Moda uroda Pomysły na prezenty

Jaka próba złota jest najlepsza na obrączki ślubne?

próba złota

Obrączki ślubne to bardzo wyjątkowa biżuteria, która – symbolizując zawarcie związku małżeńskiego – towarzyszyć powinna nam przez długie lata. W związku z tym, że obrączki są stale noszone na palcu i niemal nigdy nie są zdejmowane, powinny cechować się znaczną trwałością. Jednak wciąż głównym kryterium podczas wyboru obrączek jest cena oraz walory estetyczne.

We współpracy z serwisem obraczki.pl, powstał praktyczny poradnik dotyczący wyboru obrączek, ze szczególnym uwzględnieniem najlepszej próby złota.

Próba złota 333 – najczęściej wybierana

Złoto to niezwykle miękki metal, który ze względów użytkowych powinien występować w połączeniu z innymi metalami, takimi jak pallad, srebro, miedź czy niklem. Im więcej złota, tym szlachetniejsza i trwalsza próba złota.

Ze względów ekonomicznych w Polsce wciąż najchętniej wybierane są obrączki ślubne ze złota próby 333, czyli o zawartości złota rzędu 33, 3%. To naprawdę mało. Czy to oznacza, że takie obrączki z dużą dozą prawdopodobieństwa nie wytrzymają próby czasu, a zatem oszczędność przy ich zakupie jest tylko pozorna? Niekoniecznie.

Takie ośmiokaratowe złoto może z czasem ciemnieć czy matowieć, jednak w gruncie rzeczy stanowi doskonały kompromis między ceną a jakością. Mniejsza zawartość złota oznacza bowiem większą twardość stopu metali.

Próba złota 585 – najlepszy wybór

Obrączki ślubne nie muszą wcale kosztować majątku, aby wyglądały efektownie i szlachetnie. Próba złota 585 jest tego najlepszym przykładem – nieco droższa od próby 333, ale znacznie tańsza od próby 750, doskonale sprawdza się jako stop do wykonania obrączek ślubnych. Zawiera 58,5% złota, co odpowiada 14 karatom złota.

Obrączki ślubne ze złota próby 585 prezentują się bardzo elegancko, z delikatnym i stonowanym żółtym odcieniem złota i zadowalającą trwałością. Złoto tej próby jest powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie, także w kolekcjach ślubnych. Jego niewątpliwą zaletą jest dobra dostępność, zatem w przypadku jakiejkolwiek korekty, np. powiększeniu obwodu obrączki – nie będzie problemu z dokupieniem złota lub przetopieniem domowych zapasów złota, takich jak biżuteria po babci.

Próba złota 750 – droga, rzadko spotykana i… zbyt miękka

Obrączki próby 750 nie są spotykane zbyt często, a powód jest jeden – zbyt duża miękkość i plastyczność stopu. Zawartość aż 75% złota, które jest miękki metalem, nie sprawdza się w przypadku obrączek, kupowanych nawet na kilkadziesiąt lat. Kolejnym ograniczenie jest stosunkowo wysoka cena wyrobów z 18 – karatowego złota.

Podsumowując

Wybór obrączek to poważna decyzja, która uwarunkowana jest wieloma czynnikami, w tym względami estetycznymi oraz zasobnością portfela. Bardzo pożądaną cechą obrączek ślubnych jest także możliwość ich personalizacji. Wyjątkowy grawer, możliwość zaprojektowania zdobień czy dowolne rozmieszczenie kamieni to dziś najgorętszy trend. Daje pewność, że zaprojektowane przez nas obrączki będą jedyne na świecie.

3 Komentarze

 1. antonia

  17 czerwca 2017

  O obrączkach będę myśleć dopiero jak załatwię suknię ślubną. Będę lecieć do Violi Piekut na Jana Pawła II na przymiarki w tym tygodniu!

 2. 16 pomysłów na prezent zero waste - Kasa na obcasach

  17 czerwca 2017

  […] Zobacz też: Jaka próba złota jest najlepsza na obrączki ślubne? […]

 3. Idealny prezent dla dziecka - jak go wybrać? - Kasa na obcasach

  17 czerwca 2017

  […] Zobacz też: Jaka próba złota jest najlepsza na obrączki ślubne? […]

Skomentuj

Zobacz też:

prezent świąteczny
Pomysły na prezenty

Karty prezentowe allegro. Idealny prezent nawet dla najbardziej wymagających obdarowywanych

Każdy z nas miał pewnie sytuację, gdy miał trudności z wyborem prezentu dla kogoś. Każdy zna taką osobę, która ma
Moda uroda

Skarpety nieuciskowe – dla kogo?

Przeglądając oferty sklepów z asortymentem bieliźniarskim, tych internetowych i tych stacjonarnych coraz częściej możemy trafić na zakładkę „Skarpety zdrowotne”. Bywa,