Ekologiczny dom Jak oszczędzać pieniądze

Top 5 sposobów na sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki jest jedną z najbardziej znienawidzonych czynności, zwłaszcza przez kobiety. Wszystkie detergenty, które najlepiej sprzątają i pozbywają się brudu i przykrych zapachów, są też szkodliwe dla skóry a w rękawiczkach już nie sprząta się tak dobrze. Poznaj sposoby na sprzątanie łazienki, które zmienią twoje spojrzenie na domowe porządki. 

łazienka1

Jak w przypadku sprzątania każdego pomieszczenia, tak i w łazience, zawsze zaczynamy sprzątanie od góry do dołu. Zaczynamy od sprzątania szafek wiszących i stopniowo kierujemy się w dół aż w końcu myjemy podłogi i cieszymy się czystą łazienką.

Szafki wiszące

Zaczynając sprzątać wiszące szafki i półki, pamiętaj o tym aby dokładnie zetrzeć kurz z górnej części szafek zamkniętych. Często skupiamy się na dokładnym posprzątaniu na półkach a zapominamy o wierzchu szafek, na których gromadzi się stopniowo gruba warstwa kurzu. Dokładnie przetrzyj szafki z zewnątrz i zwróć uwagę na klamki i uchwyty, które często są skupiskiem bakterii, ponieważ zapominamy o nich przy codziennych porządkach.

łazienka2

Sprzątanie w szafkach 

Po opróżnieniu szafki ze wszystkich rzeczy, zabieramy się za dokładne umycie jej od wewnątrz. Najlepiej nalej nieco wody do miski i dodaj trochę płynu do mycia naczyń i przy pomocy szmatki, dokładnie wytrzyj całą szafkę. Chowając na nowo wszystkie rzeczy do szafki, zwróć uwagę, żeby na niższych półkach, tych na wysokości wzroku były te produkty, których najczęściej używasz. Na półkach, do których dostęp wymaga schylania się lub stawania na stołku, układaj przedmioty mniej przydatne i takie, których używasz sporadycznie.

Detergenty

Do sprzątania toalety użyj silnego detergentu, który dokładnie usunie bakterie. Najlepiej polej obficie detergentem wnętrze muszli klozetowej zwracając uwagę na miejsce z którego wypływa woda spłukująca toaletę. Najczęściej butelki, w których kupujemy takie płyny, są specjalnie wyposażone w aplikatory, które umożliwiają rozprowadzenie płynu. Pozostaw płyn na chwilę w muszli, żeby mógł zadziałać. Dokładnie wyszoruj muszlę szczotką lub gąbką z jedną nieco ostrzejszą stroną a następnie spuść wodę. Wannę i umywalkę najlepiej potraktuj mleczkiem czyszczącym, które oprócz czyszczenia, dodatkowo nabłyszczą powierzchnię. Możesz pozostawić detergenty, żeby zadziałały a w tym czasie, zabrać się za sprzątanie szafek stojących. Krany i prysznic najlepiej potraktować octem jeśli osadził się na nich kamień i pozostawić na chwilę. Po wszystkim spłucz ocet wodą i powycieraj do czysta.

łazienka 3

Szafki stojące

Przy sprzątaniu w szafkach stojących, obowiązują nieco inne zasady niż w szafkach wiszących. Dolną część szafek przeznacz na ciężkie przedmioty, takie jak pojemniki z proszkami do prania, płyny do płukania i inne detergenty w ciężkich butelkach. Na górnych półkach możesz trzymać ręczniki lub papier toaletowy. Coś lżejszego, żeby nie obciążać półek.

Podłogi

Na samym końcu dokładnie poodkurzaj, zwróć także uwagę na ewentualne pajęczyny na suficie i ścianach. Dokładnie umyj podłogę z dodatkiem płynu do mycia podłóg. Jeśli masz łazienkę wyłożoną kafelkami, powinnaś raz na jakiś czas je także myć. Możesz do płynu uniwersalnego do sprzątania, dodać odrobinę octu, żeby płytki się ładnie błyszczały. Możesz także samemu przygotować roztwór myjący, mieszając ciepłą wodę z octem w proporcjach 1:1 i z pomocą bawełnianej ściereczki, dokładnie przecierać płytki. Dobrze jeśli jeszcze raz przetrzesz płytki, ale czystą wodą. Możesz także przecierać je na sucho, żeby uniknąć niepotrzebnych smug.

Skomentuj

Zobacz też:

Poradnik domowy Ekologiczny dom

Jak prawidłowo myć okna?

Czyste lśniące okna to najlepsza ozdoba mieszkania. Niestety mało kto lubi je myć, a winne temu są najczęściej uporczywe smugi.
Ekologiczny dom Poradnik domowy

Jak sprzątać mieszkanie?

Ciągle sprzątasz i sprzątasz i nie masz czasu na nic innego poza sprzątaniem? Sprawdź nasze wskazówki na to jak zachować