w

Czysta nie tylko od święta – czyszczenie kabiny prysznicowej

Korzystamy z niego codziennie – by się szybko rozbudzić, odświeżyć lub zrelaksować w strumieniach gorącej wody. Jednak jest coś, co wywołuje niemałe frustracje użytkowników prysznica. To utrzymanie kabiny w czystości i pozbywanie się zacieków. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by poradzić sobie z tym problemem i sprawić, by szkło kabiny prysznicowej długo pozostawało przejrzyste.

Zacieki – dlaczego powstają?

Po każdej kąpieli pod prysznicem na ścianach kabiny pojawiają trudne do usunięcia zacieki. Dlaczego tak się dzieje? Tafla szkła, z którego jest wykonana, nie jest idealnie gładka – gdybyśmy przyjrzeli się jej pod mikroskopem, zauważylibyśmy pory i wyżłobienia. To właśnie w nich osadza się kamień, który sprawia, że kabina traci swoje walory estetyczne. Niszczy bowiem powierzchnię szkła i prowadzi do jego korozji.

Jak je wyeliminować?

Już na etapie wyboru kabiny prysznicowej możemy zadbać o to, by nie mieć problemów z zaciekami i kamieniem. Warto skorzystać z rozwiązań technologicznych, które ułatwiają utrzymanie jej w idealnym stanie. Można na przykład wybrać kabinę, w której szkło pokryte jest powłoką o właściwościach hydrofobowych.

Na rynku dostępne są kabiny, których szklane tafle pokryte są specjalnymi powłokami ochronnymi, np. EasyClean. To polimerowa, niewidoczna dla oka ludzkiego warstwa ochronna. Nakłada się ją już podczas procesu obróbki szkła. Dzięki niej krople wody nie utrzymują się na jego powierzchni, tylko spływają, nie pozostawiając osadów. Utrzymanie takiej kabiny w czystości jest mniej pracochłonne, a do jej czyszczenia wystarczy miękka wilgotna ściereczka. Co sześć miesięcy powłokę należy odświeżyć specjalnym środkiem, np. Glass Protector. Wystarczy ruchami okrężnymi rozprowadzić go miękką ściereczką, zostawić na pół godziny, a następnie wypolerować powierzchnię szkła i spłukać czystą wodą. Środek wniknie w mikropory i sprawi, że tafla szkła stanie się gładka, odporna na osadzanie się zanieczyszczeń i rozwój drobnoustrojów – wyjaśnia Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway.

Tafla szkła z hydrofobową powłoką

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na poszczególne elementy kabiny, takie jak zawiasy. Dobrze, gdy są zlicowane z taflą szkła, wtedy łatwiej się je czyści. Jeżeli decydujemy się na zakup kabiny z drzwiami przesuwnymi, sprawdźmy, czy posiadają opcję wypięcia drzwi. Brak szczelin i łatwość dotarcia do trudnodostępnych miejsc pozwolą nam szybko uporać się z zabrudzeniami i osadem.

Pamiętajmy jednak, że podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest regularne spłukiwanie drzwi prysznicowych i osuszanie ich – na przykład ściągaczką do wody. Najlepiej robić to po każdej kąpieli.

Jak to robić prawidłowo?

Podczas regularnego czyszczenia kabiny możesz nieświadomie uszkadzać szkło, a to sprawi, że zacieki będą trudniejsze do usunięcia. Częstym błędem jest używanie silnych preparatów o zbyt kwaśnym pH. Zamiast takich detergentów warto zaopatrzyć się w środki przeznaczone do czyszczenia kabin prysznicowych, które jej nie zniszczą. Jeśli nie mamy ich pod ręką, możemy użyć innych preparatów, np. do wyczyszczenia drzwi kabiny sięgnijmy po płyn do mycia szyb i luster.
Wybierając środki do czyszczenia kabin, zwróćmy uwagę na to, czy są delikatne i przyjazne dla środowiska. Odpowiednio dobrane preparaty nie uszkodzą powierzchni szkła i nie utworzą mikrozarysowań, które zmniejszają przejrzystość szkła i sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie próbować czyścić trudnych plam czy zacieków na sucho lub też usuwać osadów „metodą siłową”. Uporczywe zabrudzenia, takie jak tłuste ślady po palcach czy osad z mydła, usuniemy używając gąbki nasączonej płynem do szyb, a następnie spłukując szkło czystą wodą – dodaje ekspert Radaway.

Podsumowując, by zacieki na kabinie prysznicowej nie spędzały nam snu z powiek, pamiętajmy o systematycznym czyszczeniu szkła odpowiednimi preparatami do pielęgnacji (np. Glass Cleaner). I już na etapie wyboru kabiny zastanówmy się, czy nie warto wybrać tej fabrycznie zabezpieczonej specjalną powłoką, eliminującą powstawanie osadów. Wówczas przez cały rok nasza kabina będzie lśnić, a jej czyszczenie będzie łatwe i przyjemne.

Originally posted 2016-04-15 12:33:08.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Black Red White

Wiosenne inspiracje w niższych cenach od Black Red White

o anemiach

Słabo, blado i niemrawo, czyli o anemiach