w

Co oznaczają symbole na metkach?

Czy zdarzyło ci się kupić w sklepie ubrania, które wymagały specjalnego traktowania? Na metce był wyraźny znaczek, żeby nie prać ubrań w pralce, ale co dalej? Wiele znaczków, które stosują producenci jest niezrozumiała dla klientów, dlatego coraz częściej decydują się oni na objaśnianie tajemniczych znaczników, jednak nie wszyscy. Warto zatem wiedzieć co oznaczają symbole na metkach, żeby być świadomym konsumentem. 

1

Nie prać

Hasło  mówi samo za siebie. Warto sprawdzić czy ubranie jest wrażliwe na jakikolwiek kontakt z wodą, żeby w trakcie noszenia szczególnie uważać na to, żeby przypadkowo się nie zachlapać. Na niektóre tkaniny po kontakcie z wodą, nawet czystą lub parą wodną, powstają plamy, których nie da się w żaden sposób usunąć. Jest to możliwe tylko po specjalistycznym praniu chemicznym.

3

Tylko pranie ręczne

Niektóre tkaniny nie powinny być prane w pralce ze względu na ewentualne uszkodzenia materiału lub jeśli mają naszyte ozdoby, aby nie odpadły pod wpływem sinego wirowania. Pranie ręczne, ze względu na delikatność tego zabiegu, musi się odbywać z zachowaniem pewnych reguł. Napuść do miski letnią wodę dodaj trochę odpowiedniego proszku do prania lub mydła, w zależności od tego, co zaleca producent. Wymieszaj detergent z wodą aż do rozpuszczenia i zanurz w roztworze tkaninę. Pozwól jej wymoczyć się w wodzie. Można zostawić ubranie na noc, ale godzina także powinna wystarczyć. Po namoczeniu staraj się wyciskać ubranie, unikaj pocierania, szarpania, rozciągania. Dolej do wody płyn do płukania a potem dokładnie wypłucz ubranie i dokładnie wyciśnij wodę. Najlepiej jeśli powiesisz je do wyschnięcia na wieszaku, żeby odzyskało swój pierwotny kształt i nieco się wyprostowało.

2

Pranie tylko w podanej temperaturze

Ten symbol ma kilka znaczeń, w zależności od liczb wpisanych w w okienko. Podczas prania nie wolno przekraczać podanej temperatury prania. Jeśli ubrania są silnie zabrudzone, to przed praniem w pralce, warto zaprać je punktowo.

 • 30 stopni – ciemne kolory, bawełna i poliester
 • 40 stopni – kolorowe tkaniny, bawełna i poliester
 • 60 stopni – kolorowe tkaniny, bawełna i poliester
 • 95 stopni – białe tkaniny, bawełna i len

4

Delikatne pranie tylko w podanej temperaturze

Kreska poniżej oznacza, że pranie musi być delikatne. Podczas prania nie wolno przekraczać podanej temperatury prania. Plamy należy zaprać punktowo przed włożeniem do pralki. Bęben nie powinien być przepełniony . Nie wolno włączać wirowania.

5

Bardzo delikatne pranie tylko w podanej temperaturze

Dwie kreski poniżej oznaczają, że pranie musi być szczególnie delikatne ze względu na rodzaj tkaniny. Podczas prania nie wolno przekraczać podanej temperatury prania. Plamy należy zaprać punktowo przed włożeniem do pralki. W pralce powinna znajdować się tylko jedna rzecz.

6

Nie prasować

Prasowanie materiału, może źle na niego wpłynąć.

7

Prasowanie tylko w podanej temperaturze

Występuje w kilku wariantach kropek umieszczonych wewnątrz żelazka. Trzeba przestrzegać podanej temperatury. Uważać na deformacje związane z prasowaniem. Prasować na lewej stronie.

 • Jedna kropka – Maksymalna temperatura prasowania – 110 stopni. Należy prasować bez pary. Jeśli prasujemy na prawej stronie, to przez ściereczkę, nie kładziemy rozgrzanego żelazka bezpośrednio na prasowaną rzecz.
 • Dwie kropki – Maksymalna temperatura prasowania – 150 stopni. Można używać pary. Jeśli prasujemy na prawej stronie to zamiast pary można użyć wilgotnej ściereczki.
 • Trzy kropki – Maksymalna temperatura prasowania – 200 stopni. Należy używać pary, najlepiej w połączeniu z wilgotną ściereczką.

8

Nie suszyć w suszarce

 

Tkanin oznaczonych tym symbolem nie wolno suszyć w suszarkach bębnowych.

9

Suszenie w suszarce na szczególnych warunkach

Występuje w dwóch wersjach: z jedną kropką lub z dwoma.

 • Jedna kropka – można suszyć w suszarce bębnowej, jednak w niskiej temperaturze i w krótszym czasie.
 • Dwie kropki – można suszyć w suszarce bębnowej na normalnych warunkach.

10

Nie prać chemicznie

Nie wolno prać tkanin oznaczonych tym symbolem, w pralniach chemicznych. Nie stosować odplamiaczy.

11

Nie prać na mokro

Tkanin oznaczonych tym symbolem nie wolno prać na mokro.

12

Tylko pranie chemiczne

Występuje w trzech wariantach:

 • P w kółku – tylko profesjonalne, delikatne pranie chemiczne
 • F w kółku – tylko profesjonalne, delikatne pranie chemiczne
 • W w kółku – tylko profesjonalne czyszczenie.

13

Tylko pranie chemiczne

Występuje w trzech wariantach:

 • Podkreślone P w kółku – tylko profesjonalne pranie chemiczne
 • Podkreślone F w kółku – tylko profesjonalne pranie chemiczne
 • Podkreślone W w kółku – tylko profesjonalne, łagodne czyszczenie.

14

Nie wybielać

Tkanin z tych znaczkiem nie wolno wybielać.

15

Można wybielać

Tkaniny z tym znaczkiem można wybielać.

16

Można wybielać specjalnymi wybielaczami

Tylko wybielacze tlenowe. Bez chloru.

Originally posted 2015-11-27 12:35:58.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niezbędnik Pani Domu

3 litry wody dziennie i wyglądasz 10 lat młodziej