w ,

Jak zbudować dobry planer rodzinny?

Chyba każdemu rodzicowi zdarzyło się, że zapomniał o czymś, co wydawałoby się niemożliwe do przegapienia — ważnym meczu dziecka, zebraniu w szkole, zmianie w planie lekcji. Prawdopodobnie każdy znalazł się też w sytuacji, gdy nagle, późnym wieczorem okazywało się, że na następny dzień w szkole dziecko potrzebuje zielonej czapki, krepiny, zestawu guzików, czy innej rzeczy, którą trzeba było wcześniej przygotować.

Czy można takich sytuacji uniknąć? Pewnie nie w 100%, ale na pewno odpowiednie planowanie pozwoli ograniczyć je do minimum. W związku z tym wiele osób próbuje stworzyć jakiś system przypominania, co kiedy się dzieje, jakie są najważniejszy nadchodzące wydarzenia, co trzeba zrobić w najbliższym czasie. Istnieje wiele rozwiązań – plany lekcji umieszczone w widocznym miejscu, żółte karteczki przypominające o składce na ubezpieczenie, kalendarze z zaznaczonymi urodzinami, wizytami u lekarza itp.?

Który z tych sposobów jest najbardziej skuteczny? Indywidualnie żaden – ale połączone razem, pozwalają skutecznie ogarnąć domowy chaos?

 

Co więc powinien zawierać dobry planer rodzinny?

System taki powinien umożliwić zarówno długo-, jak i krótkoterminowe planowanie. Dobrze więc, by uwzględniał i miesięczny plan, z najważniejszymi wydarzeniami, tygodniowy harmonogram zarówno zajęć szkolnych i pozaszkolnych, jak i dodatkowych obowiązków. Dobrze też, by uwzględniał możliwość wymiany informacji między członkami rodziny. W przypadku mniejszych dzieci bardzo przydatne są także graficzne rozpiski dotyczące planu dnia — przypominające dzieciom o kolejności działań, ich obowiązkach, porannych i wieczornych rutynach.

Planery takie można kupić gotowe. Dosyć fajnym rozwiązaniem jest planer familiowo, łączący funkcję kalendarza, tygodniowego harmonogramu, planera posiłków wraz z karteczkami do wymiany informacji i planami dla dzieci.

Można także wykonać taki planer samemu uwzględniając bardziej indywidualne potrzeby rodzinne.

Wzorem planera familiowo można wykonać je na tablicy suchościeralnej, za pomocą kartek przyczepianych np. do lodówki, kartek w ramkach lub w przypadku starszych dzieci posiadających już telefony komórkowe — w wersji elektronicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak znaleźć czas dla siebie, jak znaleźć czas dla rodziny, planowanie, planer

Jak znaleźć czas dla siebie, posiadając dzieci?

zakupy przez internet

Zakupy przez Internet – nowoczesność czy fanaberia?