w

Czyszczenie tapicerki domowym sposobem

Półki sklepowe uginają się od różnorodnych środków, których producenci gwarantują, że wyczyszczą naszą tapicerkę w kilkanaście minut. Dlaczego nasze babcie, zamiast pójść do sklepu i wybrać z półki odpowiedni preparat, kurczowo trzymają się domowych sposobów? Bo domowe środki do czyszczenia tapicerki najlepiej radzą sobie ze wszystkimi możliwymi plamami.

housemaid is cleaning stain on sofa with spray bottle and sponge

Mąka ziemniaczana

 

To jeden z najbardziej niedocenianych produktów w kuchni. Nie tylko zapominamy o nim podczas gotowania i zastępujemy mąką pszenną, ale mało kto wie, jak bardzo pomaga ona w sprzątaniu. Zdarzyło ci się, że dziecko w samochodzie wytarło tłuste od pączków rączki w tapicerkę twojego samochodu? Mąka ziemniaczana sobie z tym poradzi. Jak z większością plam, tak i z tymi, najlepiej jest działać na świeżo. Posyp tłuste miejsce mąką ziemniaczaną i zostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie, odkurz lub ostrożnie zetrzyj mąkę i zapierz plamę przy pomocy ciepłej wody. Możesz także rozpuścić w niej nieco płynu do naczyń, żeby usunąć ewentualne tłuste pozostałości.

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy

Poradzi sobie z plamami z kawy i herbaty. Powinno się polać plamę kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny i pozostawić na kilka minut. Potem zaprać plamę odrobiną proszku do prania. Jeśli masz w samochodzie skórzaną tapicerkę to powinieneś zaopatrzyć się w jednorazowe, czyszczące ściereczki nawilżane. Pomogą ci szybko pozbyć się wszelkich zabrudzeń z tapicerki. Wystarczy przetrzeć i wyrzucić po wszystkim. Nie trzeba ich prać ani używać dodatkowych akcesoriów.

Jak prać tapicerkę samochodową i domową?

 

Jak wszystkie sprzęty i rzeczy codziennego użytku, tak i tapicerkę, należy raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić. Wiemy, że czyszczenie tapicerki czy to samochodowej, czy domowej, nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego należy zrobić do dokładnie, żeby wysiłek nie poszedł na marne. Domowym sposobem na wyczyszczenie i jednocześnie odświeżenie tapicerki, jest ocet połączony z proszkiem do pieczenia. Należy zagotować wodę i odstawić do przestudzenia. Woda powinna być ciepła. Do litra wody dajemy łyżkę octu i dwie litry proszku do pieczenia i dokładnie mieszamy. Żeby wyczyścić cały samochód lub całą sofę, potrzeba nieco więcej mikstury niż wyjdzie z jednego litra wody. Należy dokładnie wyszorować całą kanapę lub cały fotel, jednak nie powinno się dopuścić do przemoczenia. Najlepiej wykonywać zabieg wieczorem lub wczesnym rankiem i oczywiście wiosną lub latem, żeby mógł dokładnie wyschnąć. Jeśli wyczyścimy kanapę rano lub wieczorem, będzie ona mogła dobrze wyschnąć i nie powstaną zacieki spowodowane zbyt szybkim schnięciem.

Originally posted 2015-11-24 21:00:31.

Skomentuj

jak wyczyścić piekarnik

Jak wyczyścić piekarnik?

Niezbędnik Pani Domu