sprzątanie łazienki
w

Jak czyściły nasze babcie?

Jak wchodzimy do sklepu na dział z akcesoriami do sprzątania, widzimy mnóstwo środków chemicznych, detergentów, o zapachach perfum. Kosztują one sporo w zależności od marki i zapewniają konsumenta o swoich magicznych właściwościach.

Do czyszczenia kabiny prysznicowej mamy inny preparat, do kuchni zupełnie inny i do każdego rodzaju powierzchni odpowiednio dopasowany. Jak natomiast radziły sobie z porządkami nasze babcie, kiedy nie było w sklepach takich specyfików? Okazuje się, że zupełnie sprawnie i dobrze, dlatego powinniśmy od nich czerpać inspiracje. Dzięki temu zastosujemy bardzo tanie, domowe rozwiązania i zapewnimy sobie zdrowie. Bo przecież często kupne detergenty, są szkodliwe nie tylko na naszą skórę, ale także na układ oddechowy. Dla osób cierpiących na alergię, również nie jest to najlepsze rozwiązanie. Inspiruj się poradami starszego pokolenia w dbaniu o mieszkanie, a staniesz się ekologiczną panią domu. Co stosować?

Magia octu wciąż aktualna

Są środki czystości, które były i są stosowane od pokoleń. Nie dość, że bardzo proste, to skuteczne. Warto je oczywiście znać, aby móc szybko i sprawnie uzyskać błysk i ładny zapach. Można się także pokusić o stwierdzenie, że mogłyby one śmiało konkurować z tymi detergentami, które są do kupienia w sklepie. W zachowaniu czystości prym wiedzie – OCET. Nadaje się on idealnie do czyszczenia szyb, okien, a także innych zaplamionych powierzchni. Ocet ma same plusy. Jest oczywiście bardzo tani, ale także zdrowy. Świetnie sprawdzi się w naszej łazience i kuchni do wypolerowania właśnie tych baterii, na których osadził się kamień. Łącząc jedną łyżeczkę octu z dwiema soli spożywczej, zrobimy pastę, którą usuniemy osad. Codziennie wieczorem możemy także octem odkazić deski do krojenia. Szybko pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, stosując ocet i wodę, a także sprawnie wyczyścimy szybę z piekarnika. Jeżeli zmieszamy ocet z oliwą z oliwek, to stworzymy skuteczny nabłyszczasz do mebli.

Popiół drzewny dla błysku naczyń

Nasze babcie do czyszczenia używały także popiół drzewny. Kiedyś nie brakowało go w gospodarstwach domowych. Można nim było skutecznym sposobem czyścić blaszane lub mosiężne naczynia, tak, aby odzyskały blask. Popiół rozmieszany z octem jabłkowym, stworzy idealną pastę czyszczącą garnki w tłuszczu i zlew. Skutecznie usunie także mydło z kafelek i ślady pleśni.

Cytrynowa czystość

Z owoców natomiast najbardziej skuteczna jest cytryna w walce z różnymi zabrudzeniami. Po co kupować drogi preparat do czyszczenia okien, skoro wystarczy szmatka i cytryna? Należy w tym celu przygotować roztwór z półtorej łyżki octu, szklanki gorącej wody i 2 łyżek soku z cytryny. Cytryna rewelacyjnie usunie pleśń w łazience, wyczyści ruszt z grilla, a także odświeży naszą podłogę. Owoc ten jest idealny do usuwania plam z tkanin i marmuru.

Mydło zawsze na czasie

Mydło marsylskie jest kolejnym preparatem polecanym przez nasze babcie. Bo przecież roztworem mydła z wodą, możemy przecierać różne powierzchnie, takie jak blaty stołów, szafki czy zabawki. Jest także doskonałe do prania, bo nie dość, że odtłuszcza, to jeszcze odplamia.

Jak radzi specjalista serwisu Posprzatajmi.pl Wiktoria Pejcz: ,,Jeżeli nie możemy sobie poradzić z tłustymi plamami i zachlapanymi farbą powierzchniami, starym skutecznym sposobem jest zastosowanie w tym celu terpentyny. Łazienkę umyjemy za pomocą mieszanki soli z terpentyną. Szczególnie pomocna jest w usuwaniu zacieków na wannie i umywalce. Natomiast sodę użyjemy do bardzo trudnych zabrudzeń, takich jak przypalony tłuszcz w kuchence lub osady na porcelanowych naczyniach”.

Kamila Gębik z Posprzatajmi.pl

 

5 blogów o prowadzeniu domu

Originally posted 2017-07-28 08:31:04.

Skomentuj

pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy – na dobry początek nowego życia

historia szpilek

Historia szpilek damskich