Mimo zapewnień producentów, że stopa żelazka nigdy się nie wybrudzi, wyciągasz żelazko a tam przypalony osad, który nie chce zejść żadnym sposobem, Nie można przecież zdrapać osadu ostrym narzędziem. Jak więc, skutecznie zabrać się za czyszczenie żelazka?
Na początku upewnij się, że żelazko nie jest podłączone do prądu, a jeśli właśnie zakończyłeś prasować, poczekaj aż płytka żelazka wystygnie zupełnie. Ile zabrudzeń, tyle sposobów czyszczenia żelazka. Metodą prób i błędów znajdż sposób na swoją plamę na płytce żelazka.
Gazeta
Jednym ze sposobów czyszczenia żelazka, jest rozgrzanie go do maksymalnej temperatury i prasowanie szarej gazety, dopóki osad nie zniknie. Nie każdy rodzaj brudu, który przywiera do płytki prasującej, zejdzie w ten sposób. Pamiętaj, żeby przetrzeć płytkę mokrą szmatką, żeby następnym razem przy włączeniu żelazka, nie wybrudzić sobie ubrań.
Amoniak
Spróbuj przetrzeć zimne i suche żelazko szmatką, nawilżoną amoniakiem. Przecieraj aż brud całkowicie zniknie. Po wyczyszczeniu, dokładnie wypłucz szmatkę i raz jeszcze przetrzyj żelazko wilgotną, czystą szmatką.
Ocet
Zamocz szmatkę w occie i mocno wcieraj w płytkę żelazka. Jeśli nie przynosi to skutku, spróbuj wymieszać nieco sody oczyszczonej z octem i jeszcze raz mocno wcierać w brud. Powinno skutecznie usunąć nawet najbardziej uporczywy brud z żelazka. Pamiętaj, żeby po skończonym oczyszczaniu, dokładnie przetrzeć żelazko czystą, wilgotną szmatką.
Sól
Czystą kartkę papieru, posyp solą kuchenną i włącz żelazko na wysoką temperaturę. Prasuj kartkę dopóki bród nie odpadnie ze stopy żelazka.
Ocet i sól
Rozpuść w garnuszku trochę soli w occie. Oset powinien być gorący, dlatego trzeba uważać, żeby się nie poparzyć a kiedy ocet stygnie – ponownie go podgrzać. Jeśli zwykła szmatka nie pomaga, to lepiej pomóc sobie paznokciem niż wybierać do tego ostrze narzędzie, które może niepotrzebnie zarysować płytkę żelazka.
Dziury w żelazku
Dziurki w stopie żelazka, są najtrudniejsze do wyczyszczenia. Absolutnie nie wolno używać do ich wyczyszczenia noża ani nic ostrego. Najlepiej, jeśli wybierzemy patyczki higieniczne, żeby pozbyć się osadu ze środka. Jeśli nie chce on wyjść przy pomocy suchych patyczków, spróbuj moczyć je w jednym z wyżej przedstawionych roztworów i pocieraj, lub okręcaj w palcach aż będą czyste.
Woda i ocet na kamień
Jeśli zauważysz, że zbiornik na wodę został opanowany przez uporczywy kamień, nalej do niego nieco zimnej wody z octem. Najlepiej w proporcjach 1:1. Możesz zostawić włączone żelazko, ustawić na najwyższą temperaturę i czekać aż woda samoczynnie wyparuje. Można też przyciskać przycisk pary, wtedy oczyszczą się także nieco dziurki w tafli żelazka. Powtórz tę czynność kilka razy a następnie, kolejne kilka razy z użyciem samej wody, żeby ocet nie uszkodził ani żelazka, ani ubrań.
Originally posted 2015-10-21 23:26:15.