w , ,

Jak usunąć plamy z krwi?

Czasami niewielkie skaleczenie powoduje mały krwotok. Najgorzej, jeśli krew poleje się na ulubioną bluzkę. Ja radzić sobie z uporczywymi plamami? Dowiedz się jak usunąć plamy z krwi. 

Z krwią, tak jak w przypadku innych plam, najlepiej walczyć zaraz po ubrudzeniu się nią. Jeśli szybko zadziałasz, pozbędziesz się jej z łatwością. Wystarczy włożyć plamę pod mocny strumień zimnej wody. Nie pocieraj plamy tylko czekaj aż woda, sama ją spłucze. Jeśli plama uporczywie nie chce zejść, najlepiej potraktować ją szarym mydłem i pocierać materiałem o materiał aż całkowicie zniknie.

Pod żadnym pozorem, nie wkładaj plamy z krwi pod ciepłą ani gorącą wodę, ponieważ to tylko utrwali plamę. Jedynym wyjściem, żeby się jej pozbyć jest usunięcie jej z pomocą zimnej wody.

Blood stains (puddle) isolated on white background.

Na świeżą plamę pomoże sól kuchenna. Należy posypać plamę obficie solą kuchenną i pozostawić na godzinę aż sól wchłonie krew a następnie spłukać sól obficie zimną wodą. Stare plamy z krwi, powinny zejść po dokładnym i długotrwałym moczeniu się w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Proporcje powinny wynosić: 3 łyżki soli na litr wody. Po dokładnym namoczeniu, trzeba pocierać materiałem o materiał aż plama całkowicie zejdzie.

Zamiast soli, można spróbować użyć sodę oczyszczoną, jednak lepiej jeśli będzie ona używana na delikatniejsze tkaniny.

Można także polać plamę z krwi wodą utlenioną i po chwili zaprać pod zimną wodą. Można także przygotować roztwór który będzie składał się z litra wody i 200 ml wody utlenionej i w nim przepierać zabrudzoną odzież.

Uporczywe plamy, mogą zejść z pomocą soku z cytryny.

Delikatne tkaniny, można potraktować płynem do naczyń.

Blood stains

Jeśli masz tkaninę, której nie można prać, rozpuść w małej ilości wody aspirynę i nałóż ją na plamę, nie wychodząc poza jej granice. Wysusz papkę do suchości, najlepiej suszarką do włosów z zimnym nawiewem. Delikatnie zdrap plamę z materiału.

Polej plamę spirytusem a następnie rozpuść w occie aspirynę i tym roztworem przetrzyj plamę z krwi.

Zrób pastę z mączki ziemniaczanej i wody i obficie obłóż nią plamę. Dokładnie wysusz papkę przy pomocy suszarki do włosów, ale z zimnym nawiewem. Zetrzyj dokładnie papkę z tkaniny przy pomocy delikatnej szczotki.

Ważne jest, żeby plamy z krwi nie prać w pralce, dopóki nie pozbędziemy się krwi całkowicie. Pranie z dodatkiem proszku, powinno byś ostatnim etapem „odświeżającym” tkaninę po zabiegach oczyszczających. Pranie odbywa się zwykle w wysokiej temperaturze, która niestety utrwala plamę i powoduje, że gorzej jest ją później usunąć.


  1. Czyszczenie skóry
  2. Czyszczenie wentylacji
  3. Jak czyścić wykładzinę?

Originally posted 2015-10-22 16:39:48.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czyszczenie żelazka

Jak usunąć plamy z rdzy?