ile kosztuje budowa domu
w , ,

Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku? Co wpływa na cenę i jak możesz obniżyć koszty?

Ile kosztuje budowa domu? To jedno z najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać. To właśnie w oparciu o kosztorys możesz zdecydować, czy w ogóle stać Cię na taką inwestycję. A może nie pozostaje Ci nic innego, jak zrezygnować z kilku rozwiązań, by taki wydatek mieścił się w ustalonym budżecie? Szczególne znacznie może mieć to teraz, gdy koszt budowy domu w 2022 roku znacznie przewyższa te z lat poprzednich. 

Ile kosztuje budowa domu i od czego zależy koszt budowy?

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że ceny budowy domów mogą być naprawdę różne. Niektórzy zmieszczą się w kilkuset tysiącach, dla innych będzie to inwestycja na kilka milionów. Podstawowe czynniki wpływające na cenę to przede wszystkim:

 • lokalizacja,
 • metraż,
 • liczba kondygnacji,
 • cena materiałów budowlanych.

Lokalizacja a koszty budowy domu

Żeby móc rozpocząć budowę domu, najpierw musisz mieć gdzie go postawić, co oznacza, że pierwszym krokiem będzie zakup działki. Ceny za metr kwadratowy mogą być naprawdę różne. Wiele zależy od tego, w jakim rejonie Polski zamierzasz wybudować dom, a także jak daleko działka znajduje się od centrum miasta.

Rozstrzał cen jest przy tym ogromny. Na terenach wiejskich może to być kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy, z kolei w bardzo pożądanej lokalizacji – aż kilkaset. Oznacza to, że koszt zakupu samej działki będzie nawet kilkukrotnie wyższy, jeśli postawisz na atrakcyjną lokalizację.

Metraż i cena budowy domu w 2022 roku

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im większy metraż, tym większe będą też koszty budowy domu. O jakich kwotach mowa? Tutaj warto kierować się pewnymi średnimi:

 • dla niewielkiego domu (100 m2) będzie to około 350 tysięcy złotych,
 • większy dom (ok. 150 m2) to już koszt ponad 400 tysięcy złotych,
 • przy dużych nieruchomościach (+200 m2) trzeba liczyć się już z wydatkami rzędu 500 tysięcy złotych.

Co ważne, podane ceny dotyczą budowy do stanu deweloperskiego. Do tych kosztów musisz więc doliczyć jeszcze wszystkie prace wykończeniowe, umeblowanie itd., co może pochłonąć nawet kolejne kilkaset tysięcy złotych.

Liczba kondygnacji

Jeśli zastanawiasz się nie tylko, ile kosztuje budowa domu rodzinnego, ale także w jaki sposób możesz zmniejszyć cenę, rozważ projekt domu parterowego.

Po pierwsze, dla takiego budynku łatwiej uzyskasz pozwolenie na budowę, ale co jeszcze ważniejsze – za postawienie nieruchomości zapłacisz znacznie mniej. Oczywiście taki dom z zewnątrz może prezentować się mniej atrakcyjnie i być może nie będzie zgodny z Twoją wizją idealnego projektu. Jeśli jednak szukasz sporych oszczędności, to zdecydowanie się na jedną kondygnację będzie świetnym pomysłem.

Cena materiałów budowlanych

Na koszt budowy domu będzie wpływać również to, jakie materiały zostaną wykorzystane w tym celu. Zła wiadomość jest taka, że pandemia spowodowała duży przestój na rynku budowlanych i duży problem z dostępem do materiałów, a co za tym idzie – cena mocno wzrosła. I to niemało, bo mowa o kosztach zwiększonych średnio o 23%.

Do tego dodaj jeszcze szalejącą inflację i już okazuje się, że koszt budowy domu w 2022 roku jest znacznie wyższy niż w poprzednich latach.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Ceny budowy poszczególnych domów mogą naprawdę się od siebie różnić. A to oznacza, że masz duży wpływ na finalną kwotę, którą przyjdzie Ci zapłacić. Już nawet kilka podjętych decyzji może przynieść zauważalne zmiany w Twoim budżecie. Koszty budowy domu obniżysz m.in. poprzez:

 • zakup działki w mniej pożądanej lokalizacji,
 • budowę domu jednopoziomowego bez balkonów i najlepiej w formie prostej bryły – to nie tylko zmniejszy koszty budowy, ale też sprawi, że dom będzie bardziej energooszczędny,
 • wybór prostego dachu, zamiast skomplikowanych połaci,
 • rezygnację z piwnicy – w ten sposób zredukujesz aż kilkadziesiąt procent kosztów,
 • postawienie na proste technologie, które są znane wykonawcom i korzystają z powszechnie dostępnych (i tym samym tańszych) materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak dbać o zdrowie

Jak zadbać o zdrowie jesienią?

znaczenie snu

Czy wiesz, co może symbolizować Twój sen? Poznaj 5 najczęstszych snów i przypisywane im znaczenie