w

Historia szpilek damskich

Dzisiaj damskie szpilki są uznawane za nieodzowny atrybut kobiecości. Buty na obcasie dodają każdej kobiecie gracji  i pewności siebie. Trudno jest w zasadzie już wyobrazić bez nich życie. jednak nie wszyscy wiedzą jak jest ich historia i kto je wymyślił.

Szpilki i … mężczyźni

Nazwa szpilki wywodzi się od włoskiego stiletto, co oznacza sztylet. Historia tych butów sięga aż czasów starożytnych. Wówczas to obuwie z przytwierdzonymi do nich obcasami nosili tylko i wyłącznie wysoko urodzeni mężczyźni. Buty na obcasie miały funkcję praktyczną, a mianowicie pomagały utrzymać stopę w strzemionach i ułatwiały jazdę konną.

Szpilki na królewskim dworze

W czasach nowożytnych szpilki jako pierwsza założyła w roku 1533 czternastoletnia wówczas Katarzyna Medycejska podczas swojego ślubu z Henrykiem Walezym, księciem Orleanu, a późniejszym królem Francji Henrykiem II. Katarzyna uważana była za kobietę niezbyt atrakcyjną, a poza tym była niska. Dlatego też sięgnęła po szpilki, które miały jej dodać kilka centymetrów wzrostu. Szybko zaczęły z niej brać przykład inne arystokratki, a buty na obcasie stały się symbolem bogactwa i wysokiego urodzenia. Jednak ówczesne szpilki w niczym nie przypominały tych współczesnych. Obcas znajdował się bowiem na środku podeszwy, a jego wysokość zależała od statusu społecznego noszącego buty kobiety. Im była ona wyżej urodzona, tym wyższe buty mogła nosić. Moda ona obcasy przeminęła jednak we Francji wraz  z Rewolucją Francuską.

Szpilki a odkrycie pewnego fizyka

Obcasy na dobre powróciły do łask na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas to w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza fabryka zajmująca się produkcją obuwia na obcasach. W tym okresie patent na szpilki wynalazł znany fizyk Olbrecht Kliczka, który stworzył buty na bardzo cienkim obcasie. Takie buty znamy do dzisiaj. Nowy projekt nie był jednak pozbawiony wad, a na szpilkach ciężko było się utrzymać. Początkowo buty na obcasie nosiły jedynie panie lekkich obyczajów. Była to spora zmiana w porównaniu do wieku XVI i XVII, kiedy to w szpilkach mogły chodzić tylko kobiety wysoko urodzone i arystokratki.

Współczesne szpilki – jaka jest ich historia?

Prawdziwa moda na szpilki w ich obecnym kształcie przyszła dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. W tym czasie Roger Viver opracował model butów na wysokim i smukłym obcasie. Na tych nowoczesnych szpilkach można było utrzymać stabilność podczas poruszania się i  nie obciążały one zbyt mocno stopy. Viver szybko zaprezentował swoje buty na jednym z pokazów mody słynnego Christiana Diora. Jednak szpilki upowszechniły się w dużej mierze za sprawą gwiazd kina. Sama Marylin Monroe miała powiedzieć kiedyś, że „Szpilki dają kobiecie 25% więcej mocy, 50% więcej pewności i 100% więcej seksapilu!” i z tym twierdzeniem trudno się nie zgodzić. Kobiety bardzo szybko pokochały chodzenie na wysokich obcasach. Nie ma w tym nic dziwnego, bo nogi w szpilkach prezentują się o wiele zgrabniej niż w rzeczywistości. Szpilki uwielbiają u kobiet również panowie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Ekstraszpilki.pl, specjalizującą się w sprzedaży damskich szpilek.

 

Originally posted 2017-07-29 09:15:52.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

domowe sposoby na sprzątanie

Jak czyściły nasze babcie?

Drewniana podłoga. Co trzeba wiedzieć przed zakupem?