Set of washing symbols (Laundry icons) isolated on white background
w

Mamy kłopoty z praniem i prasowaniem. Wszystkiemu winne symbole na metkach

Pranie i prasowanie nie należą do ulubionych obowiązków Polaków. Producenci odzieży starają się nam pomóc, umieszczając swoje zalecenia na metkach ubrań. Czy potrafimy odczytać te współczesne hieroglify? Z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Pralniomatów Hi’Shine wynika, że praktycznie wszyscy znają dobrze przynajmniej jeden symbol, ale tylko 43% z nas zwraca na nie uwagę i stara się stosować do zaleceń.

 

Pranie bywa uciążliwe, a prasowanie najchętniej przerzucilibyśmy na kogoś innego. Być może nasz stosunek do tych obowiązków domowych wyglądałby inaczej, gdybyśmy zwracali większą uwagę na wskazówki producentów ubrań. Polacy są świadomi oznaczeń znajdujących się na metkach, jednak poziom ich znajomości jest dość przeciętny. Choć większość (ponad 90%) przynajmniej od czasu do czasu zwraca uwagę na symbole dotyczące sposobu prania, czyszczenia lub prasowania, to tylko niespełna połowa (43%) stara się je stosować. Jak się okazuje, są osoby, którym zdarza się to sporadycznie (49%) oraz takie, które zupełnie ignorują metki (8%).

Język symboli z metek ubrań

Wśród osób stawiających czoła współczesnym hieroglifom są najczęściej tacy (45% wskazań), którzy przestrzegają tylko ogólnych wytycznych, jak sortowanie kolorów, rodzajów tkanin lub ci, którzy robią to jedynie w przypadku ulubionych czy cennych ubrań (co czwarty Polak). Tylko co piąty badany (22%) deklaruje, że zawsze stara się zapoznać z tym, co znajduje się na metkach.

Dlaczego tak się dzieje? Co piąta osoba tłumaczy się brakiem czasu, a co siódma (16%) otwarcie przyznaje się do nieznajomości języka symboli. Dość liczna grupa (11%) nie widzi natomiast potrzeby stosowania się do zaleceń, bo w ogóle nie podejmuje się prania i prasowania. Są wśród nas również tacy, którzy po prostu nie przejmują się tym, że w wyniku ignorowania zaleceń z metek mogą zniszczyć swoją garderobę (co 10-ty Polak) lub twierdzą, że nie posiadają odpowiedniego sprzętu AGD (7%). Skoro zatem nieznajomość symboli nie jest głównym powodem ich lekceważenia, to ile znaków na metkach tak naprawdę potrafimy odczytać?

[nokaut-offers-box url=’/pralka/’ limit=’5′]

Znajomość hieroglifów w teorii…

Badanie przygotowane dla Pralniomatów Hi’Shine wskazuje, że Polacy znają przynajmniej jedno spośród 28 najpopularniejszych oznaczeń z metek. Ponad połowa osób zapewnia, że zna co najmniej 6 symboli, a co ósmy ankietowany potrafi rozpoznać więcej niż 10. Czy taka wiedza jest jednak wystarczająca? Okazuje się, że bywa z tym różnie.

… a w praktyce

– Każda część garderoby ma swoją specyfikę pielęgnacji, na którą wskazują symbole na metkach ubraniowych. Zazwyczaj stosujemy 5 symboli, które odnoszą się do prania, prania chemicznego, suszenia, prasowania i wybielania. Mimo, że zaleceń tych nie ma zbyt wiele, zdarza się, że klienci nie zawsze się do nich stosują. Nieodpowiednia pielęgnacja tkanin to trzecia najczęstsza przyczyna reklamacji konsumenckich, jakie do nas docierają komentuje Karolina Mościcka-Bauer, Marketing Manager Próchnik S.A. właściciela marek A.F.Próchnik i Rage Age by Czapul.

Takie sytuacje mają miejsce, ponieważ wśród rozpoznawalnych symboli często znajdują się te najbardziej jednoznaczne i oczywiste, a także dlatego, że do wytycznych stosujemy się niestety wybiórczo. Jak wskazują wyniki badania – aż 3 na 4 Polaków przyznaje, że choć raz zdarzyło im się zniszczyć odzież podczas prania bądź prasowania.

Tak cię piszą, jak… pierzesz i prasujesz

Nieznajomość i ignorowanie języka symboli ma wpływ nie tylko na ewentualne zniszczenie ubrań, ale także na to, jak postrzegają nas inni. Zmechacone, rozciągnięte czy przebarwione ubrania prezentują się mało estetycznie, ale mogą również świadczyć o niedbalstwie, braku kompetencji, a nawet powagi. – To, co nosimy, nie tylko spełnia pragmatyczną rolę okrycia wierzchniego, ale także kształtuje nasz nastrój i jest podstawą pierwszej oceny wystawianej nam przez nieznajome osoby. Zatem nawet takie czynności jak pranie i prasowanie garderoby, mogą wpływać na nasz wizerunek. Nie chodzi bowiem o to, by to, co zakładamy było modne, ale stosowne, czyste i oczywiście zadbane – tłumaczy Anna Jerzak, psycholog oraz specjalista komunikacji społecznej, twórca autorskich warsztatów z psychologii mody.

[nokaut-offers-box url=’/żelazko/’ limit=’5′]

Badanie Nieznany język symboli z metek ubrań zostało zrealizowane przez SW RESEARCH na zlecenie Pralniomatów Hi’Shine. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w sierpniu 2016 r. i wzięło w nim udział 1011 Polaków. Infografika prezentująca wyniki badania dostępna jest pod adresem oficjalnej strony kampanii – www.metkotikony.pl/infografika.

Originally posted 2016-10-27 13:13:23.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na święta – jak zaplanować wydatki?

Idealne meble do małego mieszkania