Design i wnętrze Ekologiczny dom Poradnik domowy

Wskazówki od pokojówki czyli skuteczne sprzątanie

Jeśli jest ktoś kto najlepiej zna tajniki sprzątania to bez wątpienia są to pokojówki. Dziś przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek od osób, które profesjonalnie zajmują się sprzątaniem. Dzięki tym poradom, sprzątanie będzie jeszcze przyjemniejsze niż zwykle, no i bardziej skuteczne. Poznaj wskazówki od pokojówki i ciesz się sprzątaniem.

ABC_podłoga

 

Najpierw posprzątaj bałagan

Planujesz porządki ale widząc bałagan w całym domu, nie wiesz od czego zacząć, sprzątanie cię przerasta i w końcu zupełnie z tego rezygnujesz. Znasz to? Pokojówki mają na to jedną radę: najpierw ogarnij bałagan a potem zabierz się za sprzątanie. Wyrzuć śmieci, pościel łóżko, pochowaj zabawki, umyj naczynia, schowaj ubrania do szafy. Usuń wszystkie przedmioty z łazienki, które leżą na wierzchu a następnie zabierz się za sprzątanie. Ścieranie kurzu, sprzątanie w łazience, mycie podłóg i tak dalej.

Wymień stare ściereczki na mikrofibrę

Pokojówki uważają, że najlepszym przyjacielem każdej Pani Domu, powinna stać się ściereczka z mikrofibry. Tej wysokiej jakości materiał, nie pozostawia po sobie żadnych drobnych pyłków, które powodują, że powierzchnia nie jest nigdy do końca posprzątana. Jeśli nie chcesz stosować mikrofibry to użyj wilgotnej tkaniny w 100% bawełnianej. Ręczniki frotte i poliestrowe mogą zostawiać nieestetyczne pyłki, które rzucają się w oczy zwłaszcza na lustrze.

Oznacz prześcieradła

Masz problem z zakładaniem prześcieradła na gumie i bez przerwy umieszczasz krótszy bok prześcieradła na dłuższym boku materaca? Pokojówki, też bez przerwy borykają się z tym problemem, ale jest na to sposób. Oznacz wewnętrzną stronę prześcieradła w „nogach” wtedy nie będziesz mieć problemu z myleniem boków prześcieradła.

Porządne trzepnięcie jest receptą na czyste mieszkanie

Co z tego, że trzepiesz zasłony lub dywany, jeśli po wytrzepaniu, część pyłu unosi się w powietrzu i po czasie znowu opadnie na dywan i zasłony? Pokojówki trzepią dywany i zasłony z pomocą wilgotnych ręczników lub brudnych prześcieradeł Wystarczy nałożyć na dywan lub zasłonę wilgotny materiał i zacząć trzepać. Cały kurz osiądzie na ręczniku, który wystarczy teraz wyprać w pralce i nie ma problemu z latającymi pyłkami.

Najpierw odkurzanie a potem zmywanie podłogi

Jeśli chcesz uniknąć włosów klejących się do mokrej podłogi, najlepiej jest ją odkurzyć przed zmywaniem. Pokojówki podpowiadają, żeby zacząć od najdalszego końca pokoju, stopniowo kierując się ku drzwiom. Wtedy nie znajdziemy się w kącie na skrawku suchej podłogi.

Zacznij od sypialni, zakończ w łazience

Taka zasada powinna przyświecać przy myciu podłóg, żeby nie przenosić bakterii po całym domu.

Pozwól detergentom pracować

Używając detergentów, zwłaszcza takich w spryskiwaczu, pozwól im zadziałać. Jeśli czyścisz toaletę, nalej do niej płynu i pozostaw na kilka minut. W tym czasie możesz zająć się sprzątaniem w szafkach.

Odkurzaj do środka

Czyli zasada przeciwna do tej, którą stosujemy przy myciu podłóg. Zacznij od początku pokoju a zakończ w rogu.

sprzątanie (2)

Najlepsze środki czyszczące są w kuchni

Pokojówki uważają, że nie ma nic lepszego niż ocet i woda. Najlepiej nalej do butelki po płynie w sprayu wodę wymieszaną z octem w proporcjach 3:1. Możesz taką mieszanką przetrzeć wszystkie sprzęty. To usunie pozostałości i zacieki po detergentach.

Szczoteczka do zębów nie tylko do zębów

Szczoteczka z małymi ząbkami, dotrze w najmniej dostępne miejsca. Pomoże idealnie doczyścić fugi i wszystkie miejsca wokół śrub w łazience.

Stwórz swój własny wózek do sprzątania

Pokojówki wszystkie akcesoria i detergenty mają na jednym dużym wózku. Włóż do wiadra wszystko co jest ci potrzebne podczas sprzątania aby nie chodzić kilkanaście razy po różne płyny i ściereczki tylko, żeby mieć wszystko pod ręką.

1 komentarz

  1. Sprzątanie w biurze - zlecać firmie zewnętrznej czy pracownikom? - Kasa na obcasach

    18 listopada 2015

    […] na tydzień warto posprzątać urządzenia biurowe i cały sprzęt, stojący na blatach i półkach. Trudno co prawda czyścić […]

Skomentuj

Zobacz też:

Poradnik domowy Ekologiczny dom

Jak prawidłowo myć okna?

Czyste lśniące okna to najlepsza ozdoba mieszkania. Niestety mało kto lubi je myć, a winne temu są najczęściej uporczywe smugi.
Ekologiczny dom Poradnik domowy

Jak sprzątać mieszkanie?

Ciągle sprzątasz i sprzątasz i nie masz czasu na nic innego poza sprzątaniem? Sprawdź nasze wskazówki na to jak zachować