w

Domy drewniane a murowane

Domy drewniane czy murowane? Technologia budowy ma ogromne znaczenie i to nie tylko w kwestii indywidualnego gustu.

Okazuje się, że wpływa również na komfort mieszkania. Trudno jednak jednoznacznie określić, które domy są lepsze. Przy dzisiejszym możliwościach budowlanych i jedne i drugie w pełni spełniają swoje zadanie.

Domy drewniane

Mówi się, że drewno jest najstarszym budulcem. Jest też podobno najbardziej trwałe. Domy z drewna mogą przetrwać bez żadnej renowacji nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli będziemy je odpowiednio pielęgnować, mogą służyć nawet kilkaset.

Okazuje się, że budowa domu drewnianego może być nawet droższa od tego murowanego. Co więcej, w naszym kraju nadal trudno o fachowców, którzy w pełni profesjonalnie stworzą taką konstrukcję. Wszystko dlatego, że przez lata to tzw. murowane kostki wiodły prym w budownictwie. Budowało się tanio i szybko, dopiero od niedawna zwraca się tak naprawdę uwagę na jakość.

Osoby, które chciałyby mieszkać w nowym, drewnianym domu, muszą wykazać się naprawdę sprawnym poszukiwaniem budowlańców. Uznaje się, że nadal najlepsze ekipy przyjeżdżają z gór. Górale budują domy z bala i mają w tym doświadczenie. Musimy mieć na uwadze, że to zresztą na południu Polski możemy zobaczyć najwięcej domów o drewnianej konstrukcji. Nie zawsze takowe pasują w ogóle do aktualnego krajobrazu. Jakoś trudno wyobrazić sobie drewnianą chatkę w centrum sporego miasta.

Jakie są zalety domu z drewna? Na pewno jest ekologiczny. Mówi się, że drewniany dom oddycha i wydziela pozytywną energię. Jest znacznie zdrowszy dla mieszkańców. Można w nim wyczuć wyjątkową energię. Co więcej, taki dom rzeczywiście pachnie. Świetnie izoluje też ciepłe powietrze zimą, latem zaś chroni przed przedostaniem się upałów. To też idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko zamieszkać w nowej nieruchomości. Domy z bali stawia się o wiele krócej aniżeli te murowane.

Jakie są wady takiego domu? Przede wszystkim ważna jest jego odpowiednia impregnacja. Należy też dobrze wybrać materiał. Drewno musi być dobrze wysuszone (najlepiej w suszarni próżniowej) i zdrowe (bez korników, pleśni, grzyba, spróchnień).

Domy murowane

Koszty budowy domu murowanego mogą być niższe aniżeli tego z drewna. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo na moment przeprowadzki trzeba poczekać nieco dłużej – średnio to rok.

Domy murowane powstają według powszechnej koncepcji, właśnie takie budowane są w Polsce najczęściej. Nie oznacza to jednak, że ich budowa nie wiąże się z żadnymi problemami. Wręcz przeciwnie. Inwestor powinien zwracać ogromną uwagę na dobór odpowiedniej ekipy. W przypadku takich nieruchomości znacznie częściej dochodzi do fuszerek.

Kłopot pojawia się już na początku, kiedy dobiera się niezbędne materiały – jest ich znacznie więcej niż w przypadku domów drewnianych. Są również szersze możliwości wyboru ich jakości, co nie zawsze jest akurat pozytywne.

Domy murowane charakteryzują się za to podobną izolacją jak domy z drewna. Nie można jednak powiedzieć, by panował w nich unikalny klimat. Dom taki nie pachnie, trzeba go częściej wietrzyć. Podczas użytkowania to właśnie na murowanych ścianach może pojawić się więcej problemów – grzyb czy pleśń to typowe zjawiska.

Atutem jest ich uniwersalność. Domy murowane mogą idealnie wpisać się w architekturę otoczenia. Można wybrać nie tylko ich kształt, ale też kolor i motywy dekoracyjne. Nie tak często trzeba też zajmować się dobrze wykonaną elewacją. Jeśli ściany są docieplone i właściwie zaprawione to na pewno taki dom posłuży kilkadziesiąt lat.

Tekst powstał w oparciu o treści z witryny Projekty Prestige.


  1. Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku? Co wpływa na cenę i jak możesz obniżyć koszty?
  2. Jak odmienić swój dom za niewielką cenę?
  3. Ława z szufladami – sposób na ograniczoną przestrzeń w salonie!

Originally posted 2017-02-01 10:06:04.

Skomentuj

robienie na drutach

Robienie na drutach znów staje się popularne

trener personalny

Trener personalny. Czy warto z nim ćwiczyć?