w ,

Modrzew – uprawa i wymagania

Modrzew jest drzewem iglastym zaliczanym do rodziny sosnowatych. W składzie tejże grupy znajduje się dziesięć różnych gatunków. Modrzewie zrzucają igły na zimę. Naturalnym ich środowiskiem są chłodne i umiarkowane obszary półkuli północnej. W naszym kraju najliczniej zdecydowanie występuje drzewo modrzew europejski. Rośnie dziko przede wszystkim w Tatrach. Poza tym, uprawia się go jako roślinę ozdobną. Popularne stały się także plantacje, na których pozyskuje się drewno z modrzewia.

Uprawa i wymagania 

Modrzew wydaje się być pospolitym gatunkiem, ale z uwagi na dosyć duże wymagania siedliskowe, nie jest zaliczany do najłatwiejszych do uprawiania. W prawdzie, jest mrozoodporny, niemniej jednak potrzebuje świeżych, próchniczych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych oraz próchniczych gleb mających kwaśny odczyn i nasłonecznionego stanowiska. Nie lubi miejskich zanieczyszczeń, zalewania, suszy, ani cienia. Jest też dosyć podatny na zaatakowanie przez szkodniki, dlatego powinno się często kontrolować stan jego młodych pędów. 

Modrzew – zastosowanie

Modrzew to drzewo, które ma co najmniej kilka różnych zastosowań. Trzeba, zatem przytoczyć najistotniejsze spośród nich. Różnorodne gatunki tejże rośliny, jak chociażby modrzew płaczący czy modrzew zwisający, sadzi się parkach oraz ogrodach w roli roślin ozdobnych. To wszystko za sprawą wielu walorów dekoracyjnych. Długo utrzymujące się szyszki, atrakcyjny pokrój i igły, które zmieniają kolor i opadają na jesień. Nie można także zapomnieć, iż modrzewie są nie tylko wysokimi drzewami. Odmiany karłowate sprawdzają się w roli żywopłotów. Modrzew szczepiony na pniu sprawdzi się, jako okaz doniczkowy na taras. 

Następne zastosowanie jest doskonale znane. Modrzew uprawiany jest na plantacjach, celem wykorzystania pochodzącego z niego drewna. Taki materiał wykorzystuje się między innymi w branży budowlanej. Nierzadko wykonuje się z niego parkiety, boazerie, schody oraz drzwi. Drewno z modrzewia idealnie nadaje się także na taras. Poza tym robi się z niego ramy okienne czy meble. W tym zestawieniu, warto również wymienić płyty pilśniowe i wiórowe. 

Dlaczego drewno modrzewiowe ma tak dużą popularność? 

Decydują o tym przede wszystkim jego doskonałe właściwości. Materiał też odznacza się sporą odpornością na procesy gnilne. Jest również niezwykle trwały, co stanowi niezaprzeczalną jego zaletę. Modrzew jest też łatwy do mechanicznej obróbki. Jego szlifowanie czy piłowanie, nie sprawia dużych kłopotów. 

Modrzew – przykładowe odmiany 

  • Modrzew europejski Kórnik – najbardziej popularne odmiana polska, wytwarza kuliste, później nierzadko stożkowate korony, rośnie dosyć wolno, osiągając około 1 m wysokości,
  • Modrzew europejski Jan – drzewo odznaczające się umiarkowanym tempem wzrostu, może osiągnąć do 5 metrów wysokości, ma jajowatą koronę, jak również igły z wyraźnym nalotem niebieskiego koloru, 
  • Modrzew japoński Grey Pearl – to karłowata odmiana, mająca kulisty kształt, rośnie raczej powoli i osiąga maksymalnie 2 metry wysokości, jego igły mają niebiesko-stalową barwę, zwykle jest to modrzew na pniu. Jeśli chodzi o ceny modrzewia na pniu, mogą być bardzo zróżnicowane,  
  • Modrzew europejski Pendula – forma szczepiona na pniu, zwisająca. Jeśli zostanie zaszczepiony nazbyt nisko, jego gałęzie będą się pokładać nisko na ziemi. 

Modrzew w dawnych wierzeniach

W staropolskich zwyczajach modrzew podawany jest jako symbol urody życia i młodości, jak również trwałości. Do naszych czasów przetrwały kaplice zabytkowe, które zbudowano z modrzewiowego drewna. Gałązki modrzewiowe wplątane były także w dożynkowe wieńce na pamiątkę czasów pradawnych, kiedy to najlepszej jakości zboże rosło na wypalanych i wykarczowanych modrzewiowych lasach.  

Modrzew – cena 

Sadzonki Modrzewia, bez problemu kupimy w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, jak również w tych internetowych. Ceny modrzewia, zależą w dużej mierze od wybranej przez nas odmiany. I tak przykładowo w sklepie Podkarpackie Sady, cena modrzewia europejskiego to około 40 złotych. Wysokość takiej sadzonki to ok. 60 cm. Nieco więcej trzeba będzie zapłacić za sadzonkę modrzewia Pendula sądzonego na pniu, bowiem około 60 złotych, zaś równie interesujący modrzew japoński STIFF, kosztuje już ponad 60 złotych. 

Trzeba mieć zawsze na uwadze, iż kupowanie sadzonek modrzewia za pośrednictwem sklepów internetowych, to bardzo wygodna metoda, tym bardziej dla tych osób, które z jakiś powodów nie chcą wybrać się do sklepu internetowego, albo po prostu nie mają na to najzwyczajniej czasu. Dzięki temu, iż kupimy sadzonki modrzewia w internecie, zaoszczędzimy sporo czasu. Kurier dostarczy je prosto pod nasze drzwi, ponadto z pewnością będą tańsze, aniżeli ma to miejsce w sklepach stacjonarnych. Jeśli jednak wolimy robić zakupy w bardziej tradycyjnym wydaniu, warto udać się do stacjonarnego sklepu ogrodniczego celem zakupu sadzonek. Dobrą opcją są także szkółki drzew, w których nabędziemy wiele różnych odmian modrzewia, a ponadto mających różne rozmiary kształty, dzięki czemu nasze indywidualne oczekiwania zostaną na pewno zaspokojone. 

źródło: https://ja-ogrodnik.pl/jak-uprawiac-azalie.html


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dieta na urlopie

Dieta na urlopie – jak się jej trzymać?

zakupy w internecie

O czym pisać, żeby inni chcieli czytać, czyli kilka prostych sposobów na znajdowanie tematów na bloga