w ,

Oszczędzanie – jak robić to efektywnie?

Oszczędzanie w dorosłym życiu jest problemem każdego. Dzisiejszy świat z każdej strony zarzuca nas ofertami, które niestety kosztują. Modne ciuchy, nowe technologie, samochód. Wszystko to kosztuje, a czym jesteśmy starsi, tym bardziej poważne wydatki nas czekają. Dom, mieszkanie, samochód, własny interes, działka na wakacje – wszystko to wymaga pokaźnych sum, a jak się okazuje Polacy częściej wydają niż oszczędzają. Jak oszczędzać efektywnie? Przede wszystkim istnieją dwie grupy działań, jakie możemy zrealizować, jedną z nich jest minimalizowanie wydatków, drugą zarabianie.

Wyznacz cel

Najłatwiej jest oszczędzać, kiedy posiada się jakiś cel do zrealizowania. Marzy Ci się nowy samochód, niech to on stanie się Twoim celem do oszczędzania. Niestety, kiedy owego celu nie posiadamy oszczędności może się stać o wiele trudniejsze. Najlepiej byłoby abyś ustalił sobie kilka celów i podzielił je według pewnych priorytetów np. długoterminowe i krótkoterminowe. W pierwszej grupie znalazłyby się rzeczy poważniejsze jak zabezpieczenie swojej sytuacji na przyszłość, kupno mieszkania itp., do drugiej grupy należałyby takie sprawy jak wyjazd na wakacje, nowy smartfon, komputer. Na każde swoje marzenie załóż oddzielne konto oszczędnościowe i na nim odkładaj swoje środki.

Regularność jest ważna

Oszczędzanie to rutyna, dlatego ważnym jest, aby np. wpłaty na konto oszczędnościowe były regularne, nawet jeśli będą nieduże. Odkładaj więc na poszczególny cel chociażby 50 zł miesięcznie, jeśli nie możesz sobie pozwolić na więcej. Rób to też najlepiej od razu po otrzymaniu wypłaty, gdyż im dalej od niej, tym większa możliwość, że pieniądze, które masz zamiar odłożyć, zostaną przez Ciebie wydane.

Nie trzymaj pieniędzy w domu

Pieniądze w domu owszem zostaną odłożone, ale istnieje też większa możliwość, że będą Ciebie kusić, pamiętaj również o tym, że nic na nich nie zarobisz dodatkowo. Odkładaj więc wszystko co posiadasz na konto oszczędnościowe być może z odsetek wiele nie zyskasz, ale zawsze będzie to dodatkowe parę złotych. Kiedy uzbierasz większą sumę pomyśl o lokacie bankowej lub funduszu inwestycyjnym, dzięki temu zyskasz jeszcze więcej.

Oszczędności lubią pływać

Prawda jest taka, że warunki kont oszczędnościowych czy lokat bankowych ciągle się zmieniają, więc nie trzymaj się oferty jednego banku, patrz za to, który z nich ma korzystniejsze warunki, dlatego też nie odkładaj wszystkich swoich oszczędności w jednym banku.

Budżet domowy

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby kontrolować swoje finanse oraz oszczędzać pieniądze jest zaplanowanie budżetu domowego, dzięki niemu dowiesz się na co wydajesz i ile wydajesz, a tym samym będziesz mógł określić, w których miejscach możesz zaoszczędzić.

Ekologicznie, oszczędnie i zdrowo podążaj do celu

Jeździsz samochodem? Zacznij korzystać z komunikacji miejskiej lub przesiądź się na rower. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz, ale przyczynisz się również do poprawy stanu naszego kruchego środowiska. Smog w większości wytwarzany jest przez indywidualne gospodarstwa domowe, ale ruch samochodowy również przyczynia się do jego powstawania.

Rachunki

Bardzo często na pewnych usługach przepłacamy, jeśli posiadasz niepotrzebne usługi przy swoim abonamencie komórkowym – pozbądź się ich. Oglądasz w telewizji tylko 10 kanałów, a masz ich 100. Postaraj się o zmianę pakietu!

Autor artykułu
Porównaj oferty kont oszczędnościowych i znajdź najlepsze konto dla siebie z www.totalmoney.pl/konta_oszczednosciowe.

  1. Jak oszczędzić prowadząc własny biznes?
  2. Dlaczego nie wychodzi ci oszczędzanie? Oto 4 najczęstsze błędy
  3. 5 skutecznych sposobów na obniżenie raty kredytu

Originally posted 2017-01-31 14:23:05.

Skomentuj

schody z piaskowca

Schody z piaskowca

jak prowadzić sklep internetowy

Jak skutecznie prowadzić sklep internetowy?