w ,

Wybieramy wannę do łazienki – rodzaje, funkcje, materiały

Masz nietypową łazienkę, jeśli chodzi o wymiary i stoisz przed koniecznością zakupu wanny asymetrycznej? Sprawdź, na jaki typ wyposażenia warto się zdecydować.

 

Dawniej wybór wanien być mocno ograniczony, natomiast poszczególne modele różniły się między sobą jedynie wymiarami. Na szczęście czasy się zmieniają i dziś producenci oddają do dyspozycji klientów ogromną ilość różnego rodzaju wanien

Do woli możemy więc wybierać nie tylko w kształtach czy rozmiarach, ale również materiałach służących do ich wykonania czy nawet funkcjach, w jakie wyposażono opisywany typ wyposażenia. Na co zwracać uwagę w przypadku wyboru wanny? W które modele warto zainwestować, a które nie sprawdzą się jako wyposażenie domowej łazienki?

Kształt wanny

Wanny mogą posiadać różnorodne kształty. Do wyboru na rynku mamy m.in. symetryczne oraz wanny asymetryczne. Sprzęty symetryczne (a zatem posiadające przynajmniej dwa boki tej samej długości) najczęściej są prostokątne, ponieważ ten kształt pasuje do większości łazienek. Z kolei wanna asymetryczna świetnie sprawdzi się w przypadku przestrzeni posiadających specyficzny kształt i ograniczone wymiary, czego przykładem są wanny narożne, doskonale wpisujące się w najciekawsze łazienki.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Wanny asymetryczne zasługują na uwagę, ponieważ nie tylko nadają się wnętrz o szczególnych wymiarach, ale również po prostu wyglądają bardzo ciekawie, czego przykładem wanna narożna KOŁO. Jeśli więc nie mamy pomysłu na zmianę w łazience, postawmy na ciekawy kształt wanny. Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru?

wanna koło

Materiał, z którego wykonana jest wanna

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonano sprzęt, mamy do wyboru między innymi wanny:

  • Akrylowe – wanny akrylowe cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Do ich głównych zalet należy zaliczyć niską wagę, dźwiękoszczelność oraz możliwość zamówienia modelu w niemalże dowolnym kolorze czy kształcie. Niestety, są one mało odporne na zarysowania.
  • Żeliwne – żeliwo to materiał, z którego wykonywane są obecnie głównie wanny wolnostojące. Wyróżnia je bardzo wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia. A wady? Są one przede wszystkim ciężkie oraz zimne.
  • Stalowe – wanny stalowe emaliowane wyróżnia przede wszystkim niska cena. Poza tym są one odporne na zarysowania, środki chemiczne oraz wysoką temperaturę. Niestety, podobnie jak wanny żeliwne są zimne w dotyku.
  • Miedziane – wyposażenie wykonane z miedzi posiada właściwości antybakteryjne, jest również odporne zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę. Wanny wykonane z miedzi posiadają niezwykle charakterystyczny design, w związku z powyższym polecane są głównie do wnętrz w stylu retro. Ich wadą jest natomiast bardzo wysoka cena.

Jak wykorzystać wannę na różne sposoby?

Wbrew pozorom nie każda wanna służy wyłącznie względom higienicznym, choć oczywiście na polskim rynku z łatwością znajdziemy również takie modele. Wanny przeznaczone wyłącznie do kąpieli określane bywają mianem tradycyjnych bądź klasycznych. Jeśli mamy ochotę na chwilę relaksu, wybierzmy kąpiel np. w ogromnej wannie narożnej z hydromasażem, który może być elementem leczniczej hydroterapii.

Wanna czy prysznic?

Oto pytanie, przed którym do niedawna stała zdecydowana większość klientów wybierających wyposażenie swojej łazienki. Rozwiązaniem problemu okazały się wanny posiadające funkcję prysznica. Ten typ sprzętów posiada fabrycznie wmontowane drzwi i panel prysznicowy. Warto zauważyć, że jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień nie mają czasu na dłuższą kąpiel, jednak nie chcą całkowicie rezygnować z możliwości relaksującej kąpieli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tonik z szałwią

Woda z bergamotki i szałwii jako tonik

Urządzamy kącik do pracy