w , , ,

Jak zaplanować łatwy w sprzątaniu dom?

Kto po całym tygodniu pracy woli zacząć sobotę od sprzątania domu zamiast od spaceru po lesie, wyjścia z przyjaciółmi do miasta albo choćby obejrzenia powtórki ulubionego serialu w towarzystwie kubka pachnącej kawy? Utrzymanie domu w czystości to dla wielu z nas praca, której nie ma końca.

W czasach, kiedy wszyscy jesteśmy coraz bardziej zabiegani, a czas to pieniądz, książki, programy telewizyjne czy strony Internetowe z podpowiedziami jak posprzątać dom biją rekordy popularności. A co gdyby dało się zaprojektować dom, który łatwo posprzątać? Otóż da się!

Podłoga to podstawa

Najwięcej brudu z oczywistych względów osiada na podłodze, dlatego warto wybrać taki rodzaj podłogi, który da się szybko zamieść i przetrzeć na mokro. Doskonałym przykładem są panele podłogowe, drewno lub wysokiej jakości laminat. Jeśli decydujesz się na wykładzinę, wybierz wykładzinę z kostki. Odkurza się ją dokładnie tak samo jak każdą inną, a jeśli w jakimś miejscu mocniej się zabrudzi, kostkę można wyjąć i zwyczajnie uprać pod kranem albo wymienić na nową.

A co z dywanami? Na szczęście dla zabieganych jest coraz większy wybór super łatwych w odkurzaniu dywanów tkanych na płasko, które wspaniale komponują się z minimalistycznymi wnętrzami lub modnym wystrojem w stylu skandynawskim.

Pięć minut sprzątania łazienki

Pięć minut? Niewiele więcej zajmie ci sprzątanie łazienki, z której wyeliminujesz największych czasożerców, jak kabina prysznica. Dużo łatwiejszy do utrzymania w czystości jest zintegrowany prysznic bez brodzika, który dzięki lekko nachylonej podłodze odprowadza wodę do spływu, więc nie potrzebuje szklanej osłony. Do prysznica przy wannie zamiast szyby wybierz zasłonę, którą łatwo jest zdjąć i uprać w pralce. Z kolei nowoczesne toalety o opływowych kształtach nie zbierają kurzu tak jak instalacje starego typu z fikuśnie powyginanymi rurami z tyłu.

Kuchnia jak z katalogu

Kuchnia to jedno z tych miejsc w domu, w których łatwo o bałagan, dlatego projektując nową kuchnię warto wziąć pod uwagę zwyczaje rodziny. Postaraj się, aby często używane przedmioty były łatwo dostępne (i łatwe do odłożenia na miejsce). Dobrym pomysłem jest na przykład szuflada na garnki, dzięki której nie trzeba będzie na kolanach szukać w otchłaniach dolnej szafki garnka, który jest akurat potrzebny. Zintegrowany zlew oszczędzi ci szorowania złączeń, które są chętnie zasiedlane przez brud i pleśń.

Zawsze czysty dom

Dobra jakość się opłaca. Wybierając dobrej jakości zmywalną farbę do pomalowania ścian, zaoszczędzisz pieniądze i czas spędzony na kolejnych malowaniach, kiedy ściany się ubrudzą. Skórzane kanapy są generalnie bardziej praktyczne niż te z materiału, co nie znaczy jednak, że jeśli nie jesteś miłośnikiem skórzanych obić jesteś skazany na harówkę. Kupując kanapę zwróć uwagę czy pokrycia da się zdejmować i prać. W sprzedaży dostępne są również nowoczesne zmywalne tkaniny tapicerskie, z których bardzo łatwo usunąć kurz i są prawie niemożliwe do zaplamienia, bo nie wsiąkają w nie płyny. Natomiast meble z pojemnikami, skrzynie i dobrze przemyślane schowki pozwolą na szybkie uprzątnięcie bałaganu, kiedy brakuje czasu na porządne sprzątanie.

Planując remont w domu dobrze jest przemyśleć go nie tylko pod względem estetyki, ale również praktyczności użytkowania. Czasem warto zainwestować w porządną przebudowę, a czasem zupełnie niewielkie zmiany mogą oszczędzić nam zamartwianie się jak posprzątać dom i samo wykonywanie tej czynności. A czas zaoszczędzony na sprzątaniu możemy wykorzystać na to, co sprawia nam najwięcej przyjemności.

Originally posted 2018-02-21 16:28:08.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 sposobów na radzenie sobie ze stresem

Które miejsca ciała perfumować?