w

Jak oszczędzać czas?

Żyjemy w ciągłym biegu, ciągle brakuje nam czasu na codzienne czynności. Kalendarz zapełnia się w mgnieniu oka a niedokończone sprawy przechodzą na następny dzień a mimo to nie ma czasu na odpoczynek, i tak każdego dnia… Podpowiadamy jak zorganizować sobie dzień i znaleźć w końcu czas na odpoczynek.

Nie chodź codziennie na zakupy

Każdego dnia przynosisz z piekarni świeże pieczywo, po drodze z pracy zachodzisz po wędliny, mięso na obiad, świeże warzywa i mleko? Każde, nawet krótkie wyjście do sklepu zabiera twój cenny czas, który mogłabyś przeznaczyć na sprzątanie, gotowanie lub po prostu oszczędzanie. Zamiast tego, raz w tygodniu udaj się na duże zakupy. Zaopatrz się we wszystko co będzie ci potrzebne w domu przez cały tydzień. Wystarczy, że co dwa dni kupisz w piekarni świeże pieczywo i sporadycznie zajdziesz do sklepu po coś wyjątkowo potrzebnego. Najlepiej jeśli wcześniej spiszesz sobie listę potrzebnych rzeczy i będziesz się nią kierować podczas zakupów. Możesz tym sposobem zaoszczędzić naprawdę sporo czasu i pieniędzy.

Nie gotuj codziennie

Zamiast ciągłego stania w kuchni i przygotowywania posiłków, przygotowuj je z wyprzedzeniem. Poświęć jeden dzień na przygotowanie obiadów na cały tydzień. Możesz je wekować w słoikach a niektóre dania mrozić. Wiadomo, że pierogi można szybko ugotować po zamrożeniu, więc wystarczy, że je zblanszujesz i zamrozisz. Robiąc większą porcję masz także obiad na tzw. czarną godzinę, czyli dzień w którym z nieokreślonych przyczyn nie masz przygotowanego obiadu. Możesz wekować sosy do makaronu, gulasz, gołąbki, bigos, zupy i inne potrawy jakie przyjdą ci do głowy. Po przyjściu z pracy wystarczy ugotować ryż, makaron czy kaszę i podgrzać przygotowany wcześniej obiad.

Skup się!

Przyznaj się, że pracę zaczynasz od włączenia facebooka i przeglądnięcia najświeższych niusów z kraju i ze świata, także tych plotkarskich. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele czasu zabiera ci przeglądanie takich nieistotnych bzdur. Zostaw je na chwilę z filiżanką kawy a kiedy jest czas na pracę to skup się na niej, zrób co masz zrobić a potem ciesz się wolnym czasem, który nie wziął się z kosmosu a z dobrej organizacji.

Korzystaj z okazji

Na półkach masz muzykę, która od kilku tygodni czeka na przesłuchanie i straciłaś nadzieję, że kiedykolwiek uda ci się przeczytać książki, które dostałaś w prezencie gwiazdkowym? Zgraj muzykę do swojego telefonu i słuchaj jej jadąc do pracy komunikacją miejską. W autobusie czy tramwaju możesz też czytać książki. Jeśli jeździsz do pracy samochodem, nie zapomnij wziąć ze sobą płyt a książki wymień na audiobooki, które umilą ci stanie w korkach.

Tak naprawdę mamy wiele czasu na codzienne przyjemności, tylko nie do końca wiemy jak go wykorzystać. Zaplanuj swój dzień tak, żeby oddzielić czas na przyjemności od pracy a szybko odkryjesz, że masz więcej czasu dla siebie niż mogłoby się wydawać.


  1. Top 5 najlepszych planerów
  2. Jak działa karta kredytowa
  3. Spraw nietuzinkowy prezent swojej kobiecie!

Originally posted 2016-04-12 10:38:19.

Skomentuj

9 rzeczy, które ułatwią ci codzienny makijaż

Jak nawilżać skórę latem

Jak nawilżać skórę latem? Sprawdzone porady