Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak usunąć plamy z rdzy?

Chwila nieuwagi przy sprzątaniu, starych zardzewiałych przedmiotów i całe ubrania wymazane rdzą, trzeba wyrzucić, bo niestety rdzę ciężko jest sprać, a zwłaszcza z białych, delikatnych materiałów. Jest jednak kilka sposobów, abo cieszyć się czystymi ubraniami, bez zniszczeń i odbarwień. Dowiedz się, jak usunąć plamy z rdzy. 

rdza (1)

Jeśli zabrudzisz rdzą ubrania uszyte z mocnych materiałów, możesz moczyć materiał a najlepiej samą plamę, w gorącym soku z cytryny. Po wymoczeniu, zapierz plamę.

Spróbuj zrobić pastę z proszku do pieczenia i wody. Natrzyj nią plamę i zostaw na kilka godzin. Zapierz plamę a następnie wypierz całą tkaninę tak jak zwykle. W pralce lub ręcznie.

Latem możesz zaprać plamę sokiem z cytryny a następnie wetrzeć w nią, póki będzie wilgotna, sól, aż do rozpuszczenia. Rozwieś materiał na słońcu, żeby plama wyschła a następnie wypierz w pralce, tak jak zwykle.

Bardzo podobnym sposobem, jednak działającym na mocniejsze plamy, jest posypanie plamy solą. Na sól należy wycisnąć sok z cytryny i zostawić, podobnie jak w poprzednim wypadku, na słońcu. Można użyć wymieszanego z wodą kwasku cytrynowego lub kwasu winnego. Ten sposób, najlepiej działa na białe plamy. Trzeba dobrze wyprać potem ubranie w pralce, tak jak zwykle.

rdza (2)

Rozpuść łyżeczkę kwasku cytrynowego w szklance wody. Polewaj plamę tym roztworem i zapieraj, aż do całkowitego usunięcia plamy. Pamiętaj, żeby wyprać potem tkaninę, żeby kwasek nie spowodował trwałego odbarwienia.

Można użyć 10 % roztworu kwasu szczawiowego, który dodaje się, w kilku kroplach, do ciepłej wody. Należy spłukać tym roztworem plamę i dokładnie przepłukać czystą wodą. Konieczne jest także dokładne wypranie tkaniny z dodatkiem proszku do prania.

rdza (3)

Kolejnym sposobem, wymagającym nieco więcej składników, jest zmieszanie 3 łyżek wody utlenionej, 5 łyżek amoniaku z 4 łyżkami wody i moczenie przez chwilę plamy w tym roztworze. Po chwile, trzeba namoczyć szmatkę w w boraksie, najlepiej 5 % i zapierać nią plamę. Trzeba dokładnie wyprać ubranie po pozbyciu się plamy.

Babcinym sposobem na plamy z rdzy, jest wyciśnięcie soku z dużej cebuli a następnie zagotowanie go ze szklanką octu. Należy dosypać do tego 30 gram gliny i 30 gram płatków mydlanych. Powstałą papką należy posmarować plamę i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie, przeprać plamę wodą z mydłem a następnie wyprać w pralce lub ręcznie, z dodatkiem proszku do prania.

Niektórzy uważają, że plamę z rdzy należy polać coca – colą i pozostawić na chwilę, a następnie wyprać w pralce. Trzeba jednak uważać z jasnymi tkaninami, na których może zostać plama z coli.

 

Skomentuj