w , ,

Jak usunąć plamy ze smaru?

Każdemu kolarzowi, prędzej czy później spadnie łańcuch z roweru. Każdy kto już tego doświadczył wie, jakie to nieprzyjemne i jak ciężko jest go założyć z powrotem na miejsce. Najgorsze z tego wszystkiego jest jednak to, że nie da się tego zrobić 'na czysto’. Zawsze po takim zabiegu, wszystko jest brudne od smaru, który ciężko potem sprać z ubrań. Jak usunąć plamy ze smaru?

jak usunąć plamy ze smaru

Jednym ze sposobów pozbycia się smaru z ubrań, jest wywabienie go masłem. Najlepiej podłożyć pod zaplamioną tkaninę ręcznik papierowy a na plamę nałożyć masło. Należy pozostawić materiał na kilkanaście minut, żeby masło mogło zadziałać na plamę. Następnym krokiem jest wymieszanie proszku do prania ze startym szarym mydłem i wypranie tkaniny w ciepłej wodzie z dodatkiem tej mieszanki. Można także dodać nieco szarego mydła do pojemnika na proszek w pralce do prania, jednak należy pamiętać o wypraniu w dość wysokiej temperaturze.

Najprostszym sposobem na plamy ze smaru jest dokładne wypranie tkanin w skoncentrowanym płynie do naczyń. Ważne, żeby nie był to rozcieńczony płyn, ponieważ słabiej zadziała on na plamę. Nałóż na plamę grubą warstwę skoncentrowanego płynu do mycia naczyń i odłóż na kilkanaście minut. Po tym czasie, dokładnie zapieraj tkaninę w ciepłej wodzie aż do całkowitego pozbycia się plamy.

Z uporczywym smarem, doskonale poradzi sobie także benzyna ekstrakcyjna. Sprawdź najpierw w niewidocznym miejscu czy benzyna nie odbarwi materiału. Powinno się najpierw namoczyć gazę benzyną i zetrzeć nią warstwę smaru. Warto zwracać uwagę na częstą zmianę gazy, żeby nie rozcierać smaru a zbierać go z zabrudzonej tkaniny. Następnie należy wymieszać proszek do prania z płynem do mycia naczyń i odrobiną benzyny i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie, należy dokładnie spłukać plamę pod ciepłą wodą.

Benzynę ekstrakcyjną można także stosować na plamę za smaru w inny sposób. Należy najpierw zetrzeć smar z materiału, zmieniając gazę lub wacik a następnie, póki materiał będzie wilgotny, posypać plamę talkiem. Dobrze jest zostawić talk na tkaninie na kilka godzin, żeby dobrze zadziałał na smar. Po tym czasie trzeba zetrzeć talk i przemywać plamę gazą nawilżoną amoniakiem, lub boraksem. Boraks jest bezpieczniejszy dla bardziej delikatnych tkanin a amoniak może je niepotrzebnie uszkodzić.

Dobrym sposobem na pozbycie się smaru z ubrań, jest potraktowanie ich pastą BHP, która nie niszczy ubrań ani ich nie odbarwia. Można użyć wersji żelowej. Powinno się polać nią obficie plamę a następnie dobrze zapierać w ciepłej wodzie aż do całkowitego pozbycia się plamy z ubrań.


  1. Jak usunąć plamy z rdzy?
  2. Jak usunąć plamy z krwi?
  3. Zastosowanie octu w domu
  4. Zastosowanie amoniaku

Originally posted 2015-10-28 12:49:18.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak usunąć plamy z rdzy?

Czyszczenie kabiny prysznicowej – praktyczne porady