kiedy warto się przebranżowić
w ,

Kiedy warto się przebranżowić? 4 sygnały, które powinny Ci dać do myślenia

Na pracy upływa Ci znaczna część życia. Nic więc dziwnego, że kiedy nie podoba Ci się to, co robisz, możesz mieć gorsze samopoczucie. Szczególnie, jeśli tego wysiłku nie rekompensują wysokie zarobki. Czasami przyczyna tkwi w Tobie – za bardzo angażujesz się w pracę czy za wiele na siebie bierzesz. Czasem to też kwestia szefa czy współpracowników i pomóc może już zmiana pracodawcy. Problem może jednak też być większy i wiązać się z wykonywanym zawodem. A w takim wypadku nawet jeśli masz najlepszego szefa i najlepszą atmosferę w pracy możesz nie odczuwać satysfakcji. Może nadszedł więc moment, kiedy warto się przebranżowić?

Czy istnieje dobry czas na zmianę kariery?

Zmiana zawodu wiąże się z dużymi zmianami w Twoim życiu. Nic więc dziwnego, że prawdopodobnie czujesz opór przed podjęciem takiej decyzji. I to nawet, gdy nie czerpiesz satysfakcji z obecnej ścieżki zawodowej, a może nawet codziennie męczysz się w swojej pracy. W końcu jakkolwiek zła nie byłaby obecna ścieżka zawodowa, tutaj masz już pewną pozycję, wiesz, co robić i możesz liczyć na stałe wynagrodzenie. Kiedy uznajesz, że warto się przebranżowić, musisz przygotować się na prawdziwy skok na głęboką wodę.

Przed Tobą będzie wiele nauki. Początkowo możesz czuć się źle szczególnie, jeśli znacznie młodsze osoby będą mieć już większe doświadczenie w danej branży. Na nowej ścieżce początkowo będziesz „nikim”, a to oznacza nie tylko, że czeka Cię dużo ciężkiej pracy, ale także, że na start Twoje zarobki będą niższe niż obecnie pracy.

Nie pozwól jednak, by to Cię powstrzymało. Patrz długodystansowo. Jeśli uznasz, że nadszedł moment, kiedy warto się przebranżowić, masz ku temu konkretne powody. Może czujesz, że w obecnej pracy nie możesz się rozwijać, a może chcesz więcej zarabiać. Powody takiej decyzji są naprawdę różne – czasem chodzi po prostu o przełamanie obecnej rutyny, problem z zachowaniem work-life balance czy dostosowanie pracy do obecnego trybu życia. Może Ci być jednak trudno podjąć taką decyzję i zrezygnować z obecnego poczucia bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że nigdy nie będzie idealnej chwili na zmianę kariery. To zawsze wiąże się z wysiłkiem i chwilową niepewnością.

Kiedy warto się przebranżowić?

Decyzja nie jest jednak prosta. Jeśli więc się wahasz, odpowiedz sobie na kilka pytań. Istnieją konkretne oznaki przemawiające za zmianą branży.

 1. Twoja praca wpływa na Twoją samoocenę

Mało kto ma to szczęście, by naprawdę móc powiedzieć, ze praca jest jego pasją. Zwykle wykonywanie obowiązków zawodowych to pewien wysiłek. Nie zawsze ma się na niego ochotę i czasem trzeba zacisnąć zęby. Ale najważniejsze, by czuć satysfakcję z tego, co się robi i mieć poczucie, że niesie to za sobą jakąś wartość. Praca powinna więc pozytywnie wpływać na Twoją samoocenę – nawet, jeśli nie zawsze jest przyjemna. Jeśli natomiast efekt jest wręcz przeciwny i za sprawą swoich obowiązków zawodowych czujesz się ze sobą coraz gorzej, pomyśl o zmianie branży.

 1. Żyjesz w wiecznym stresie

Są takie zawody, w których nie sposób uniknąć stresu. W niektórych jest to nawet nieodłączna część kariery zawodowej. Nie każdy jednak nadaje się do takich zawodów – tych mniej odpornych na nerwy stres powoli wykańcza. Poza tym czasem problem tkwi nie w samej specyfice pracy, a bardziej w tym, że dany zawód nie jest spójny z tym, co lubisz robić i do czego masz predyspozycje. Jeśli wciąż towarzyszą Ci oznaki nadmiernego stresu w pracy i ten stres wpływa także na Twoje życie prywatne, zastanów się nad zmianą zawodu.

 1. Wykonujesz swój zawód tylko dla pieniędzy

Nie ma nic złego w wybraniu zawodu z uwagi na zarobki. Wprawdzie mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale nie ma co ukrywać, że są w życiu ważne. O ile Twoja praca jest dla Ciebie co najmniej neutralna, a przy tym dobrze w niej zarabiasz, nie ma problemu. Wszystko komplikuje się jednak, gdy nie znosisz swoich obowiązków zawodowych. W takim wypadku nawet najwyższe zarobki Ci tego nie zrekompensują. Warto więc rozejrzeć się za inną branżą, która zapewni Ci dobrą sytuację finansową, ale przy okazji także większą satysfakcję z pracy.

 1. Odczuwasz wieczne zmęczenie

Jak to już zostało wspomniane – praca nie zawsze jest przyjemna. I nie ma w tym nic złego, póki przynosi satysfakcję. Kiedy jednak kompletnie pozbawia sił, jest to już spory problem. Gdy znajdujesz się w punkcie, w którym po powrocie do domu nie masz ochoty ani siły, by zrobić nic więcej niż usiąść przed telewizorem czy uciąć sobie drzemkę, czas na zmiany.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  plakaty personalizowane mapa (2)

  Plakaty personalizowane z mapą miasta – pomysł na wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby

  zmiana zawodu

  Na co musisz zwrócić uwagę, gdy planujesz zmianę zawodu?