w

Gotowanie samemu? Sprawdź dlaczego to najlepsze rozwiązanie i dlaczego warto przygotowywać posiłki samodzielnie

Samodzielne gotowanie to bardzo szeroki temat, którego najczęściej unikamy ze względu na brak czasu czy niezbyt wystarczające umiejętności kulinarne. Przygotowanie jednak sobie samodzielnie posiłków jest nieporównywalnie lepsze od stołowania się na mieście czy kupowania dań gotowych. Ma ono wiele plusów, które przedstawiamy poniżej, a także podpowiadamy dlaczego zdecydowanie warto poświęcić na takie żywienie się czas i uwagę.

Gotowanie samemu jest tanie

Pierwszym plusem, który jest bardzo ważny i który z pewnością przekona wiele osób, jest koszt gotowania samodzielnie. Jest on często nieporównywalnie niższy od stosowania się na mieście lub kupowania gotowych dań na wynos. Widać to dokładnie w skali miesiąca lub w skali roku, gdzie nawet drobne różnice przy różnych sposobach żywienia, mogą dawać ogromne sumy oszczędności. Stołowanie się samemu może być nawet kilkukrotnie tańsze, aniżeli jadanie w restauracjach. Samodzielne gotowanie jest też często tańsze od kupowania gotowych dań w sklepach garmażeryjnych czy nawet w supermarketach. Jest to dość istotna zaleta, która może być ważnym argumentem przemawiającym za gotowaniem posiłków samemu. Jest ona szczególnie ważna, gdy próbujemy szukać oszczędności lub na pewien okres musimy zmniejszyć wydatki. Najlepiej możemy zrobić to właśnie na przygotowywaniu posiłków, co również wyjdzie na korzyść naszemu zdrowiu.

Jakość jedzenia

Niepodważalnym plusem samodzielnego gotowania posiłków jest ich jakość. Dania takie przygotowujemy samodzielnie z nieprzetworzonych produktów, które możemy dodatkowo kupować w sklepach ekologicznych, na bazarach czy wybierając odpowiednie produkty w większych sklepach. Gotując samodzielnie mamy również pełną świadomość, z jakich produktów składa się nasz posiłek. Choć w dużej mierze mamy dostęp do informacji o składzie pożywienia, często jednak nie możemy zweryfikować, jakiej są to jakości produkty które zostały użyte do stworzenia dania głównego. To często wykorzystywane jest przez masowych producentów żywności, a także restauracje, które w celu obniżenia kosztów często wykorzystują niskojakościowe produkty, które są dużo tańsze od tych ekologicznych czy oryginalnie stosowanych w konkretnych przepisach dań.

Zdrowie

Ważną kwestią samodzielnego przygotowywania posiłków jest ich walor zdrowotny. Przede wszystkim jest to kaloryczność posiłków. Te przygotowywane przez nas samodzielnie są zazwyczaj dużo mniej kaloryczne, niż te przygotowywane z niskojakościowych składników oraz w niezdrowy sposób na masową skalę. Gotując samemu, nie dodajemy również wielu substancji konserwujących czy chemicznych, które są powszechnie, często i w dużej ilości używane podczas przygotowywania posiłków na dużą skalę np. w restauracjach czy do dań gotowych w supermarketach. Jakość jedzenia które przygotowujemy samodzielnie, jest zatem nieporównywalnie większa.

Wszystkie czynniki związane z jakością jedzenia przekładają się na nasze zdrowie w długim czasie. Choć nie zauważymy szkodliwości jedzenia dań gotowych w ciągu kilku — kilkunastu dni, ich regularne jedzenie może spowodować spadek formy, dyskomfort psychiczny oraz fizyczny, a w dłuższym okresie pogorszenie się stanu naszej sylwetki, a także ogólnego zdrowia i liczne problemy z naszym organizmem. Często dolegliwości są naprawdę poważne, gdyż jedzenie które spożywamy w istotny sposób wpływa na naszą osobę. Stan zdrowia rzutuje również na inne płaszczyzny naszego życia takie jak aktywność, możliwości zawodowe czy relacje międzyludzkie. Dbając zatem o jakość przygotowywanych produktów i samodzielnie gotując sobie zdrowe potrawy, wpływamy korzystnie na całe nasze życie.

Możliwość dostosowania posiłków do naszych indywidualnych preferencji

Bardzo ważnym plusem gotowania posiłków samodzielnie jest możliwość dostosowania posiłków do naszej osoby. Nawet zamawiając ulubione dania z restauracji lub korzystając z fastfoodów na mieście nie do końca będą to dania idealnie dopasowane do naszej osoby. Gotując dania samodzielni, jesteśmy w stanie dostosować je do naszych potrzeb czy preferencji, używając odpowiednich przypraw, składników czy wręcz przeciwnie, rezygnując z pewnych dodatków, których nie lubimy. Jedzenie takie będzie dużo smaczniejsze, a my będziemy dużo bardziej zadowoleni po zjedzeniu ulubionego posiłku.

Wspólne posiłki utrwalają więzi

Ważnym aspektem samodzielnego gotowania, o którym prawie nigdy się nie mówi, a który jest bardzo istotny, jest utrwalanie więzi z innymi członkami rodziny. Nawet gotowanie z przyjaciółmi czy znajomymi pozwala budować i umacniać relację, a także jest dobrym spędzaniem wolnego czasu. Wspólne przygotowanie posiłków oprócz satysfakcji daje również wiele radości i jest okazją do rozmów twarzą w twarz, których tak bardzo brakuje w dzisiejszym świecie internetu i cyfryzacji. Spędzenie również kilkunastu minut przy wspólnym stole dwa lub trzy razy dziennie pozwala budować kontakty międzyludzkie, a także zachowywać bliskie relacje. Wspólne spożywanie posiłków często w ciągu dnia jest jedyną okazją do spokojnego spędzenia chwili z najbliższymi, z której nie warto rezygnować na rzecz szybkiego zjedzenia obiadu na mieście w samotności.

Umiejętność gotowania może przydać się nam w przyszłości

Plusem samodzielnego przygotowywania posiłków jest również nabywanie wiedzy kulinarnej. Nawet jeśli nie przyrządzamy spektakularnych dań, mimo woli uczymy się umiejętności kucharskich. Może się to nam przydać w przyszłości gdy będziemy musieli gotować nie tylko dla siebie, ale także i innych lub gdy będziemy chcieli przyrządzić konkretne potrawy. Potrafiąc gotować, możemy również dbać o nasze zdrowie, a także wywiązywać się z obowiązków domowych. Będąc zatem dorosłym człowiekiem należy posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności kucharskie i umieć przyrządzać choćbym najprostsze dania. Naukę gotowania zdecydowanie najlepiej wdrażać jest poprzez praktykę i samodzielnie przygotowując konkretne posiłki, a także testując wszystkie przepisy w praktyce. Dzięki temu, jeśli w przyszłości zaistnieje konieczność szybkiego ugotowania obiadu lub kolacji będzie to dla nas najmniejszym problemem.


Zobacz też:

  1. Obiad studencki: jedz przez cały tydzień za mniej niż 50 zł
  2. Jak zmniejszyć ilość jedzenia, które marnuje się w Twoim domu? To prostsze, niż myślisz!
  3. Jakie dania przyrządzisz we frytkownicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wina musujące

Do czego pasują wina musujące?

wybór zawodu

Czy można przewidzieć zawody przyszłości?