowotnych związanych jest z jakością powietrza. Nie chodzi tylko o zanieczyszczenie, ale również nieodpowiedni poziom wilgotności. Dlatego należy korzystać z wszystkich dostępnych metod, aby się przed nimi uchronić.

Link do zakładki nt. produktu https://www.aureapharma.eu/mucodry-x

Originally posted 2017-12-31 11:28:35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie rodzaj zlewozmywaka powinniśmy wybrać? Które są najchętniej kupowane?

Say hi to hybrid – launch nowej marki lakierów hybrydowych