w

Pierścionek zaręczynowy – na dobry początek nowego życia

Zwyczaj wręczania pierścionka wybrance serca pojawił się już w starożytności, kiedy mężczyzna obdarowywał swoją przyszłą żonę drogocennymi darami. Na początku były to kruszce np. złota moneta, później zaczęto wręczać pierścienie, które z czasem zaczęły przybierać bardzo ozdobną formę. Warto jednak podkreślić, że wręczanie pierścionka (a w zasadzie wymienianie się pierścieniami), będące częścią również staropolskich zrękowin, nie było przejawem romantyczności i elegancji przyszłego męża, a raczej uwieńczeniem faktu podpisania umowy przez rodziców Państwa Młodych.

Obecnie tradycja wygląda nieco inaczej, choć wciąż zgoda i błogosławieństwo rodziców, a przede wszystkim ojca Panny Młodej, jest ważnym elementem w planowaniu ślubu. Współczesny pierścionek zaręczynowy to znak miłości, gustu i zasobności mężczyzny. Poniżej kilka porad, jak kupić ten najpiękniejszy i najlepiej dopasowany do oczekiwań przyszłej małżonki.

Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy?

Nie rzadko słyszy się od młodych mężczyzn, pytanych o moment zaręczyn, że „odkładają” na pierścionek. Być może są to żarty, jednak w każdym żarcie jest odrobina prawdy. Chcąc kupić modny i efektowny pierścionek zaręczynowy, robiący wrażenie na wybrance, trzeba mieć zasobny portfel. Nie oznacza to jednak, że z mniejszym budżetem nie da rady kupić czegoś równie ładnego.

Przeglądając oferty popularnych, jubilerskich sieciówek, wystarczy około 50-100 złotych, aby kupić skromny pierścionek wykonany ze srebra, stali szlachetnej lub pozłacanego srebra. W oczku pierścionka w tym przedziale cenowym najczęściej znajduje się cyrkonia, kryształ lub bursztyn.

Pierścionki ze złota to koszty rzędu 200-300 złotych, natomiast wyższe ceny związane są przede wszystkim z oryginalnością i drogocennością ozdób znajdujących się w oczku. Może to być oryginalny kamień, perła, szmaragd, szafir, ametyst, rubin i wiele innych. Wśród popularnych modeli z droższymi dodatkami znajdziemy pierścionki w przedziale od 1000 do 3000 złotych.

Pierścionek zaręczynowy – złoty czy srebrny?

W kwestii wyboru pomiędzy złotem a srebrem przemawia kilka czynników. Przede wszystkim złoto lub białe złoto jest bardziej szlachetnym kruszcem niż srebro, nadając jednocześnie wysoką rangę oświadczynom. Dodatkowym atutem jest oczywiście trwałość złota i dobry wygląd przez długi czas. Złoto ma jednak swoje minusy.

Jednym z nich jest alergiczność i oczywiście – wyższa cena. Kolejnym aspektem są osobiste preferencje przyszłej żony. Warto w tym celu przyjrzeć się jej dotychczasowej biżuterii i sprawdzić, czy przeważa w niej złoto czy srebro? Uniwersalnym i delikatnym rozwiązaniem dla kobiet, które stronią od świecidełek, jest białe złoto.

Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Istnieje kilka sposobów na zdobycie rozmiaru pierścionka zaręczynowego. Pierwszy z nich to zasięgnięcie informacji od osób z bliskiego otoczenia przyszłej Panny Młodej, które kupowały jej pierścionek lub były przy zakupie biżuterii. Druga opcja to potajemne uprowadzenie jednego z pierścionków i zaniesienie do jubilera celem pomiaru. Jeszcze inny, choć nie do końca perfekcyjny, to założenie pierścionka na jeden ze swoich palców, zapamiętanie miejsca, do którego sięga, a następnie odtworzenie tego samego zabiegu u jubilera. Niestety ze względu na dużą plastyczność palców, pod wpływem potu, ciepła bądź przepracowania – metoda nie zawsze jest perfekcyjna.

Jak wręczyć pierścionek zaręczynowy?

Sposobów na wręczenie pierścionka i oświadczyny jest wiele. Warto wsłuchać się w głos swojego serca i dopasować formę oświadczyn do charakteru wybranki. Jeśli jest miłośniczką zaskakujących sytuacji i aktywnych atrakcji – może to być miejsce nietuzinkowe np. stok narciarski czy mecz piłkarski. Jeśli jest osobą spokojną i romantyczną – dobrym rozwiązaniem będzie kolacja przygotowana w zaciszu domu lub w dobrej restauracji. Najważniejsze jest jednak, aby chwila ta była wyjątkowa dla obojga.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym prawej ręki. Jest to określone w Polskiej tradycji, co nie oznacza, że dla wygody lub w związku z codziennym funkcjonowaniem nie można tej zasady nagiąć. Po ślubie, kiedy na tym samym palcu pojawia się obrączka, pierścionek zaręczynowy można przełożyć na lewą dłoń lub na inny palec prawej ręki.

Artykuł powstał we współpracy z pracownią jubilerską arlekin.design.


 1. Jaka próba złota jest najlepsza na obrączki ślubne?
 2. Jak wybrać idealną torebkę?
 3. Doskonałe klasyczne pomysły na prezent ślubny

Originally posted 2017-07-28 08:27:35.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  warzywniak

  Przydomowy warzywniak

  domowe sposoby na sprzątanie

  Jak czyściły nasze babcie?