w , ,

Magia sprzątania – Marie Kondo

Jesteś bałaganiarą i choć próbujesz z tym walczyć to i tak kończy się na górze gratów, o które codziennie się potykasz? Nic się nie martw, wcale nie odziedziczyłaś tego w genach po mamie czy babci i da się tego oduczyć. Jak to zrobić, dowiesz się od Marie Kondo, która napisała książkę Magia Sprzątania.

Autorka opracowała metodę sprzątania, którą nazwała konMari, od własnego imienia i nazwiska. Trzeba zacząć od zmiany podejścia do życia i sprzątania a potem uporządkować własne otoczenie. Kiedy to się zmieni, będzie można zacząć nowe życie, w czystym, posprzątanym świecie. To nie jest książka pochwalająca minimalizm. To coś zupełnie innego. Autorka twierdzi, że kluczem do uporządkowanego życia i wnętrza, jest posiadanie tylko rzeczy, które się lubi, i które dają radość. Powinniśmy wystrzegać się rzeczy, których nie lubimy. Kiedy już w domu zostaną tylko te dające przyjemność i takie, które lubimy, trzeba przypisać im stałe miejsce. A potem pilnować, aby stale się tam znajdowały.

To nie jest poradnik o tym jak efektywnie sprzątać w szafie z ubraniami, ale poradnik jak zmieniać podejście do rzeczy. Fakt, autorka podaje ciekawe wskazówki, takie jak składanie ubrań w szafie, bo łatwiej wtedy znaleźć potrzebną rzecz, ale także pisze o tym, że jeśli chcesz, możesz trzymać książki w szafce na buty. Drobne przedmioty najlepiej przechowywać w pudełkach, które pozwalają na przechowywanie większej ilości rzeczy na mniejszych powierzchniach. Jeśli tylko sprawia ci to radość. Marie nie daje gotowego przepisu na to jak być perfekcyjną panią domu. Wręcz ucieka od tego.

Autorka mówi, żeby wyrzucić wszystkie rzeczy naraz z jednego pomieszczenia. Nie trzeba za jednym razem rozprawić się z całym mieszkaniem, ale warto zacząć od najbardziej zagraconego pokoju i odgruzować go od początku do końca i czuć się w nim świetnie. Cierpliwość i systematyczność mogą przynieść efekty w postaci przytulnego mieszkania, które będziemy lubili a tym samym, utrzymywali w czystości.

Każdy kto ma problem z trzymaniem ogromnej ilości ubrań, chomikowaniem „na kiedyś” i „jak schudnę” powinien przeczytać tą książkę. Pozwala się rozliczyć i pozbyć z rzeczami, które zalegają w szafach, piwnicach i garażach. Autorka daje przepis na bezbolesne a wręcz przynoszące ulgę rozliczenie się z zachomikowanymi drobiazgami.

Ucieszą się z pewnością osoby, które kochają książki i chcą ich mieć jak najwięcej, bo autorka uważa, że możesz mieć tyle książek ile tylko zechcesz, bylebyś miał z tego przyjemność. Choć skłania się ku zasadzie, że książki, które są już raz przeczytane powinno się wyrzucić a te, których dotąd nie przeczytaliśmy i tak pewnie nie zostaną przeczytane więc też należy się ich pozbyć.

Propozycją Marie dla kobiet, które zajmują się domem i w nim pracują, jest zmiana wygodnego rozciągniętego dresu, na coś bardziej eleganckiego i estetycznego. W ładnych ubraniach kobiety będą się dobrze czuły i miały lepsze samopoczucie i mężowie z pewnością też będą zadowoleni, że żona zamieniła stary dres na coś w czym widać, że jest kobietą.

Idealna propozycja na prezent gwiazdkowy.

Magia sprzątania
Wydawnictwo MUZA S.A.

Więcej o Marie Kondo i jej książkach znajdziecie tutaj

 


  1. Profesjonalne środki czystości
  2. Jak dbać o dywan?
  3. Coraz częściej zlecenia na sprzątanie składane są przez internet
  4. To ostatni moment, aby kupić odkurzacz o wydajności energetycznej większej niż 900 W

Originally posted 2015-12-14 15:35:51.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Świąteczne porządki – jak sprzątać, żeby się wyrobić?

Zastosowanie octu w domu