w , ,

Usuwanie plam z tuszu

Pewnie każdemu, nie raz, zdarzył się ubrudzić ulubioną bluzkę długopisem, lub atramentem. Pół biedy, jeśli atrament był granatowy i można go wyczyścić tak zwanym „zmazikiem”. Niestety, często zdarza się, że atrament jest niezmywalny i nie tak łatwo jest usunąć go z tkaniny. Na szczęście, niemal każdą plamę da się usunąć a my wiemy jak to zrobić. Oto sprawdzone sposoby na usuwanie plam z tuszu. 

Usuwanie plam z tuszu

Najważniejszy przy usuwaniach plam z tuszu jest czas. Im szybciej pozbędziemy się plamy tym lepiej. Zaraz po zaplamieniu, trzeba przyłożyć na plamę ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tuszu. Ważnie, żeby nie pocierać tuszu i nie rozprzestrzenić plamy. Jeśli nie mamy możliwości ani środków do wyczyszczenia plamy na miejscu, ważne jest, żeby nie dopuścić do jej całkowitego zaschnięcia. W tym celu, najlepiej co kilka minut zwilżać plamę czystą wodą, ponieważ zaschniętej plamy, bardzo ciężko jest się pozbyć. Warto także podłożyć pod plamę kawałek ręcznika papierowego lub chusteczki higienicznej a nawet kawałek szmatki, którą niestety, trzeba będzie wyrzucić.

Usuwanie plam z tuszu

Pierwszym sposobem na pozbycie się uciążliwej plamy, zaraz po usunięciu nadmiaru tuszu, jest posypanie plamy kwaskiem cytrynowym i pozostawienie na kilkanaście minut. Po upłynięciu tego czasu, trzeba plamę obficie spłukać czystą wodą a następnie wyprać tak jak zwykle, w pralce lub ręcznie, z dodatkiem proszku do prania.

Plamy z tuszu, łatwo schodzą przy użyciu ciepłych środków chemicznych. Można w tym celu użyć podgrzanego alkoholu, gliceryny. Najlepiej przecierać delikatnie plamę, ściereczką nasączoną ciepłą substancją, aż do całkowitego jej usunięcia. Potem należy wyprać ubranie tak jak zwykle.

Można także użyć środków, bardziej przyjaznym środowisku, takich jak sok z cytryny lub ocet. Jeśli plama jest wyjątkowo uporczywa, można podgrzać płyny. Można także nasączyć plamę i pozostawić na chwilę a potem wyprać w pralce lub ręcznie, z dodatkiem proszku do prania.

Usuwanie plam z tuszu

Jeśli zdarzy nam się zaplamić tuszem grubą tkaninę, dobrze jest zebrać nadmiar tuszu ręcznikiem papierowym a następnie natrzeć z obu stron szarym mydłem, dosyć obficie, żeby dobrze zadziałało na plamę. Należy pozostawić mydło na kilkadziesiąt minut. Nie spłukiwać ani nie zapierać, tylko wyprać ubranie w pralce w dodatkiem proszku do prania, tak ja zwykle.


  1. Jak usunąć plamy z rdzy?
  2. Jak usunąć plamy z krwi?
  3. Czyszczenie skóry
  4. Czyszczenie wersalki

Originally posted 2015-11-04 13:23:51.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak usunąć plamy z żywicy?

Domowe zabiegi kosmetyczne